PÚCHOV. Jozef Duháček je 77-ročný Púchovčan, ktorý k svojmu životu pristupuje aktívne. V pivničných priestoroch bytovky si zriadil dielňu, v ktorej vytvára unikátne diela. Robí nimi radosť nielen sebe, ale aj ľuďom naokolo.
Bývalý strojár na dôchodku vyrába makety budov v Púchove a rôznych iných objektov, ale aj postavičky z recyklovaných materiálov. Do jeho vonkajšej expozície nedávno pribudli ďalšie modely.
Medzi nimi je vila, ktorej originál sa nachádza v blízkosti Váhu alebo maketa chalupy v Lazoch pod Makytou, ktorú kedysi s manželkou vlastnili, pôvodná budova železničnej stanice v Púchove či veselý vláčik. Novinkou sú aj postavičky, ktoré znázorňujú športy, ktoré majú v Púchove svoje zastúpenie.

„Nachádzame sa na ulici Obrancov Mieru v Púchove a chcel by som vás previesť mojou prírodnou galériou, ktorú tak ľudia nazvali,“ začína prehliadku Jozef Duháček.
Podľa jeho slov chcel vytvoriť niečo, čo sa len tak nevidí.
Do práce sa pustil po obnove bytového domu, kedy najskôr začal s úpravou dvora. Zasadil trávu, dal do poriadku stromy a kríky a mozaikou zo starších obkladačiek obložil menší kanál popri chodníku. Ako inšpirácia mu poslúžila tá na budovách v Madride.
A potom prešiel k výrobe makiet
Svoje modely tvorí od roku 2015. Tým prvým bol domček, ktorý pôsobí ako vstupná brána do stromu. Potom začal s výrobou makety, ktorá približuje Rímskokatolícky kostol. „Z pivnice sme ho vyťahovali šiesti,“ doplnil autor.
K maketám pristupoval ako k naozajstnej stavbe. Základom je drevená konštrukcia, na ktorú natiahol omietku, obložil mozaikovým obkladom a na záver vyšpároval.
„Ľudia mi nosili obkladačky a dlaždičky, aby som mal materiál na stavbu,“ opísal ich pôvod. Postavičky zas vytvára z odpadových materiálov a z orechových škrupiniek alebo gaštanov.
Väčšie diela mu zaberú čas od šiestich týždňov až po tri mesiace. Jeho makety sa nachádzajú aj v Múzeu Púchovskej kultúry, alebo v starej budove gymnázia.
Výsledkom dlhoročnej práce je doslova prírodná expozícia. Na jej začiatku sa nachádza model Židovskej synagógy.
"Mnohí ani netušia, že v centre Púchova sa v minulosti nachádzala. Žiaľ dnes na jej mieste stojí supermarket," priblížil Duháček. Dodal, že jeho zámerom bolo túto stavbu pripomenúť miestnym obyvateľom, ale aj židovskej komunite, ktorá v meste žije.
„Aby nikomu nebolo ľúto, tak som spravil kostoly aj synagógu,“ uviedol.
Ďalším modelom je Marczibányiho kaštieľ z centra mesta, ktorý taktiež zbúrali, Župný dom, pyramída, Evanjelický kostol alebo maják. Vzácnym dielom je aj maketa mesta Púchov. Jej zväčšeninu daroval do átria základnej školy na Gorazdovej ulici.
„Prváci sú rýchlejšie zorientovaní, pozerajú ulice, takže to má zmysel,“ myslí si.
Na jar vykonáva potrebné opravy
O svoje diela sa pravidelne stará, vždy na jar vykonáva potrebné opravy. „Musím pochváliť aj naše ženy, že sa pekne starajú o záhradku, len vek im to už veľmi nedovoľuje,“ dodal.