PÚCHOV. Slovensko spolu s Českou republikou patrí k TOP európskym krajinám, z hľadiska rozvoja práce s mládežou, myslí si koordinátorka Mládežníckeho parlamentu mesta Púchov, Alena Strýčková. Odôvodňuje to pozostatkom tradície pionierskych táborov.
Činnosť žiackych parlamentov podporuje finančne aj štát, v tomto roku na to vyčlenil 257 tisíc eur.
Záujem v Púchove je veľký
Mládežnícky parlament mesta Púchov funguje štyri roky. Počas tohto obdobia dokázal, že aj mladí sa môžu zapájať do vecí verejných, a že dokážu byť pre samosprávu mesta prínosom.
„Za štyri roky sme dokázali, že sa vieme chytiť iniciatívy a vieme pomôcť mestu a svojmu okoliu,“ povedal Jakub Maňák (20), predseda Mládežníckeho parlamentu mesta Púchov. Je maturantom na Strednej odbornej škole strojníckej v Považskej Bystrici a pochádza z okolia Púchova.

Do parlamentu sa prihlásil po dlhoročnom pôsobení v hasičskom športe. „Nevedel som, čo s voľným časom, preto som šiel na školenie, kde sme sa spoznali s ostatnými. Každý to povie svojmu kamarátovi, ten príde a vidí, že ho to baví,“ opísal. Mládežnícky parlament sa takto rozrástol na 55 členov.
Ich koordinátorkou je zanietená riaditeľka Centra voľného času Včielka, Alena Strýčková, ktorú nedávno za prácu v dobrovoľníctve ocenila aj prezidentka, Zuzana Čaputová.
Ešte sa dočítate:
- Ako chce predseda parlamentu pomáhať kritickým skupinám,
- že Púchov školí aj iné mestá v regióne,
- akú skúsenosť mali na podujatí v Bruseli,
- že si s poslancami dali pizzu,
- a ako mládežnícke parlamenty podporuje ministerstvo.
Mestu pomáhajú s organizáciou podujatí, vysádzajú stromy, pomáhajú v centrách sociálnych služieb a organizujú aj vlastné projekty. „V roku 2022 sa nám podarilo v spolupráci s mestom vybudovať areál pre psíčkarov s názvom Hau park a v minulom roku sme vytvorili Petangové ihrisko v areáli ZŠ s MŠ Slovanská v Púchove,“ uviedla Strýčková.
Zaujíma sa o prácu s kritickými skupinami
Pre Jakuba Maňáka je dôležitou témou mentálne zdravie, či už mladých alebo starších ľudí. „ Treba si pomôcť v malom a potom môžeme pokračovať v niečom väčšom. Chcel by som začleniť kritické skupiny, akými sú seniori, ľudia so zdravotným znevýhodnením medzi mladých ľudí, aby sme sa naučili spolupracovať. Aby sme spolu dokázali niečo zmeniť, a učili sa jeden od druhého.“ Spoločne strávený čas môže podľa jeho slov priniesť benefity všetkým stranám.
Mládežnícky parlament mesta Púchov spolu s Prievidzou v súčasnosti školí novovznikajúce parlamenty v ďalších mestách Trenčianskeho kraja, v rámci projektu Sila mladých. Napríklad aj Považskú Bystricu.
V práci s mládežou sme na tom veľmi dobre
Spolu s kolegom z mládežníckeho parlamentu z Prievidze bol vybratý ako reprezentant zo Slovenska do projektu Europe goes Local v Bruseli. „Riešili sme tam témy ohľadom mládežníckych politík a myslím, že v porovnaní s inými krajinami nie sme na tom vôbec zle. Povedal by som, že Slovensko patrí k TOP krajinám v práci s mládežou v Európe,“ myslí si Maňák. Jeho koordinátorka tieto slová potvrdila.
Západné krajiny na činnosť parlamentu pozerajú viac z ekonomického hľadiska. Naopak Slováci vedia dobrovoľnícku prácu vykonávať s väčším zanietením, myslí si Maňák.
„My, aj keď nemáme peniaze, robíme akcie, nechodíme a nedrankáme. My ju dokážeme posunúť zas na vyšší level,“ poznamenal mladý predseda.
S poslancami si dali pizzu
Mládežnícky parlament v piatok 17. mája zorganizoval po druhýkrát špeciálne stretnutie s názvom Pizza s poslancami. Cieľom stretnutia bolo, „aby mladí mali možnosť porozprávať sa s predstaviteľmi našej samosprávy,“ ozrejmila koordinátorka práce s mládežou v meste Púchov. Pozvanie prijali traja poslanci, medzi nimi aj viceprimátor mesta Púchov, Peter Bílik.
"Považujem túto akciu za mimoriadne prospešnú, nielen pre aktívnych mladých ľudí, ale aj pre volených zástupcov mesta, kde môže prebiehať dialóg v neformálnej atmosfére. Mládež sa môže viac dozvedieť o princípoch fungovania mestskej správy, života v meste a poslanci zase pozbierať podnety aj od generácie mladých ľudí," poznamenal Bílik.
V minulosti bolo hlavnou témou stretnutí upravovanie časov mestskej hromadnej dopravy. Aj vďaka podnetom od mládeže mesto pristúpilo k požadovaným zmenám.

Mládežnícke parlamenty podporuje ministerstvo
Podujatie financovali vďaka dotácii Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVM), ktoré dlhodobo podporuje prácu s mládežou na Slovensku.
„Funkčný mládežnícky parlament v obci ukazuje, že vedenie mesta alebo obce rešpektuje a počúva mladých ľudí. Ministerstvo aj preto veľmi pozitívne vníma kreovanie mládežníckych parlamentov a ich činnosť vo svojej komunite,“ uviedol Odbor komunikácie a marketingu MŠVVM.
To každoročne vyhlasuje výzvu na poskytnutie dotácie v oblasti práce s mládežou a podporuje vznik a činnosť žiackych školských rád a mládežníckych parlamentov. V roku 2024 na to vyčlenili 257 tisíc eur.