POVAŽSKÁ BYSTRICA. V týchto dňoch si celý svet pripomína koniec najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva, druhej svetovej vojny.
Prelom apríla a mája v roku 1945 sa niesol v znamení oslobodzovania územia z rúk nacistického Nemecka. Posledný aprílový deň bola oslobodená aj Považská Bystrica.
Najväčšiu zásluhu na tom mal 2. ukrajinský front, ktorému velil maršal Sovietskeho zväzu Rodion Malinovskij.
„Stalin dal svojim generálom jasný rozkaz. Víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne malo byť dosiahnuté na Deň pracujúcich – 1. mája, aby sa tak zvýraznila úloha robotníckej triedy pri porážke nacizmu a zároveň aj umocnila veľkosť Sovietskeho zväzu,“ informoval historik Juraj Kallo z projektu Historická Považská Bystrica.
Berlínska posádka napokon kapitulovala 2. mája 1945.

Nemeckí dôstojníci obsadili dedinu
Na posledné dni vojny si zaspomínal aj 100-ročný Ján Velič z Pružiny.
„Tri týždne tú stála nemecká fronta, celá rodina bývala v pivnici na slame a nemeckí dôstojníci spávali u nás v spálni. Mali vojnového zajatca, čo im varil a čistil kone. My sme tam nemohli ani vkročiť, varili sme si pred pivnicou v kotlíku.“
Dôstojníci bývali v dedine, vojaci sa schovávali na hrebeňoch hôr v zákopoch. Keď zistili, že sovietska armáda ich od Mojtína plánuje obkľúčiť, tak utekali preč. Do Pružiny postupne prichádzali podgurážené vojská sovietskej armády, ktoré strieľali do vzduchu.
Obyvateľom vojaci z oboch strán pokradli viaceré zásoby. Ako Ján Velič spomenul, zásoby si „premiestnili“ k sebe. Zarezali im všetky sliepky a našli aj tajnú skrýšu, zasypanú slamou, v ktorej mali schované dve vrecká múky a ďalšie potraviny.