POVAŽSKÁ BYSTRICA. Radnica už šesť rokov ponúka verejnosti možnosť spolupodieľať sa na rozpočte mesta. Vďaka participatívnemu rozpočtu s názvom Mesto si ty! môžu uchádzači pre svoje projekty získať príspevok vo výške 1 500 eur. Tento rok sa oň uchádzalo 14 žiadateľov.
O víťazoch mohli rozhodnúť v sms- hlasovaní obyvatelia Považskej Bystrice do stredy, 15. mája. Príspevok získalo osem projektov s najvyšším počtom hlasov. Rozhodlo o tom takmer 5150 občanov, ktorí odovzdali viac než 6800 hlasov.
„Je to mimoriadne úspešná iniciatíva mesta. Viac ako päťtisíc obyvateľov zapojených do rozhodovania o použití časti rozpočtu mesta ukazuje najvyššiu mieru záujmu a angažovanosti obyvateľov spomedzi všetkých slovenských miest v tomto roku. Ukazuje prítomnosť dobrých susedských vzťahov v meste, záujem a angažovanosť miestnej komunity,“ vyjadrila sa Martina Tvrdoňová, konzultantka participačných procesov.

Uznala, že mesto na Považí môže slúžiť ako príklad pre ostatných. „Považská Bystrica je skutočnou inšpiráciou pre iné mestá. Je dôkazom, že ak obyvatelia dostanú priestor angažovať sa, tak priložia ruku k dielu namiesto sťažovania sa, čo by mala a nemala samospráva robiť.“
Rozdelia 12-tisíc eur
Participatívny komunitný rozpočet mal premiéru v Považskej Bystrici v roku 2019. Napriek tomu, že bol v meste novinkou, projekt Mesto si ty! zaznamenal veľký úspech. Aj z toho dôvodu sa radnica rozhodla v ňom pokračovať. Za doterajšie roky finančne podporili celkovo 42 projektov.
„Mesto na tento účel vyčlenilo sumu 12 tisíc eur, pričom na jeden projekt je možné čerpať dotáciu najviac vo výške 1 500 eur,“ informovala hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková.
Rozhodovaniu predchádzalo verejné posudzovanie v polke apríla. Väčšina projektov prináša nápady z oblasti kultúry či športu.
Peniaze využijú na nákup krojov
Najviac hlasov obyvateľov mesta (715) získal projekt Zachovajme fašiangy, ktoré podalo Občianske združenie za zachovanie ľudových tradícií Horného Považia.
Finančné prostriedky použijú na zhotovenie ženských krojov z obce Ďurčiná v Rajeckej doline pre Folklórny súbor Považan.
„Žiadny súbor túto lokalitu zatiaľ nespracovával, preto sme sa ju rozhodli priniesť na javisko. Majú tam bohaté tradície, predovšetkým fašiangové a sú skvostom Rajeckej doliny,“ opísal Milan Jankoviech, vedúci Folklórneho súboru Považan.
Získaná suma však na celý zámer stačiť nebude. O ďalšie peniaze sa uchádzajú aj z iných zdrojov.
Participatívny rozpočet je podľa neho veľmi dobrou pomocnou rukou. „Ja to len chválim, pretože veľa organizácií má problém získať financie na svoje aktivity.“

Zorganizujú vodácke podujatie
Na druhej priečke sa umiestnil projekt s názvom My sa vody nebojíme od Klubu slovenských turistov Považská Teplá, ktoré okrem iného organizuje populárne podujatie Jilemnického 25-ku.Prvý ročník podujatia sa konal minulé leto na rybníkoch v Považskej Teplej a stretol sa s dobrým ohlasom. Plavbu na člne si vyskúšali už aj deti v škôlkarskom veku.
„Je to určené hlavne pre deti do 15 rokov, aby sa naučili nebáť vody. Podujatie je o zdravom pohybe v prírode a na vode,“ oboznámil predseda Klubu slovenských turistov Pavol Uriča.
Toto leto ho aj vďaka peniazom z participatívneho rozpočtu zorganizujú opäť, plavbu bude viesť skúsený vodácky inštruktor. Odvážnejší záujemcovia môžu skúsiť splaviť aj kratší úsek Váhu.
Ďalšie projekty, ktoré uspeli v hlasovaní
- Mestská liga v šípkach - peniaze využijú na nákup materiálneho vybavenia,
- Kreatívne dopoludnie - vďaka podujatiu sa pokúsia upevniť vzťahy medzi žiakmi Spojenej školy a základnej školy na SNP,
- OZ SENS– financie využije na zriadenie Centra pomoci a podpory v Považskej Bystrici,
- Zelená učebňa II. – dokúpia doplnkové vybavenie do Zelenej učebne v areáli Materskej školy v Považskom Podhradí,
- Moštenská kuchárka - peniaze použijú na zriadenie krúžku varenia pre deti nielen z Horného Moštenca,
- Oblátky z lásky - nakúpia oblátkovače s pomôckami, ktoré využijú na podujatí v Dome kultúry v Šebešťanovej.