DUBNICA NAD VÁHOM. Úžasný úspech žiaka Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom. V najväčšej celosvetovej súťaži v oblasti vedy a techniky, ktorá sa každoročne koná v Spojených štátoch amerických, získal v kategórii Robotika a inteligentné stroje prvé miesto.
Michal Lajčiak je 17- ročný žiak z Trenčína s nevídaným talentom v oblasti vedy a techniky, ktorý minulý týždeň preukázal celému svetu.
„Otec pracuje ako programátor a od malička ma to tiahlo k vede a technike,“ opísal mladý vedátor, ktorý programuje už od desiatich rokov. Počas základnej školy sa dostal k robotike a postupne začal, aj vďaka 3D tlačiarni realizovať svoje nápady.

Na jeseň minulého roku postúpil z celoslovenskej vedeckej súťaže, z Festivalu vedy a techniky, ktorý organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET.
Navrhol riadenie robotického roja
Na prestížnej celosvetovej súťaži Regeneron ISEF (International Science and Engineering Fair) 2024 prezentoval projekt Návrh systémov na riadenie robotického roja.
Spolu s ním postúpila aj dvojica autorov Alex Kanderka a Jozef Jabczun s projektom MARS-PCB: Mikrobiálne asistovaná remediácia stabilizovaných polychlórovaných bifenylov.
Ešte sa dočítate:
- Aký návrh prezentoval,
- aké je jeho praktické využitie,
- či plánuje nadviazať spoluprácu s podnikateľským sektorom,
- čo si o jeho úspechu myslí riaditeľ školy?
Medzinárodná súťaž sa každoročne koná v USA, tento rok bolo dejiskom Los Angeles. Zúčastnilo sa jej približne 1 800 účastníkov z takmer 80-tich štátov sveta. Mladí vedci súťažili v 22 kategóriách.
„Súťažil som v kategórii Robotika a inteligentné stroje, kde bolo približne 85 projektov a vyhral som prvé miesto. Vytvoril som riadiaci systém na riadenie robotických rojov pomocou neurónovej siete algoritmu, následne som zhotovil vlastný experimentálny hardvér, na ktorom som testoval svoje softvérové riešenie, pričom som spracoval vlastné grafické rozhranie na ďalšie simulácie a vytvoril som aplikáciu pre robotické roje, kde môžu rekonfigurovať produkčné linky. V princípe, v reálnom čase si môžeme vyskladať továreň, akú chceme.“
Uľahčí prácu v priemysle
Robotické roje sú spojením viacerých robotov, ktorí spolupracujú na úlohe. Výrobca ju môže zadať prostredníctvom aplikácie. Hlavným benefitom je zrýchlenie procesu zmien v priemyselnej výrobe.