POVAŽSKÁ BYSTRICA. Občianske združenie SENS plánuje v Považskej Bystrici zriadiť centrum so špeciálnymi liečebnými postupmi zameranými na zmyslové vnímanie.
Centrum chce pomáhať ľuďom so zdravotným znevýhodnením, napríklad pri poruchách ADHD, pozornosti alebo učenia a podporiť zdravý vývoj detí.
V priestoroch bývalej Zdravotnej školy plánujú zriadiť multisenzorické miestnosti, v ktorých sa budú nachádzať pomôcky na stimuláciu zmyslov.
Odbornú pomoc poskytne tím odborníkov, psychológov, liečebných, špeciálnych a sociálnych pedagógov. Ich cieľom je zlepšiť kvalitu života detí a dospelých.
Centrum má vykryť dieru, ktorú spôsobila zmena zákona. Naráža však na nedostatočnú pomoc zo strany štátu a verejných zdrojov.
Projekt iniciovala Daniela Ponechalová, liečebná pedagogička z Udiče, ktorá absolvovala sedemmesačnú stáž v terapeutickom centre na Malte, o ktoré, ako uviedla, je pre jeho výnimočné výsledky veľký záujem zo strany širokej verejnosti.
Jej snom je zriadiť podobný, aj keď menší projekt na Slovensku. Chce tak pomôcť nielen ľuďom so zdravotným znevýhodnením, ale aj podporiť správny vývoj zdravých detí.
K budovaniu centra ju motivoval aj fakt, že v meste Považská Bystrica sa stretli až štyri liečebné pedagogičky, čo je na Slovensku výnimočné.

Špecializovaná pomoc tu chýba
S deťmi, ktoré potrebujú ďalšiu odbornú pomoc, sa stretáva denne aj Jana Bazalová, pedagogička v špeciálnej materskej škole, ktorá pôsobí v rámci Spojenej školy na sídlisku SNP.
„Je to to najlepšie, čo môže pre deti, ale aj dospelých urobiť a určite ju treba podporiť,“ uviedla.
Taktiež upozornila na nedostatočnú podporu zo strany štátu. Podľa jej slov si niektorí rodičia nemôžu dovoliť na terapie pravidelne cestovať do iných miest. V Považskej Bystrici takáto špecializovaná pomoc chýba.
„Mamy jednoducho nemajú kam. Je to veľmi záslužná činnosť,“ uznala prácu združenia.
Daniela Ponechalová
- je odborným garantom ambulancie liečebnej pedagogiky vo Vysokošpecializovanom centre pre deti s poruchou reči a učenia Dialóg v Bratislave.
- pracuje taktiež v ambulancii liečebnej pedagogiky v Žiline a je v prezídiu Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov, je zodpovedná za liečebnú pedagogiku.
- pracuje v Špecializovanom centre poradenstva a prevencie pre deti a žiakov s autizmom alebo ďalšími vývinovými poruchami kde zriadila špeciálnu miestnosť na terapiu senzorickej integrácie pre deti s autizmom.
Doplnila, že rodičia musia cestovať do Púchova, Žiliny alebo Trenčína, no nakoľko je na tieto mestá obrovský nápor, vznikajú dlhé čakacie doby. Dieťa sa do ambulancie alebo poradne preto dostane len napríklad raz za mesiac, čo je veľmi málo.
„Myslím si, že to bude na sto percent využívané, lebo mamy sú ochotné vyhľadať všetky formy terapie a pomoci,“ upozornila špeciálna pedagogička.
Podobné centrum sa nachádza ešte napríklad v Poprade, v Ružomberku, Banskej bystrici alebo v Bratislave.
Jeho zriadenie uvíta aj riaditeľka Centra poradenstva a prevencie v Považskej Bystrici Katarína Tomanová. Uviedla, že ho bude odporúčať aj svojim klientom.
Chcú poskytnúť komplexný pohľad
Centrum sa bude venovať nielen zdravotne znevýhodneným, taktiež bude podporovať správny vývin u zdravých detí.