POVAŽSKÁ BYSTRICA. Považská Bystrica smúti za významným bádateľom, spisovateľom a propagátorom miestnej histórie a javorníckych ľudových tradícií, Štefanom Melišom, ktorý v piatok (15. marca) odišiel na večný odpočinok.
Vďaka jeho mnohým záujmom, ktoré posunul do vedeckej roviny, spolupracoval s viacerými miestnymi organizáciami a vyslúžil si uznanie širokej verejnosti. V roku 2017 ho Matica slovenská za celoživotný prínos ocenila Zlatou medailou Ľudovíta Štúra a v roku 2018 mu bol udelený titul Senior roka.
Štefan Meliš sa narodil v roku 1928 v Prahe, no detstvo prežil v obci Papradno. „Rodná obec s jej krásami i tvrdými podmienkami pre život sa mu natrvalo vryla do srdca,“ opísala riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, Petronela Rágulová. Po krátkom pobyte mimo Slovenska sa usadil v Považskej Bystrici.

S múzeom spolupracoval od roku 2015
Ako spomenula, Štefan Meliš mal viaceré odborné záujmy - archeológiu, históriu, numizmatiku, skúmal rodopisy, nárečia a miestny folklór. Zozbieral viac ako 400 povestí z okolia Považskej Bystrice a Bytče. Jeho kniha Kráľ Matej pod Manínom z roku 2002, bola Ministerstvom kultúry SR ocenená titulom Najkrajšia kniha Slovenska v kategórii Literatúra pre deti a mládež.
„Mala som možnosť viackrát ho navštíviť aj u neho doma, v Považskej Bystrici. Vždy mi veľmi zanietene rozprával o histórii a osídlení regiónu Považia, Slovanoch, pyšný mi ukázal numizmatickú zbierku, svoje rezbárske diela či ocenenia,“ uviedla Rágulová.
Vlastivedné múzeum vlastní viaceré archeologické a etnologické zbierky, ktoré v spolupráci s múzeom vytvoril tento významný bádateľ. Pri zbere nárečových výrazov spolupracoval s Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra v Bratislave.
„Rozprával mi o živote v rodnom Papradne, o osade Podhúboč. Na základe vlastných spomienok napísal spis Papradno v dobe minulej, ktorý sme po istých úpravách a doplnení fotografickým materiálom vydali v múzeu pod názvom Moje starosvetské Papradno,“ doplnila riaditeľka.