PÚCHOV. Zdravotne znevýhodnení v dnešnej spoločnosti často žijú vo veľmi skromných podmienkach, na okraji chudoby. Ich zdravotný stav a zložitá finančná situácia neumožňuje potrebné materiálne zabezpečenie.
Keďže príspevky od štátu nie sú dostatočné, s nákupom potrebných pomôcok sú neraz odkázaní na pomoc druhých.
Je to aj prípad Simony Valašíkovej, ktorá sa nepriazňou osudu ocitla v neľahkých pomeroch. Jej jedinou rodinou sú členovia Domova sociálnych služieb (DSS) Púchov-Nosice.

Je vďačná za každé pohladenie
Tridsaťdvaročná žena je v zariadení umiestená od roku 2012, poskytujú jej tam celoročnú starostlivosť. Je ťažko zdravotne postihnutá a pohybuje sa na invalidnom vozíku.
„Rozpráva, hovorenému slovu rozumie a vie sa aj sama najesť. Pomoc potrebuje predovšetkým pri osobnej hygiene a samoobslužných úkonoch. Chodila aj do praktickej školy, ktorú v roku 2021 ukončila. Je to veľmi skromné a tiché dievča, ktoré má rado ľudí a je vďačná za každé pohladenie alebo darček,“ opísala Simonu Gabriela Hrončeková, riaditeľka DSS Púchov – Nosice.

Prvé dva roky navštevovala zariadenie v rámci týždňových pobytov, mama si ju brávala na víkend. Tá však v roku 2014 ťažko ochorela, a vtedy DSS požiadala o celoročnú starostlivosť.
Na jeseň 2014 zomrela a opatrovníkom sa stal Simonin brat Michal. Bohužiaľ aj ten pred dvoma rokmi zomrel. Simona preto zostala sama, keďže jej otec o ňu neprejavil záujem.
Púchov hľadal vhodného príjemcu zbierky
Mesto Púchov pri príležitosti Mikulášskeho jarmoku oslovilo DSS, aby navrhli vhodného príjemcu verejnej zbierky. Vybrali práve Simonu, ktorá potrebovala väčší invalidný vozík.
Vďaka návštevníkom jarmoku sa podarilo vyzbierať takmer 2 500 eur.
Za vyzbieranú sumu mohli objednať odľahčený, na mieru vyrobený vozík. Simone ho riaditeľka zariadenia spolu s primátorkou Púchova, Katarínou Henekovou odovzdala začiatkom marca.
Podľa Hrončekovej slov sa Simona novému vozíku veľmi potešila. Zo zvyšku peňazí jej kúpili aj nové okuliare a stolík do izby.
Prečo sú znevýhodnení často odkázaní na pomoc druhých?
Podľa hovorkyne Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP), Eleny Koritšánskej sú na Slovensku dve možnosti ako získať potrebné pomôcky pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.