POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na Považskom hrade sa opäť pracuje.
Vďaka národnému projektu Ľudia a hrady - krok k sociálnej ekonomike Združenie hradu Bystrica vytvorilo 12 pracovných miest pre ľudí registrovaných na úrade práce a od 2. mája pokračuje s prácami na obnove pamiatky.
Projekt symbolicky odštartoval minister rezortu práce Erik Tomáš začiatkom mája na hrade Šariš vo Veľkom Šariši. Jeho ukončenie avizoval na koniec roka 2025 a vyčlenených je naň 12,5 milióna eur.

„Z tejto sumy 85 percent bude hradených z európskeho sociálneho fondu a 15 percentnú spoluúčasť bude mať štát. Zamestnáme na všetkých hradoch spolu takmer 450 ľudí. Väčšina z nich je nezamestnaných a časť bude pokračovať z predchádzajúceho projektu. Mzdy sa budú pohybovať od 750 eur pre pomocného pracovníka až po 1350 eur, ktoré sú určené pre majstra," pre TASR 9. mája priblížil Tomáš.
Ešte sa dočítate:
- aké podmienky museli v minulosti zamestnanci spĺňať a ako je to teraz,
- aké práce vykonali minulý rok,
- či sa na hrade bude vyberať vstupné,
- akú novinku chcú vybudovať tento rok.
Mali prísne kritériá
V minulosti bola obnova pamiatok financovaná vďaka zdrojom z rezortu kultúry, pričom od roku 2011 sa do záchrany pamiatok zapojilo aj ministerstvo práce, ktoré zamestnalo ľudí evidovaných na úrade práce.
Miroslav Tichý zo Združenia hradu Bystrica spomenul, že rezort práce v minulosti nastavil v grante na obnovu hradov prísne kritériá. Zamestnanci museli byť dlhodobo nezamestnaní, mať vek nad 50 rokov, základné vzdelanie a podobne. Narážali preto na nedostatok pracovnej sily.
„My sme takýmto štýlom ľudí vyradili z evidencie, zamestnali sme ich, no pomerne veľká časť sa vrátila naspäť. Úrad práce preto vyhodnotil, že projekt nesplnil očakávania,“ opísal Tichý a doplnil, že takto nastavený projekt skončil pred troma rokmi.

V roku 2022 zapojili do obnovy hradov a zrúcaním aj rómsku menšinu. Na projekt vtedy vyčlenili 8,2 milióna eur, získaných z eurofondov. V prípade hradu Bystrica však výberové konanie nebolo úspešné, nakoľko nenaplnili požadovaný stav zamestnancov.
V súčasnosti, vďaka národnému projektu Ľudia a hrady - krok k sociálnej ekonomike vytvorili 12 pracovných miest s osemhodinovým pracovným časom a na 18 mesiacov.
Prísne kritériá z minulosti sa odstránili, podmienkou zostalo, že uchádzači musia byť registrovaní na úrade práce. Súčasnú spoluprácu s Úradom práce v Považskej Bystrici si predseda združenia pochvaľuje.
Na hrade pracuje aj Vladimír Bednár, ktorý je s robotou spokojný. Má však jednu výhradu: „Zlé vychádzanie, lebo chodíme pešo, ale sme radi aj za toto, lebo je tu problém niečo nájsť.“
Považský hrad obnovujú od roku 2008
Združenie hradu Bystrica pamiatku obnovuje od roku 2008.
„Postupujeme podľa schválenej projektovej dokumentácie, ktorá má stavebné povolenie. Minulý rok bol skôr údržbový, dokončili sme korunu na bránovej bašte a predtým sme vymieňali plechovú strechu, ktorá nebola najšťastnejšie navrhnutá. Pokračovali sme na prácach na bránovej veži a parkánovom múre z južnej časti. Dokončili sme práce na lístkarni, kde sme osadili okenice a dvere,“ opísal predseda združenia. V priebehu mája tu položili tehlovú podlahu.
Lístkareň je uzavretý priestor vo vstupnej časti hradu, ktorý by mal v budúcnosti slúžiť na predaj vstupeniek na hrad.
„To bol pôvodný zámer z hľadiska projektovej dokumentácie. Ale hrad musí byť uzatvorený, musí byť v takom prevádzky schopnom stave, aby nikomu nič nepadlo na hlavu,“ doplnil.

Od roku 2008 sa obnova hradu výrazne posunula. „Technická časť pamiatky sa razantne zlepšila. V prípade stredného hradu máme na 90 percent zakonzervované koruny a zastabilizované najhoršie statické zásahy,“ oboznámil Tichý.

Starostlivosť o pamiatku pozitívne hodnotí aj Ratibor Mazúr, predseda združenia Zachráňme hrady na Slovensku.
„Združenie na ochranu hradu Bystrica je prínosom pre hrad, odpracovalo sa tam veľa hodín a mesiacov. Pri niekoľkých návštevách som videl pokroky, ktoré vždy išli správnym smerom.“
Vybudujú príležitostnú vyhliadku
Tento rok plánujú dokončiť severnú stenu bránovej veže a osadiť skrytú strechu a spraviť si predprípravu na vymurovanie krížovej klenby, kde umiestnia zázemie – sklad, prípadne kanceláriu. Na štvrtom podlaží obrannej veže chcú vymurovať klenbu a miesto sprístupniť na príležitostnú vyhliadku.
Na rizikové miesta, v čase prebiehajúcich prác osádzajú zábrany alebo pásky. Podľa Tichého slov obmedzenia drvivá väčšina návštevníkov rešpektuje, ale vždy sa nájde dvojpercentná menšina, ktorá vstupuje aj do ohradených častí.
Ministerstvo kultúry mešká
Podľa slov predsedu Združenia hradu Bystrica Miroslava Tichého v minulosti v rámci obnovy pamiatok prebiehala spolupráca medzi dvoma rezortmi. Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny financovalo zamestnancov a Ministerstvo kultúry vďaka dotačnému programu Obnovme si svoj dom hradilo samotnú obnovu, vrátane prác statika, archeológa, výskumov a podobne.
Tento rok je však podpora Ministerstva kultúry SR (MK SR) otázna, združenie Zachráňme hrady začiatkom mája upozornilo na pasivitu ministerstva, ktoré doteraz vo veci schvaľovania podaných žiadostí ani nezasadalo.
„V apríli sa zvyčajne podpisuje dohoda a od prvého mája začínajú prvé stavebné práce,“ oboznámil Tichý. Považský hrad o grant z MK SR pre tento rok nežiadal, avšak na túto podporu sa spolieha viacero pamiatok na Slovensku.
Podľa aktuálneho vyjadrenia MK SR sú hodnotiace komisie pre program Obnovme si svoj dom už vymenované, a preto v procese hodnotenia žiadostí o grant nastal významný posun .