POVAŽSKÁ BYSTRICA. Sté výročie narodenia slovenského velikána hereckého umenia Jozefa Kronera si s mesačným oneskorením pripomenula aj Považská Bystrica.
Slovenský filmový, divadelný a televízny herec sa narodil 20. marca 1924 v Staškove na Kysuciach, no bola to práve Považská Bystrica, ktorá mu odštartovala jeho úspešnú celoživotnú kariéru.
Počas účinkovania v ochotníckom divadle Považských strojární si ho všimlo martinské divadlo, ktoré mu ihneď ponúklo angažmán.
Jozef Kroner pochádzal z 12 detí. Jeho rodičia boli železničiari – „kočovníci“, ktorí s deťmi pochodili viacero miest na Slovensku.
„Rodina sa sťahovala podľa toho, kde otca železnice poslali. Tak sa v roku 1937 dostali do Považskej Bystrice. Otca ďalej prekladali a rodina sa sťahovala do Melčíc a Mošoviec,“ opísal Olřich Vaňous, syn Zuzany Vaňousovej, slávnej maliarky a sestry Jozefa Kronera.
Domovom sa im stala Lánska
Deti sa však vrátili naspäť za prácou v Považských strojárňach. Jozef Kroner sa zamestnal v zbrojovke ako robotník – upravovač. Väčšina rodiny bývala v Kolónii, v 50. rokoch sa presťahovali na Lánsku. Považská Bystrica sa pre mnohopočetnú rodinu Kronerovcov stala domovom, všetci Jozefovi súrodenci sa tu natrvalo usadili.
Ich otec, Ľudovít Kroner starší vo všetkých deťoch vzbudil lásku k ochotníckemu divadlu.
„Kronerovské deti zdedili po otcovi vášeň k ochotníctvu a zapojili sa vo väčšej či menšej miere do práce ochotníckeho divadla v Považskej Bystrici. Po druhej svetovej vojne sa ochotnícki divadelníci zoskupili do Divadelného krúžku Považských strojární a Jozef Kroner bol jedným z nich,“ uviedol Vaňous.
Ochotnícke divadlo aj vďaka jeho výraznému talentu získalo množstvo ocenení. „Na Jiráskovom Hronove zvíťazili v kategórii mestských krúžkov, súbor exceloval aj na pretekoch v roku 1948 v Martine a triumfoval aj na Divadelnej žatve v roku 1948 v Prahe,“ opísal Kronerov synovec.
Všimli si ho profesionáli
Vtedy si Jozefa Kronera všimlo martinské divadlo, ktoré mu ponúklo angažmán, hoci nemal žiadne herecké vzdelanie. Vstup do sveta profesionálneho herectva mu napokon priniesol nielen úspešnú kariéru, uznanie ale aj možnosť zahviezdiť v oscarovom filme Obchod na korze.
Slováci ho považujú za výnimočnú osobnosť s osobitým talentom a charizmou. „Myslím, že najviac ho charakterizuje veľká pokora k herectvu a úcta k divákovi. Neodmietol nikoho a dokázal komunikovať s každým,“ opísal velikána Vladimír Gajdošík, predseda Správnej rady Spolku rodákov Jozefa Kronera v Staškove.
Jozefa Kronera si „privlastnila“ obec Staškov, no tento velikán právom „patrí“ aj Považskej Bystrici. Nedávne výročie nedožitých stých narodenín si preto slávnostne pripomenulo aj mesto na Považí.

Podujatie vzdalo hold legende
Kultúrne centrum Cooltajner zorganizovalo 25. až 26. apríla dvojdňové podujatie Pocta legende: Jozef Kroner STO, ktoré zaujímavým programom vzdalo hold nielen jemu, ale aj umeniu ako takému.
„Podujatie v KC Cooltajner dôstojne pripomenulo tvorbu a život Jozefa Kronera. Bolo výbornou kombináciu faktov, spomienok, rodinných vzťahov, umenia a jeho odkazu pre budúce generácie. Je stále považovaný za ´Bystričana´ a zaslúži si, aby sme si ho pripomínali nielen pri takýchto výročiach,“ uviedol Vaňous, ktorý sa taktiež zapojil do diskusie o živote strýka.
Manažér kultúrneho centra Tomáš Bořuta uviedol, že usporiadať podujatie bolo pre nich prirodzené, ba priam až žiadúce.
„Dodnes je naše mesto previazané s touto legendou divadla a filmu silnými rodinnými väzbami. Počas dvoch dní sme v diskusnom formáte privítali príbuzných Jozefa Kronera, priateľov zo Spolku rodákov Jozefa Kronera z kysuckého Staškova a premietli sme jediný slovenský oscarový film Obchod na korze. Prednáškou sme si pripomenuli najdôležitejšie hercove ochotnícke a profesionálne míľniky a na záver dostali priestor aj súčasní považskobystrickí ochotníci so svojou najnovšou hrou. Celý program sme zavŕšili jazzovým koncertom s pozvanými hudobníkmi z Košíc,“ opísal program podujatia Bořuta.
Jozef Kroner sa zaslúžil o rozvoj ochotníckeho divadla v Považskej Bystrici a aj jeho zásluhou sa zmenilo na stálu profesionálnu scénu – Divadlo pracujúcich.