STREDNÉ POVAŽIE. Vláda navrhuje parlamentu schváliť návrh ústavného zákona o možnom odstrele rizikových medveďov v skrátenom legislatívnom konaní. Poľovníci zmeny vítajú, ochranári však problematiku výskytu medveďa hnedého považujú za nafúknutú a politizovanú. Volajú po dôslednejšom hľadaní príčin útokov.
Odborníci považujú región v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava za bezpečný.
Ochranca prírody a člen neziskovej organizácie Justice for Nature, Tomáš Šmátrala kritizuje veľkú medializáciu stretov s medveďom. Strach vyvolaný nedávnymi udalosťami sa podľa neho šíri veľmi rýchlo a dá sa ľahko zneužiť. V téme podľa neho dochádza k stretu záujmov poľovníkov a ochranárov prírody.

Strieľať náhodných jedincov nie je podľa neho riešením. Medveď hnedý je európsky významná šelma a nesmie sa len tak odstrániť z populácie.
Kto je kto
- Tomáš Šmátrala je člen neziskovej organizácie Justice for Nature, na Slovensku známej pod názvom OZ Prales deťom. Od roku 2017 na Slovensku spustili monitorovací program Oko medveďa, ktorý sleduje počty šeliem alebo možné nelegálne pytliacke aktivity. Pred troma rokmi začali spolupracovať so Štátnou ochranou prírody, podieľali sa na zbieraní genetického materiálu a na monitorovaní veľkých šeliem v Kremnických Vrchoch a v Nízkych Tatrách.
- Alojz Kaššák je viceprezident Slovenskej poľovníckej komory.
- Ivana Kalafusová je zoologička na správe CHKO Strážovské vrchy
"Návrh ústavného zákona reaguje primárne na opakujúce sa situácie, keď bol výskyt medveďa hnedého zaznamenaný v husto osídlených oblastiach či katastrálnych územiach obcí, ktoré nemožno vnímať ako oblasti prirodzeného výskytu medveďa hnedého," uviedol envirorezort.
Údaje o počte medveďov priniesol genetický výskum
Genetický výskum z roku 2022 priniesol záver, že sa na Slovensku nachádza približne 1275 jedincov, so štatistickou odchýlkou 200 kusov.
Šmátrala ho považuje za najpresnejšiu metodiku, výsledky vyhodnotila Karlova univerzita v Prahe. Podobné číslo zistil výskum aj pred desiatimi rokmi. Vyplýva z toho, že podľa oficiálnych údajov je populácia medveďa stála.
Iný názor má viceprezident Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.
„Naše poľovnícke štatistiky ochranári spochybňujú, no aj bežný človek vidí, že medvede sú aj na takých miestach, kde sa v minulosti nevyskytovali. Nové medvede si hľadajú svoje vlastné teritóriá a utekajú pred starými jedincami. Silnejšie vytláčajú tie slabšie.“
Ešte sa dočítate:
- Prečo nie je podľa ochranárov Stredné Považie rizikovou oblasťou,
- aký názor na to majú poľovníci,
- koľko tu žije medveďov,
- aká je bilancia útokov za minulý rok,
- čo je podľa ochranárov hlavnou príčinou stretov človeka s medveďom,
- ako krízovú situáciu riešia v zahraničí
Nedávnu genetiku podľa jeho slov niektorí odborníci vyvrátili pre nereálne údaje. Zver má v súčasnosti ideálne podmienky na prežitie, čo ovplyvňuje aj rýchle množenie.
Stredné Považie nie je rizikovou oblasťou
Zoologička Ivana Kalafusová z CHKO Strážovské vrchy informovala, že v regióne Stredné Považie a v Strážovských vrchoch sa návštevníci lesa na turistických chodníkoch a za bieleho dňa medveďa nemusia obávať.