DUBNICA NAD VÁHOM. Žiaci rozhodujú do 20. mája v ankete Zlatý Amos kto je najlepším učiteľom. Ide o 17. ročník prestížneho celoslovenského oceňovania, ktoré v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR organizuje občianske združenie ADEVYK.
Do osmičky postupujúcich sa tentokrát dostala aj učiteľka zo Základnej školy Pavla Demitru v Dubnici nad Váhom, 32-ročná Lucia Faltejsková.
Lucia Faltejsková je sedem rokov učiteľkou slovenského jazyka a etiky. Zároveň je predsedníčkou Školskej komisie v meste Dubnica nad Váhom. Svojim výnimočným nasadením, láskou a empatiou je pre žiakov skutočným vzorom.
Organizuje pre nich viaceré edukatívne aktivity, vďaka ktorým môžu osobnostne rásť. Za projekty v rámci Redakčného krúžku získali trikrát Špeciálnu cenu hodnotiacej komisie v súťaži Junior Internet.
Prekvapila vás nominácia na ocenenie Zlatý Amos?
Veľmi. Síce viem, akí sú moji žiaci vďační, no vôbec by mi nenapadlo, že práve takáto vec im zíde na um. Po prečítaní príbehu, ktorý o mne napísali, som naozaj nepochybovala o tom, že som si vybrala v živote správne povolanie.
Nominácie zadávajú samotní žiaci. Viete od koho vzišla táto iniciatíva?
Učím veľmi aktívnych deviatakov, s ktorými máme za sebou naozaj zaujímavé roky plné neopakovateľných zážitkov. Takže mi hneď napadlo, kto toto „spískal“. Tí, s ktorými som zatiaľ strávila najviac času – deviataci. Neskôr oslovili aj moju šiestacku triedu, ktorí sa s nadšením do tejto akcie zapojili.
Ako Luciu vidia jej žiaci
Barborka 9.B: Lucka je pre mňa tá najlepšia učiteľka. Toľko mi v živote pomohla, že ho úplne zmenila na život plný dobrodružstiev, zážitkov a neopakovateľných chvíľ s ňou. Raz by som chcela byť ako ona, pretože tá ochota a obetavosť, čo preukazuje každý deň, je neuveriteľná.
Dominik 9.B: Lucka je tou najlepšou učiteľkou, akú som mohol dostať. Som rád, že mi prišla do života, pretože mi ukázala zábavnejšie vzdelávanie plné zábavy a dobrodružstva. Prajem všetkým žiakom, aby túto úžasnú, ochotnú pani učiteľku dostali a spoznali jej nikdy nekončiaci elán.
Sally 6.B: Lucka je super triedna učiteľka. Pripravuje ma na všetky súťaže a vďaka nej som sa posunula vo všetkých mojich snoch. Želám jej, aby ďalej pokračovala v tom, čo ju baví a napĺňa.
Peťo 9.B: Lucka je naozaj výnimočný a empatický človek. Je vidieť, že jej práca je jej vášňou. Veľmi si ju vážim. Je to učiteľka, ktorú si každý môže priať a ešte som rád, že sa naše cesty v živote spojili.
Vaši žiaci o vás napísali naozaj krásne slová, čo na ne hovoríte?
Oni vždy vedia pohladiť na duši. Ich slová sú ako letný vánok, ktorý vás v horúčavách ovieva. Naozaj som šťastná, že o mne takto rozprávajú a vždy si uvedomím, že som si vybrala správne. Som na nich za všetko, čo dokázali, nesmierne hrdá.
Napísali, že ste plná elánu. Je možné byť nabitý energiou aj popri všetkých tých aktivitách, ktoré robíte?
Som plná elánu najmä preto, že deti mi ho vracajú naspäť. Keď vyhrajú súťaž, na ktorej sme dlhé mesiace pracovali, bežia cez celú fakultu, námestie, školu s veľkým hukotom, smiechom a nadšením len preto, aby ma objali a poďakovali za všetko, čo sme spolu dokázali. To je pre mňa tá najväčšia odmena, akú som si mohla v živote priať.
Ste zároveň mestskou poslankyňou. Je náročné prepájať učiteľstvo s politikou?
Určite áno, na mnohé veci nazerám aj z pohľadu učiteľa. V škole vediem školský parlament, kde sa zaoberáme rôznymi akciami, vedieme konštruktívnu diskusiu, čo kde a ako zlepšiť, aby sme sa v škole cítili ešte príjemnejšie. Okrem iného, žiakov veľmi zaujíma, čo vlastne poslanec pre mesto robí. Veľmi ma teší, že táto práca je pre nich natoľko zaujímavá, že by sa chceli v budúcnosti v samospráve angažovať tiež.

Zaujímajú sa vaši žiaci o veci verejné? Čo ich zo života v meste najviac zaujíma?
Veľmi ich zaujíma všetko, čo sa v našom meste deje. Či ide o rôzne projekty, akcie, výzvy mesta. Nedávno sme spolupracovali aj s Dubnickým kaštieľom, kde sme natáčali propagačné video na vzdelávací program pre školy, ktorý organizovali. Taktiež sme sa minulý rok zapojili aj do participatívneho rozpočtu mesta, kedy sme prezentovali Náučný chodník o historických pamiatkach mesta, o nortwalkingových cvičeniach, kolobehu vody v prírode a podobne.
Aké projekty vás v dohľadnej dobe ešte čakajú?
V dohľadnej dobe nás čakajú projektové dni, kedy v tímoch riešia zaujímavé úlohy. Prvý sa viaže k téme folklór a k tomu, akým spôsobom sa posunula naša slovenčina od Bernoláka, cez Štúra až po súčasný jazyk, aký poznáme dnes.
Okrem parlamentu vediete Redakčný krúžok. Kedy a prečo vznikol? Čo je jeho náplňou?
Redakčný krúžok vznikol pred tromi rokmi z náhodného dialógu na online hodine slovenčiny. Rozprávali sme sa o tom, čo všetko robia redaktori, aké zaujímavé články môžu písať a znenazdajky bola redakcia Demitrovky na svete. Táto myšlienka ich natoľko nadchla, že každý rok vymýšľali v rámci redakcie nové a nové veci, ktoré sú teraz veľkým benefitom pri vyučovaní nielen žiakov, ale aj učiteľov.
Minulý rok vymysleli školský blog, DEMIBLOG, v ktorom vytvorili články na zaujímavé témy. Ďalej vytvorili skvelú vzdelávaciu platformu s názvom DEMILEARN, ktorá obsahuje rôzne edukačné témy spracované formou interaktívnych kvízov a únikových hier. Žiaci ich sami vytvárajú a tým prispievajú k efektívnejšiemu vzdelávaniu.
Tento rok vytvorili projekt s názvom DEMIVISION, ktorý mapuje historické pamiatky Dubnice nad Váhom a širokého okolia. O téme natočia video a následne na stránke školy zverejnia kvíz. V rámci tohto projektu majú aj svoj youtube kanál. V celoslovenskej súťaži JUNIOR INTERNET, ktorá sa koná každoročne v Bratislave, získali za tieto aktivity už trikrát Špeciálnu cenu hodnotiacej komisie.
Je na slovenských školách bežné, že sa deti takto zapájajú do vzdelávacieho procesu?
Podľa mňa to úplne bežné nie je. Toto zapojenie pripisujem digitalizácii vzdelávania počas pandémie. Spoločne sme sa učili a rozprávali o tom, čo ich zaujíma. Náš vzťah nebol len učiteľ - žiak, ale stali sa z nás naozaj aj skvelí priatelia. Bola by som rada, keby aj ostatné školy dali žiakom takúto príležitosť.
Ako žiakom pri týchto aktivitách asistujete?
Rada ich motivujem, inšpirujem a v neposlednom rade ich veľmi chválim za všetko, čo robia pre školu a pre seba, pretože skúsenosti a zručnosti sú naozaj to najviac. Čo sa týka metodickej stránky, usmerňujem ich materiály, pomáham im s vytváraním vzdelávacieho obsahu, prípade sa so mnou radia, čo by mohli zlepšiť. Všetko to, čo pre nich robím, robím s radosťou a pomôžem im vždy, keď to budú potrebovať. Aj po škole.
Dá sa vaša práca skĺbiť s rodinným životom?
Niekedy to nie je také jednoduché, pretože idem do všetkého naplno a nerada nechávam prácu nedokončenú. Mnohí o mne hovoria, že som workoholik, ale ja si to nemyslím. Učiteľstvo je pre mňa zábavou a nevnímam ho ako prácu.

Je učiteľstvo vašim poslaním?
Určite áno. Každý, kto sa pre toto krásne povolanie rozhodne, má môj obdiv. Som z učiteľskej rodiny a už ako malá som s maminou chodievala na vyučovanie. Dokonca som si sama písala písomky, len aby som ich mohla opraviť. A vtedy som ani len netušila, čo všetko mi môže učiteľstvo dať.
Aký by mal byť podľa vás dobrý učiteľ?
Empatický, láskavý a s priateľským prístupom. To sú pre mňa tri základné atribúty, ktorých sa držím a učím k nim aj mojich žiakov. Každý dobrý pedagóg by mal svoju prácu vykonávať zodpovedne, s láskou a najmä s úsmevom.
Veľakrát sa smejeme spolu so žiakmi a zlepšujeme si každý deň náladu, motivujeme sa, inšpirujeme a v neposlednom rade sme si so žiakmi oporou v dobrom aj v zlom a to je v dnešnej dobe naozaj obrovská rarita a vzácnosť.