Krojovaný mužský spevácky zbor, ktorý prezentuje tradičné moravské piesne, vznikol v roku 2016 ako prvý zbor mužákov na Slovensku s piatimi spevákmi, v súčasnosti má deväť členov. Mužáci Moravia sú kolektívnym členom občianskeho združenia Morava Krásna Zem a hlavným účinkujúcim v sérii koncertov s názvom Moravská hudobná tour.
Ich repertoár prevažne tvoria piesne z južnej Moravy, ale neustále do neho dopĺňajú piesne, ktoré prezentujú aj ďalšie regióny Moravy i piesne z Čiech, Slovenska, Chorvátska a iných krajín. Ide o piesne o víne, o frajerkách, o remeslách, či hodoch na Morave, ale aj piesne zo života jednoduchého ľudu.

Od svojho vzniku v roku 2016 až dodnes Mužáci Moravia vystupovali na viacerých podujatiach, napr. Bezhraničné Valašenie Slovákov a Moravákov na Kohútke, festivaly Morava Krásna Zem a Happyminor, vianočný benefičný koncert v RTVS s Kandráčovcami, vystúpenie pred zastupiteľmi mesta a parlamentu Chorvátska v Rijeke, pietny akt kladenia vencov na spomienku Jozefa Gabčíka za účasti veľvyslanca ČR a ozbrojených síl SR a iné podujatia.
Na svojom konte majú aj spoluprácu na filmovom dokumente Dedičstvo ukryté v čase s premiérou v RTVS a anglickým prekladom. Stali sa krstnými rodičmi 3. CD Moštenských Pajtášov. Ich program si môže divák vypočuť na rôznych folklórnych podujatiach, dedinských oslavách, tradičných jarmokoch, ale aj rodinných oslavách či svadbách. V roku 2023 Mužáci zaspievali aj popredným predstaviteľom vlády a prezidentom SR a ČR pri príležitosti spomienky založenia prvej Česko-slovenskej republiky.
Pravidelne sa spolu s nimi na pódiu prezentuje aj ľudový rozprávač a bývalý spevák Moravanky Franta Uher spolu s ďalšími známymi spevákmi z Moravy, ako sú Jiří Helán, Karel Hegner, manželia Osičkovci či Sourozenci Baťkovi. Spev Mužákov Moravia je vyjadrovaný dvoj- až štvorhlasne v spievanej alebo spievano-hranej forme.
Piesne čerpajú prevažne z regiónov Južnej Moravy, Slovácka a Valašska, Moravanky, Mistříňanky a ďalších moravských kapiel, no v ich repertoári sa nájdu aj piesne autorské. Krojové ústrojenstvo Mužákov sa vyznačuje krojom z obce Hroznova Lhota na Morave. Na tomto kroji je vidieť dominantné črty hroznovej výšivky na rukávoch košieľ. Práve víno vystihuje moravské zemské poklady, ktoré nespočívajú len v chutnom nápoji, ale aj v remesle, odievaní či zvykoch.