SVEREPEC. Rok 1974 sa do motocyklovej histórie zapísal ako začiatok motokrosu v obci Sverepec. Konali sa tu prvé národné preteky, ktoré začali mimoriadne slávnu éru Národného motokrosového centra Sverepec – Lúčne. Za päť desaťročí si špičkovú trať vyskúšalo množstvo profesionálnych jazdcov na viacerých národných aj svetových pretekoch.
Sverepec od roku 1977 štyrikrát hostil prestížnu šesťdňovú, ktorá navždy zmenila historickú tvár centra Považskej Bystrice. V sedemdesiatych rokoch mesto z dôvodu konania pretekov kompletne prebudovalo centrum a na mieste pôvodných hlinených domov vyrástlo moderné socialistické centrum.
Postavili hotel Manín, dnes už zbúraný motorest Fim a za veľmi krátku dobu vystavali celé sídlisko Stred.

„Prvá šesťdňová mala v socialistickom prostredí taký veľký ohlas, že kvôli nej v priebehu piatich rokov prebudovali celú Považskú Bystricu na reprezentatívne mesto. Spravilo by sa to aj potom, no trvalo by to roky,“ opísal prezident združenia Pobys Peter Turányi.
Združenie technických športov a činností Pobys je s obcou Sverepec polovičným spoluvlastníkom motokrosového areálu.
Výnimočné zázemie
Považská Bystrica žila motocyklovým športom dlhé roky. Sverepec mal výnimočné zázemie vo veľkom uzatvorenom areáli, no najdôležitejším aspektom pre konanie medzinárodných pretekov bola kvalita samotnej trate.
„Preteky v motokrose sú aj inde na Slovensku, no táto trať má svetovú úroveň. Má svoju tradíciu a meno. Aj pre výškové prevýšenia je to jedna z najlepších vo svete,“ povedal Jozef Drozda, bývalý profesionálny jazdec a organizátor klasických pretekov v motokrose v spomínanej obci.
Trať je náročná a technická, je raritou aj spomedzi západných štátov. „Väčšina tratí v zahraničí je na umelo vytvorených plochách, táto je prírodná a tak náročná, že je zaujímavá aj pre svetových jazdcov,“ opísal Turány.
V roku 1995 sa tu konal Motokros národov, na ktorom pretekajú len tí najlepší z najlepších. Jazdili tu skoro všetci majstri sveta.
Stráca svoj lesk
Slávne motokrosové centrum však v posledných rokoch stratilo svoj lesk. Tribúnu prerastá tráva, vyhliadkovú vežu poškodzuje korózia.
V súčasnosti Sverepec hostí už len Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a rôzne memoriály, 25. mája pripravujú organizátori podujatie ECMX Classic.
Posledné veľké medzinárodné preteky sa tu konali v roku 2010. Hlavným dôvodom stagnácie sú financie.
Ako uviedol Turányi, Medzinárodná motocyklová federácia FIM zverila preteky promotérovi, ktorému je potrebné hneď na začiatku zaplatiť poplatok v stovkách tisícoch eur. Ďalším dôvodom je, že na súčasné priestorové požiadavky tímov už areál nestačí.
Problémom je financovanie
V minulosti motokros finančne podporovali Považské strojárne, Slovnaft, plynárenský priemysel, elektrárne a podobne.
„Veľké slovenské firmy predali do zahraničia a noví vlastníci nemajú záujem podporovať šport na Slovensku s výnimkou futbalu a hokeja. Dnes sa už len ťažko dajú poskladať peniaze, aby sme boli schopní prefinancovať také veľké preteky,“ ozrejmil prezident združenia Pobys.
Podľa jeho slov je do areálu potrebná veľká finančná injekcia, aby ho mohli rozbehnúť znova vo svojej pôvodnej kráse a sláve. Roky bol uzatvorený a firmy, ktoré budovali diaľnicu si z neho spravili stavebný dvor. Výstavba diaľnice podľa Turányiho areál zdevastovala.
„Ja som vybavil dvakrát dotáciu vo výške šesť miliónov korún. Opravila sa budova, parkovisko, natiahol sa vodovod na polievanie trate a mnoho ďalších prác. Areál znovu ožil a opäť začal plniť svoju funkciu.“ Nádeje na ďalšiu obnovu vkladajú do nového Ministerstva cestovného ruchu a športu.
Na začiatku boli kravy
Založiť motokrosové centrum bolo iniciatívou miestnych. Medzi Sverepčanmi sa povráva, že výstavbu motokrosu iniciovali pre veľký zápach z jalovíc, ktoré sa v lokalite pásli v 60. rokoch. Tie za niekoľko rokov rozbahnili celé údolie.
„Za podpory okresných orgánov maštale premiestnili, keďže v Lúčnom je veľmi vhodný terén pre trať motokrosu," uvádza kronika obce.
Prvé medzinárodné súťaže v endure sa v okolí Sverepca konali už v 60. rokoch. O 10 rokov neskôr vznikla v časti Lúčne profesionálna motokrosová trať. Do jej vybudovania sa pustil úzky okruh nadšencov.
V roku 1973 sa na sverepských lúkach konali prvé skúšobné preteky a o rok neskôr prvé národné majstrovská. Areál sa osvedčil a preto sa rok 1974 zapísal ako začiatok motokrosového centra vo Sverepci. Odvtedy sa tu konalo množstvo pretekov na úrovni Československa a neskôr aj na úrovni sveta.
Turányi opísal, že na vybudovaní takéhoto významného dejiska mali zásluhu predovšetkým Považské strojárne.
„Pôvodní nadšenci spravili trať a množstvo ďalšej práce, ale samotný areál, budovy, vyhliadkovú vežu, pergoly a ostatné zázemie financovali z veľkej časti Považské strojárne. Prezentovali tu aj svoje výrobky.“

Vo Sverepci sa konala štyrikrát aj veľkolepá súťaž s viac ako 100-ročnou históriou - Medzinárodná motocyklová šesťdňová (ISDE), ktorú prezývajú aj ako motocyklová olympiáda. Sverepec bol dejiskom ISDE v rokoch 1977, 1982, 1991 a 2005. V roku 1982 spolu s tímom získal titul majstra sveta v endure na ISDE vo Sverepci aj rodák z Považskej Bystrice Jozef Chovančík.
Mali výnimočné podmienky
Od roku 1981 vo Sverepci profesionálne jazdil aj pretekár Jozef Drozda, pôvodom z východu.
„My športovci sme tu mali výnimočné prostredie na tréning, financovali nás Považské strojárne, dostávali sme obedy v miestnej reštaurácii. Mali sme režim, každé ráno sme mali rozcvičku, bežali sme do Lieskova a okruhom naspäť. Všetci sme fungovali ako profesionálni športovci.“
Zo začiatku jazdili na motorkách ČZ zo Strakoníc, ktoré už svetovým značkám nemohli konkurovať. Až v roku 1986 vláda dovolila, aby jazdci mohli využívať aj zahraničné modely.