S Bohom, pán profesor, dovidenia...

S J. M. Rydlom o J. A. Mikušovi Pred pár dňami sme ledva - ledva zaznamenali, že vo veku 95 rokov zomrel 19. mája 2005 v Krivej na Orave významný predstaviteľ pofebruárového (1948 – pozn.) exilu a bojovník za slovenskú štátnosť prof. JUDr. Jozef August M

S J. M. Rydlom o J. A. Mikušovi
Pred pár dňami sme ledva - ledva zaznamenali, že vo veku 95 rokov zomrel 19. mája 2005 v Krivej na Orave významný predstaviteľ pofebruárového (1948 – pozn.) exilu a bojovník za slovenskú štátnosť prof. JUDr. Jozef August Mikuš. Od roku 1934 pracoval pre československé a potom pre slovenské ministerstvo zahraničných vecí, po roku 1945 bol trikrát väznený: roku 1948 ušiel do Paríža, roku 1951 emigroval do USA, kde účinkoval ako francúzsky a španielsky tlmočník a profesor európskych dejín a medzinárodných vzťahov. Po smrti svojej francúzskej manželky Renée Perréal sa roku 1992 vrátil na Slovensko – doopatrovala ho krivianska rodina Jozefa Habovštiaka. Tam ho 22. mája aj pochovali.
Počas života vydal 16 kníh, z toho osem o dejinách Slovenska. STV o ňom nakrútila dokumentárny film a prezident SR mu roku 2002 udelil najvyššie štátne vyznamenanie Pribinov kríž 1. triedy. Vydavateľstvo Lúč pripravuje dvojzväzkové 1400 – stranové súborné dielo prof. Mikuša, ktoré by malo vyjsť v jeseni.
„V súčasnosti majú ľudia tendenciu zaujímať sa len o to, čo je plné senzácie, čo bije do očí a trhá uši, útočí na ich city a pudy, pričom často zabúdajú na múdrosť predošlých pokolení. Avšak tak, ako človek nemôže žiť bez spomienok, tak ani národ nemôže žiť bez tradície“ – pripomína v úvode svojho príspevku In memoriam Jozef A. Mikuš, alebo... Železné kruhy slovenskosti Jozefa A. Mikuša (19. mája 2005) literárny historik, editor a vedec, vydavateľ časopisu Most (štvrťročník pre slovenskú kultúru), od roku 1996 predseda Únie slovenských spisovateľov, umelcov a kultúrnych tvorcov žijúcich mimo územia Slovenska, držiteľ vyznamenania za zásluhy o Taliansku republiku prof. PhDr. Jozef M. Rydlo, ktorý žije v Považskej Bystrici a pracuje v Univerzitnej knižnici v Bratislave (predtým v Matici slovenskej v Martine). On, ako Mikušov priateľ, vie, že prínos jeho diela pre celé slovenské národné spoločenstvo plne pochopia a docenia azda len budúce pokolenia Slovákov, ako to výrečne predpovedal Mikušov súbeženec básnik Mikuláš Šprinc: „My sa pominieme, ale ideály krásy, pravdy, dobra, spravodlivosti, ktorým sme žili, ostanú. Pri konečnej žatve nájdu anjeli aj naše stopy a zhromaždia ich do stodoly Božej... Robili sme všetko z lásky a za lásku sa neplatí.“
J. M. Rydlo sťa znalec Mikušovho diela v základnom pohľade na jeho zástoj v kontexte slovenskej kultúrnej histórie vidí, že „každé obdobie, aj to, čo prechádza tými najťažšími skúškami, má našťastie svetielka, ktoré nikdy nezhasínajú. V dnešnej dobe je jednou zo slovenských stálic Jozef A. Mikuš. Múdro sa zaoberal takými vecami, ktoré sa na rozdiel od senzácií rýchlo nemenia. Nepristavoval sa pri zanedbateľných udalostiach a efemérnych radostiach života, ale zaujímal sa o večné pravdy, ktoré sú zakotvené v nemennej tradícii slovenského národa, európskej civilizácie a kresťanstva.“
Ako možno tohto právnika, diplomata, historika, politológa, vysokoškolského profesora, ale aj kultivovaného spisovateľa vidieť v zložitých súradniciach 20. storočia, poznamenaného dvomi spoločenskopolitologickými totalitami?
Mikušov záber bol široký, čo dokazovali aj jeho takmer encyklopedické vedomosti. Jeho diela, ktoré sú napísané jasne a elegantne, či už po slovensky, po francúzsky alebo po anglicky, vyjadrujú dôveru poslania slovenského vzdelanca, ktorým je obhajoba podstaty slovenskej politickej individuality, prameniacej z kresťanstva.
Kto teda bol ten človek, ktorý väčšiu polovicu svojho života prežil v exile, v dobrovoľnom vyhnanstve, ktorého meno patrilo medzi „libri prohibiti“, proti ktorému bolo nariadené „bojovať ako s nepriateľským“, veď „zradil a opustil vlasť“...?
Podrobnosti, ktoré neunesie tento, zrejme stručnejší článok, si možno prečítať v spomenutom príspevku. Spomeňme aspoň, že po emigrovaní do USA v rokoch 1952 – 58 bol vedúcim kancelárie Slovenskej ligy v Amerike, v rokoch 1959 – 61 vyučoval históriu na St. John’s University v New Yorku, pracoval aj ako tlačový korenšpondent a ako právny knihovník, neskôr ako konzultant a prekladateľ pre Štátny department USA vo Washingtone, roku 1966 získal licenciát z porovnávacieho práva na George Washington University, od roku 1967 až do odchodu do dôchodku (1974) sa venoval výlučne akademickej činnosti. Počas celej svojej životnej dráhy bol aktívnym členom mnohých odborných, politických a národných organizácíí a ich funkcionárom. V roku 1970 sa stal spoluzakladateľom Svetového kongresu Slovákov.
Pán profesor, čo je ambíciou výberu z diela J. A. Mikuša, na ktorom v Lúč-i pracujete?
Chceli by sme ním vzdať úctu všetkým Slovákom, ktorý v „službe bratom a sestrám“ utkali „zlatú niť“ našej slobody, keď vo vyhnanstve, v žalároch, na šibeniciach vydávali svedectvo o pravde, svedectvo vedomej príslušnosti k železným kruhom slovesnosti. Pre neho a pre mnohých nás, ktorí sme žili v dobrovoľnom vyhnanstve, lebo sme odmietali slúžiť svetu klamstva, nenávisti a triedneho boja, borba za obnovu ľudskej dôstojnosti Sloveniek a Slovákov v slobodnej vlasti stala sa zmyslom života. Do rúk slovenského čitateľa sa pričinením Slovenského ústavu v Ríme, Katedry slovenských dejín FF UK a Únie... dostávajú Železné kruhy..., ktoré vychádzajú v edícii vydavateľského družstva Lúč Libri Historiae Slovaciae.
„Nech dnešné uloženie telesných pozostatkov Jozefa A. Mikuša do cintorína v Krivej je sviatkom viery“ – všetci, doma i v zahraničí, hovoríme so svätým Hieronymom: „Je veľkou bolesťou, že sme ho stratili, ale my Ti, Pane, vďačíme za to, že si nám ho dal, vlastne, že nám ho stále dávaš, pretože ten, kto sa vracia k Pánovi, z domu neodchádza.“
S Bohom, pán profesor, dovidenia...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: nyi

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 512
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 268
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 688
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 908
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 491
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 180
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 991
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 051
  1. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  2. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  5. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  7. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  8. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 085
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 056
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 139
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 084
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 649
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 156
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Ikarus to mal cestou na Rozkvet náročné.

Legendárne harmoniky by v meste privítal aj dnes.


Polícia vykonala domovú prehliadku.

Polícia u neho zaistila niekoľko predmetov.


Jedna z najvyťaženejších trenčianskych ulíc sa na jeden deň zmení na miesto stretávania, oddychu a oslavy kultúry.


  1. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  2. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  5. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  7. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  8. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 085
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 056
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 139
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 084
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 649
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 156
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu