DUBNICA NAD VÁHOM. Dubnica nad Váhom ukrýva mnohé, zatiaľ nie veľmi prebádané tajomstvá. V dvadsiatom storočí zohrala významnú úlohu v zbrojárskom priemysle. Pre potreby ochrany obyvateľov sa tam v čase druhej svetovej vojny „nasťahovala“ veľryba, ktorá v dobrom stave prežila úctyhodných 80 rokov.
Veľryba je v skutočnosti protiletecký úkryt typu LSRdB, Protiletecká ochrana- rotunda (z nemčiny Luftschutz-rundbau). Z vtáčej perspektívy naozaj pripomína veľkého morského cicavca. Vďaka robustnosti a tvaru dostal túto zaužívanú prezývku, pod ktorou úkryt poznajú snáď všetci Dubničania.
„Úkryt patrí medzi fortifikačné objekty vzniknuté v rokoch 1940-1945 v rámci Civilnej protileteckej ochrany (Luftschutz). Tie sa začali stavať aj na našom území, ešte v čase vtedajšej prvej Slovenskej republiky,“ informoval Adam Pavlík z projektu Ochranné stavby, ktorého cieľom je zdokumentovať a prebádať novodobé opevnenia v oblasti civilnej obrany v našej krajine.

Veľryba nemá majiteľa
Výstavba a využitie Veľryby bolo v rokoch 1944-1945.
Koncepciu budovania ochranných stavieb kopírovali z nemeckých projektov, nakoľko v období druhej svetovej vojny silno prevládal politický nátlak nacistického Nemecka. Po vojne väčšinu objektov zlikvidovali, čo ale nie je prípadom dubnickej Veľryby.
Pavlík sa domnieva, že dôvodom môže byť aj fakt, že Veľryba zrejme nemá žiadneho vlastníka.
„Pokiaľ sa pozrieme do údajov z kataster portálu zistíme, že na danej parcele na ktorej úkryt stojí je zapísaných 360 podielových spoluvlastníkov, pričom tu neexistuje záznam o stavbách.“
Úkryt leží na úpätí kopca Holá hora, ktorý je dnes pokrytý lesným porastom. V minulosti však bola hora naozaj holá, ponúkala ideálne výhľady na široké okolie. Preto ju určili za strategické miesto.
Ešte sa dočítate
- Pre koho bol úkryt určený,
- koľko má podlaží,
- či sú v ňom dôležité dokumenty závodu,
- či je prepojený s továrňou na výrobu rakiet,
- ako dopadol výskum priestoru v roku 2013,
- kde sa nachádza Veľrybia sestra?
Slúžil pre potreby predchodcu ZŤS
Pravdepodobnejšie slúžil veliteľsko-prieskumnému účelu. „Vznikol pre potreby civilnej protileteckej ochrany zamestnancov závodu Herman Gӧring Waffenwerke, čo bol vtedajší názov závodu ZŤS Dubnica nad Váhom,“ poznamenal člen projektu z Ochranných stavieb.
Podľa neho bol závod jeden z najvýznamnejších strojárskych podnikov na Slovensku. Vznikol ešte pred druhou svetovou vojnou v roku 1937, ako pobočný závod ŠKODA Plzeň. V čase vojny zohral významnú rolu vo výrobe zbraní. Aj preto sa ho v roku 1944 pokúsili zbombardovať Američania.