POVAŽSKÁ BYSTRICA. Verejné osvetlenie je v niektorých častiach mesta v žalostnom stave. Radnica plánuje svietidlá postupne vymieňať, no zdroje zatiaľ isté nemá. Investíciu v tejto fáze projektu odhadujú na vyše milión eur. Dočkajú sa obyvatelia mesta rekonštrukcie ešte tento rok?
O jeho výmene sa začalo hovoriť už v roku 2006. Viaceré lampy už sú vymenené, no stále zostáva veľa svietidiel, ktoré si vyžadujú urgentnú výmenu.
„Projekt je pripravený a vysúťažený, čakáme len na schválenie úveru,“ povedal prednosta mestského úradu Michal Hamar. Peniaze chcú získať vďaka pôžičke cez Environmentálny fond.

Na februárovom zasadnutí mestských poslancov primátor hovoril o rozvojových programoch mesta na najbližšie obdobie. Ide o dokončenie kanalizácie v Považskej Teplej a v Dolnom Moštenci, oprava ciest a chodníkov alebo rekonštrukcia ihrísk vo viacerých častiach mesta.
Hlavným cieľom je však výmena verejného osvetlenia.
Ešte sa dočítate:
- Prečo je nutné osvetlenie vymeniť,
- sú všetky svietidlá v pôvodnom stave,
- čo zrealizovali v rámci prvej etapy,
- aké má mesto plány na tento rok,
- odkiaľ chcú čerpať financie,
- zvažovali aj službu GES?
„Do konca volebného obdobia to bude pre nás priorita. Ukazuje sa, že je to tá najlepšia investícia,“ uviedol primátor Karol Janas.
Poukázal, že vďaka už vymenenému osvetleniu v niektorých častiach mesta dochádza k ročnej úspore približne 300-tisíc eur.
Verejné osvetlenie je v súčasnosti na mnohých miestach poruchové . Väčšina svietidiel má ešte staré výbojky, pre vysokú spotrebu energie sú pre mesto neekonomické. Vek niektorých svietidiel presahuje 50 rokov.
V minulosti už vymenili niekoľko svetelných sústav
V minulosti sme písali o viacerých plánoch vymeniť verejné osvetlenie. V niektorých prímestských a mestských častiach sa svietidlá vymenili vďaka dotácii.
„Dotácie sa pohybovali vo výške okolo 200-tisíc eur. No na vyriešenie celého problému je potrebných štyri až päť miliónov eur, čo výrazne prevyšuje doterajšie možnosti,“ v roku 2020 bilancoval Janas.
V meste sa podľa slov primátora nachádza približne tritisíc osemsto svetelných bodov. V roku 2022 radnica začala s masívnejšou výmenou. Nakoľko si podľa slov primátora nemohli dovoliť rekonštrukciu osvetlenia zrealizovať jednorazovo, projekt rozdelili na niekoľko etáp.
V prvej vyčlenili 500-tisíc eur. Ako informoval Michal Hamar, v rámci nej vymenili 595 stožiarov a 639 LED svietidiel na sídliskách Lány, Rozkvet, Strojárenská štvrť, SNP a Stred.

Druhú fázu plánujú začať tento rok
„V rámci druhej etapy rekonštrukcie navrhujeme výmenu stožiarov, na miestach, kde ešte vymenené neboli,“ informoval prednosta. Všade budú osadené nové diódové svietidlá, ktoré majú podľa neho spotrebu 80 až 90 percent oproti súčasnej technológii.
Súčasťou osvetlenia bude aj regulácia, vďaka ktorej ho budú môcť ovládať a v prípade potreby stlmiť, čo prinesie ďalšie úspory.
Vymieňať budú všetky pôvodné veľké svietidlá, dohromady ide o šesťsto svetelných bodov. Sieť nového osvetlenia bude prechádzať cez celé mesto, od Orlovského mosta až po sídlisko SNP. Ďalej bude podľa prednostu vymenená Štúrova a Sládkovičova ulica.
Pokiaľ sa druhá etapa podarí podľa plánov, budú môcť pokračovať v ďalších častiach mesta. „Takýmto tempom by sme mohli do troch rokov vymeniť celé mesto,“ uviedol Hamar.

Peniaze chcú získať vďaka úveru
Žiadosť na Environmentálny fond podávali v decembri minulého roka.
Lehota na realizáciu je zmluvne stanovená na deväť mesiacov. Hneď po schválení úveru požiadajú zhotoviteľa o začiatok prác.
„Chceme začať čo najskôr, aby sa to stihlo do konca roka, respektíve do jesene,“ informoval Hamar. Podľa jeho predpokladov by sa s prácami malo začať v jarných mesiacoch.
Výhodou Environmentálneho fondu je predovšetkým nízka úroková sadzba na úrovni 0,1 percenta bez nutnosti ďalších poplatkov a zabezpečení.
Hlavným cieľom fondu je však ochrana a zlepšovanie životného prostredia.
„Poskytnutie podpory formou úveru na verejné osvetlenie nie je medzi prioritami, na ktorú je podpora formou úverov určená,“ informovala z Environmentálneho fondu Monika Matulová.
Mesto však mohlo o úver požiadať prostredníctvom výzvy na projekty zvyšovania energetickej efektívnosti infraštruktúry.
Nakoľko jeho komisia zasadá pravidelne, prednosta predpokladá, že výsledok bude známy do niekoľkých týždňov.

V Beluši osvetlenie vymenili vďaka službe GES
Rekonštrukciu obec zrealizovala minulý rok. Vstupný náklad zabezpečil poskytovateľ služby GES, splácať ho budú iba z ušetrených finančných prostriedkov za elektrinu. Investícia sa zároveň nezapočítava do dlhu obce.
Hamar uviedol, že úver z Envirofondu funguje na podobnom princípe, výdavok taktiež nejde do dlhovej služby mesta.
„Je to ešte lepší model ako služba GES, lebo tam peniaze ostávajú,“ dodal s tým, že úspora bude omnoho vyššia ako splátka úveru. Preto je to pre mesto ekonomicky výhodnejší spôsob financovania.