PÚCHOV. Alena Strýčková z Púchova si ako koordinátor dobrovoľníkov prevezme 13. marca z rúk prezidentky ocenenie Srdce za dlani.
Dostane ho za prínos práce s mládežou, koordináciu aktivít Mládežníckeho parlamentu mesta a v organizácii CVČ Včielka. Práci je ochotná obetovať všetok svoj čas, o mládežnícky parlament sa stará ako o dieťa. Výsledky jej práce naznačujú, že jej snaha má naozaj zmysel.
Ako vznikla myšlienka mládežníckeho parlamentu?
Mládežnícky parlament je ako moje dieťa. Už v rámci práce v škole na občianskej výchove sa mi páčilo, že sa s deťmi dá rozprávať o rôznych témach. Veľa mladých som spoznala aj pri hodinách hry na gitaru, ktoré som viedla.

Keď ste v roku 2019 zakladali mládežnícky parlament, fungoval na Slovensku aj niekde inde?
Zo začiatku sme sa nemali o koho oprieť. Boli sme vtiahnutí do projektu KAM spolu pre mladých. Vďaka tomu sme sa začali vzdelávať, spoznali sme tam funkčný parlament v Prievidzi, ktorý nás inšpiroval. Postupne sme začali spoznávať ďalších. V rámci Trenčianskeho kraja sme však boli s Prievidzou jediní.
Ešte sa dočítate:
- Aká bola jej reakcia na ocenenie,
- ako vznikal Mládežnícky parlament a ako prebieha nábor,
- aké aktivity v meste robia,
- či majú mladí záujem o dobrovoľníctvo a či sú rešpektovanou súčasťou riadenia mesta.
Za minulý rok ste za dobrovoľnícke aktivity dostali ocenenie Srdce na dlani, povedzte nám o tom niečo bližšie
V rámci Trenčianskeho kraja sa navrhujú nominácie na ocenenie v jednotlivých kategóriách. Piatich nominantov posúvajú do celonárodného oceňovania, nad ktorým zobrala záštitu prezidentka.
Tento rok sme dostali ocenenie ako subjekt, ktorý vytvára podmienky na rozvoj dobrovoľníctva.
V roku 2020 si nás Trenčianske centrum mládeže všimlo prvý krát, tam som dostala ocenenie ja ako koordinátorka dobrovoľníkov. Za rok 2022 dostal toto ocenenie na úrovni Trenčianskeho kraja aj Mládežnícky parlament mesta Púchov, ako za neformálnu skupinu dobrovoľníkov.