POVAŽSKÁ BYSTRICA. Považskobystrická nemocnica spustila pre verejnosť novú službu – periradikulárnu terapiu. Ľudia s bolesťami chrbta si špeciálnou terapiou ozónom môžu zabezpečiť úľavu na dlhé obdobie. O jej výhodách a spôsobe využitia porozprával primár Rádiodiagnostického oddelenia Eduard Sirotný.
Čo je to periradikulárna terapia a pre koho je určená?
Je to vlastne aplikácia liečiva do okolia miechového koreňa. Je určená predovšetkým pre pacientov, ktorí majú bolesti chrbta na podklade degeneratívnych zmien chrbtice alebo vyskočenej platničky. Miechový koreň utláčajú štruktúry - väzivá, kosti alebo platničky - ktoré následne spôsobujú zápal a opuch. Táto terapia sa ho snaží potlačiť.
Príčin bolestí je nespočetné množstvo, terapia však nie je určená pre pacientov s problémami, ktoré spôsobilo zlé držanie tela, svalové zranenie, osteoporóza alebo onkologické ochorenie. Chrbtica, rovnako ako iné kĺby v ľudskom tele, podlieha degeneratívnym zmenám, najčastejšie vplyvom veku alebo neprimeranej, opakovanej fyzickej záťaže. Väčšina ľudí spozoruje tieto zmeny vo vyššom veku, u ťažko manuálne pracujúcich sa to môže vyvinúť skôr. Čím sa znižuje medzistavcová platnička, znižuje sa aj mobilita chrbtice a zároveň vzniká bolesť.

Ide o invazívnu procedúru? Ako prebieha?
Je to miniinvazívna procedúra, ľudia sa jej vôbec nemusia obávať. Naši pacienti sú spravidla vyšetrení špecialistom. Ten najskôr predpíše konvenčnú liečbu, pokiaľ nezaberá, tak pri degeneratívnych zmenách a vyskočených platničkách môže odporučiť periradikulárnu terapiu. My pacientovi najskôr spravíme krátke CT-čko s minimálnou radiačnou záťažou, aby sme určili, ktorý miechový koreň budeme liečiť. Následne, s pomocou tenkej, približne desaťcentimetrovej ihly do tohto miesta podáme liečivo – kortikoidy, analgetiká a následne ozón.
Prečo sa pri terapii používa ozón? Aké sú jeho priaznivé účinky?
Používame takzvaný medicinálny ozón, čo je zmes ozónu a kyslíka, v pomere, v ktorom prevažuje kyslík. Zmes pre organizmus nie je toxická, aj keď samotný ozón toxický je. Na jeho spracovanie potrebujeme generátor. Využíva sa už od 19. storočia, má dezinfekčné, antimykotické a antibakteriálne účinky a zlepšuje prekrvenie. V terapii využívame hlavne jeho protizápalové vplyvy, ktoré znižujú opuch v problematickom mieste. S odznením opuchu následne ustupuje aj bolesť. Ozón nemá významné nežiaduce účinky, preto ho môžeme aplikovať opakovane.
Kedy ste terapiu spustili pre verejnosť a aké sú s liečbou skúsenosti?
Terapiu sme pre verejnosť spustili 11. marca, pričom pre hospitalizovaných pacientov bola dostupná už od otvorenia diagnostického centra v roku 2022. Službu sme začali ponúkať po zakúpení generátora ozónu, ktorý začiatkom marca zabezpečila nemocnica. Skúsenosti s terapiou sú veľmi dobré, zápal a následne bolesť zvyčajne odznieva už po prvom podaní. Väčšinou dochádza k úľave do pár dní. Pacienti sa však často po dlhšej dobe, povedzme po roku, vracajú, pretože terapia nerieši ochorenie samotné, rieši len zápal.
Je na Slovensku bežné, že nemocnice túto službu ponúkajú pre verejnosť?
Áno, je to bežná prax. Ozón sa aplikuje už dlhšie obdobie, zmenil sa však spôsob podania. Kedysi sa to robilo „naslepo“, liečivo sa podalo do predpokladaného miesta, dnes na identifikáciu používame CT-čko.