POVAŽSKÁ TEPLÁ. Mestskú časť Považská Teplá preslávila nielen Manínska tiesňava, ale aj unikátne múzeum na povale rodinného domu. Manželia Janechovci už roky doma vítajú množstvo návštevníkov z rôznych kútov sveta.
Ladislav Janech (76) je totiž vášnivým zberateľom mincí, archeologických vykopávok a vzácnych predmetov z minulosti.
Začínal s mincami
K zberateľstvu ho priviedol otec. V roku 1970 s ním v podkroví vytvoril prvú miestnosť múzea. „Už ako malý chlapec som zbieral mince, ktoré sme vykopali na roli alebo mi ich venovali známi,“ opísal Ladislav Janech.
Vyučil sa za hodinára a krátko na to ho zamestnali v klenotníctve v Púchove. Ľudia tam nosili mince z celého sveta, ktoré pre ich nízku hodnotu nemohli vykúpiť. Takto sa k nemu dostalo viacero zberateľských kúskov.

V roku 1967 vstúpil do Numizmatickej spoločnosti a vďaka výmenám a aukciám sa dostal k mimoriadne hodnotným minciam.
„Od každého panovníka som chcel jednu a sčasti sa mi to aj podarilo,“ uviedol. V zbierke má dokonca aj mince z obdobia pred Kristom.
Neskôr sa zamestnal v Okresnej vodohospodárskej správe, kde mal pracovať len dočasne, kým sa nevyrieši pracovné miesto hodinára v Považských strojárňach. Nedočkal sa však ani po 42 rokoch, no precíznosť hodinára dokázal využiť pri tvorbe svojho unikátneho múzea.
Dostal sa k archeológii
V 90. rokoch ho zapojili do Archeologickej spoločnosti, ktorú v Považskej Bystrici viedol archeológ Jozef Moravčík zo Žiliny. Aj vďaka nemu sa naučil, ako treba preskúmať terén a vykonať menšie sondy.
„Takýmto spôsobom som našiel 11 archeologických lokalít od mladšej doby kamennej. Archeológ zo Svitu dokonca tvrdil, že niektoré nálezy patria ešte do mezolitu, osem tisíc rokov pred Kristom. Znamenalo by to, že tu už v tom období žili ľudia,“ domnieva sa Janech.
Konkrétne išlo o nálezy častí štiepaných kamenných nástrojov. V Považskej Teplej dokonca objavil aj žiarové pohrebisko z doby bronzovej, úlomky z kostí z pohrebiska sú taktiež súčasťou expozície.