DUBNICA NAD VÁHOM. V týchto mesiacoch prebieha výstava venovaná životu a práci významného architekta a staviteľa Gustáva Reima, ktorý pôsobil v Dubnici nad Váhom.
Vďaka historičke Martine Bernátovej a štátnym archívom jeho tvorba v priestoroch Dubnického múzea znovu ožíva. Návštevníci si ju môžu pozrieť do konca mája.
Jej súčasťou je aj unikátna mapa Dubnice nad Váhom, ktorá vznikla spojením 54 poľných náčrtov mesta.
"V roku 1941 ich na podnet Škodových závodov vyhotovil Vladimír Ročák, zememerač v Trenčíne," uviedla historička a autorka výstavy Martina Bernátová. Návštevníci na nej môžu identifikovať viaceré Reimove stavby.

Reimova vila je národnou kultúrnou pamiatkou
Gustáv Reim pôsobil v Dubnici nad Váhom a v Trenčianskych Tepliciach, no podľa archívnych materiálov navrhoval budovy v širšom okolí, napríklad v Malom a Veľkom Kolačíne (dnes súčasť mesta Nová Dubnica), v Prejte alebo v Hornom Srní. Išlo hlavne o sedliacke domy a byty a hospodárske stavby, ale navrhol aj niekoľko významnejších budov.
V Dubnici nad Váhom to boli panský majer, ktorý zničil požiar, budovu fary, školy, tanečnej sály a kina, ktorá sa, ako jedna z mála zachovala do súčasnosti. Ďalšou zachovanou stavbou je Reimova vila na Partizánskej ulici, ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
V Trenčianskych Tepliciach navrhol budovu nemocnice, štátnu ľudovú školu, miestny obecný dom a rôzne kúpeľné stavby. "Podľa ústnej tradície staval aj železničné stanice na Považí, no zatiaľ táto informácia nie je pramenne podložená," informovala Bernátová.