POVAŽSKÁ BYSTRICA. Potrebnú lávku cez Váh, ktorá bude spájať mestské časti Považskú Teplú s Považským Podhradím, už odobrili aj poslanci mestského zastupiteľstva. Na pondelkovom zasadnutí (20. mája) jednohlasne schválili návrh projektu s názvom Lávka cez Váh, Považská Teplá – Považské Podhradie.
Chcú sa zapojiť do výzvy ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ktorú rezort vyhlásil koncom apríla.
„Je to jeden z najdôležitejších rozvojových projektov z hľadiska turistického ruchu. Máme už aj súhlasy z urbárov aj ďalších dotknutých, takže by mu už nemalo nič brániť,“ povedal primátor Považskej Bystrice Karol Janas.
Lávka okrem mestských častí spojí dve významné turistické lokality v regióne - Považský hrad s Manínskou tiesňavou.
Vylúčia prejazd autami
Projekt musel splniť podmienky, ktoré stanovili Povodie Váhu a Národná diaľničná spoločnosť, predovšetkým schopnosť odolať tisícročnej vode. Lávku preto osadia na vysoké piliere.

„Jedná sa o premostenie s vylúčením dopravy pre osobné automobily, čo bude zabezpečené zábranami, znemožňujúcimi vjazd na lávku. Celková dĺžka mosta bude približne 176 metrov, na oboch brehoch vodného toku budú nájazdové rampy. Povrch lávky a nájazdových rámp je navrhnutý ako oceľový pororošt,“ informovala hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková.
Doplnila, že z dôvodu požiadaviek Štátnej ochrany prírody lávka nebude osvetlená. V jej blízkosti osadia piknikové sedenie, stojan na bicykle a informačnú tabuľu.
„Teším sa, že projekt je na dobrej ceste, hádam bude úspešný, pretože sa roky za to bojuje,“ povedal Ladislav Holák, poslanec za mestskú časť Považské Podhradie.
Ešte sa dočítate:
- prečo sa mesto spolieha na schválenie žiadosti,
- že Považskú Teplú a Podhradie delí okrem ramena Váhu aj kanál,
- v akom stave je most cez kanál,
- čo ho podľa poslanca ničí,
- ako chcú predísť jeho poškodzovaniu.
Lávka je prioritným projektom
Náklady na projekt odhadujú na sumu približne jeden a pol milióna eur. Mesto by sa na projekte malo spolupodieľať v minimálnej výške osem percent z celkových oprávnených nákladov.
Janas upozornil, že súčasná vláda kompletne zmenila spôsob čerpania eurofondov. K úspešnej žiadosti má po novom dopomôcť Rada partnerstva, ktorá pracuje pri Trenčianskom samosprávnom kraji, a Regionálne združenie miest a obcí Slovenska.
„Lávku sme schválili ako absolútnu prioritu pre najbližšie obdobie. To znamená, že ministerstvo financií by malo dať prioritne financie na túto lávku a už nebudeme musieť s nikým bojovať. Ak súťaž dopadne dobre, malo by sa pristúpiť k budovaniu lávky,“ uviedol primátor Karol Janas.
Most cez kanál Váhu je v havarijnom stave
Vybudovanie lávky cez Váh je len polovičným úspechom. Mestské časti okrem ramena Váhu delí aj kanál. Prejazd cezeň v súčasnosti využívajú predovšetkým návštevníci Vážskej cyklomagistrály a obľúbenej letnej lokality, Podhradského mora.
Holák upozornil, že most občasne využívajú aj obyvatelia s ťažkou technikou, s ktorou chodia na polia za kanálom. Na pohyb týchto vozidiel však stavba nie je prispôsobená a dochádza tak k jej rýchlemu opotrebovaniu. Stav mosta, ktorý spravuje mesto, označil za havarijný.
„Upozorňuje sa na to roky, pre nedisciplinovanosť obyvateľov, ktorí po ňom chodia s traktormi a nákladnými autami sa most veľmi ničí,“ oboznámil Holák a mestu navrhol, aby sa tu osadili prvky, ktoré znemožnia vstup ťažkej techniky. Naďalej by mal však zostať prejazdný pre osobné autá. „Aby sa nestalo, že lávka bude postavená, ale ľudia sa nedostanú z Považského Podhradia ponad kanál,“ dodal.
Aby sa predišlo väčšiemu poškodeniu, mesto plánuje na most umiestniť zabezpečovacie betónové prvky, ktoré obmedzia vstup podľa výšky vozidiel.

Vypracovali znalecký posudok
Predsedníčka OZ Podhradské more Jarmila Tabačková bola v minulosti členkou výboru mestskej časti Považské Podhradie. Na zlý stav mosta upozorňovala už pred desiatimi rokmi. S poslancom Ladislavom Holákom dosiahli, že mesto dalo na stavbu vypracovať znalecký posudok, ktorý garantoval životnosť päť rokov. S výborom dali radnici podnet, aby pripravili podklady k rekonštrukcii mosta.
Napriek zlému stavu je podľa poslanca Holáka most naďalej prejazdný a rekonštrukcia nie je akútna. K predĺženiu jeho životnosti majú dopomôcť dopravné obmedzenia.
V minulosti tu osadili výstrahu, že vstup na most je možný len s rozstupmi. Počas letnej sezóny dodržiavanie dopravných obmedzení kontroluje z iniciatívy združenia Podhradské more brigádnik.
Podľa Tabačkovej poľnohospodári z družstva, tak ako aj vlastníci pozemkov v časti Podhradské more, využívajú na základe vecného bremena prejazd cez hydrocentrálový most, ktorý je pre verejnosť uzatvorený.