Myslia si, že pozeráme personálu na prsty. My len chceme navodiť príjemnú atmosféru, hovorí dula

Svoje dve deti porodila doma.

Zuzana Moravíková je matkou štyroch detí.Zuzana Moravíková je matkou štyroch detí. (Zdroj: Archív Zuzana Moravíková)

ZUZANA MORAVÍKOVÁ je matka štyroch detí, laktačná poradkyňa a dula, ktorá pomáha ženám, aby jeden z najvýznamnejších okamihov v ich živote – pôrod, prebehol čo najpríjemnejšie.

Stretáva sa s nimi v predpôrodných prípravách a na sále sa snaží vytvárať čo najviac takzvaného „hormónu lásky“ - oxytocínu. Svoje dve deti porodila v domácom prostredí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je podľa vás zásadnou správou, ktorú by ste chceli oznámiť všetkým rodičkám?

Hlavne to, že na pôrode záleží. Existujú vedecké štúdie, ktoré dokazujú vplyv pôrodu na psychiku bábätka aj matky.

SkryťVypnúť reklamu

Na predpôrodných prípravách ste sa stretli s množstvom tehotných žien, aké majú pred pôrodom pocity?

Veľakrát zmiešané, pretože na jednej strane sa veľmi tešia na bábätko, na druhej strane sú plné obáv. Ako zvládnu novú životnú rolu a ako bude prebiehať samotný pôrod.

Väčšina pôrodných príbehov, ktoré počúvame, sú negatívne, niekedy až hororové, preto majú budúce mamičky strach. Aby sa čo najlepšie pripravili, môžu navštevovať predpôrodné kurzy.

Môže byť pôrod pre ženu pozitívnym zážitkom? Akým spôsobom je možné si ho zľahčiť a spríjemniť?

Jednoznačne môže byť. No záleží to od veľmi veľa faktorov. Základným krokom je zmena nastavenia mysle. Pôrod je veľmi úzko spätý s tým, ako je žena naladená, ako sa cíti psychicky aj fyzicky.

Napísali sme Čakanie na magnetickú rezonanciu sa výrazne skráti, pacientov čoskoro vyšetria aj v Považskej Bystrici Čítajte 

Mala by sa v prvom rade čo najviac uvoľniť, aby dokázala spolupracovať so svojím telom. Keď človek prežíva bolesť, prvotná automatická reakcia tela je stiahnutie. To však pôrodu vôbec nepomáha, práve naopak.

SkryťVypnúť reklamu

Nedá sa, samozrejme, pripraviť na všetko, každý pôrod je iný a jedinečný. Existujú však rôzne relaxačné techniky, dá sa pracovať s dychom, v mysli sa napojiť na bábätko a udržiavať sa tak v dobrom naladení.

Zásadné je vedomé uvoľňovanie jednotlivých častí tela. Ak sa to darí, maternica môže naplno pracovať a posúvať dieťatko na svet. A rodička nemusí nevyhnutne prežívať veľké bolesti, ale len naozaj silný tlak. Toto je ideálny stav, no nie je vždy jednoduché ho dosiahnuť.

Čo sa týka prípravy, ženám napríklad radím, aby sa pri akejkoľvek bolesti v tehotenstve, časté sú napríklad náhle kŕče v lýtkach, pokúsili do toho miesta zhlboka dýchať a vedome si ho uvoľňovať.

Keď sa spustí pôrod, zvyčajne trvá hodiny, pričom intenzita narastá postupne. Žena si tak môže skúšať, čo jej najviac vyhovuje a pomáha, aby s pôrodnými vlnami nebojovala, ale naopak sa nechala nimi unášať.

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte, že ženy niekedy akoby zabraňujú pôrodu tým, že telo sťahujú vtedy, kedy by ho mali uvoľniť?

Určite áno, žena môže prežívať strach, alebo je tak vyčerpaná, že len chce, aby to už skončilo. Ak má byť človek uvoľnený, potrebuje mať vytvorené vhodné podmienky, dôležitý je pocit bezpečia a intimity.

Každý, kto pôrodu asistuje, sa snaží pomôcť a niekedy to funguje výborne. Inokedy, aj napriek dobrému úmyslu, to nemusí zapasovať. Je skvelé, keď vznikne spolupráca medzi rodičkou a odborníkom, ktorý vie poradiť, no zároveň rešpektuje prežívanie ženy, ktoré je vždy jedinečné.

Akú úlohu zohrávajú duly?

Dula je predovšetkým psychickou podporou, so ženou spolupracuje už počas tehotenstva. Zvyčajne sa opakovane stretávajú, poskytuje praktické informácie, ale aj priestor na vyrozprávanie.

Ukáže rôzne relaxačné polohy či cviky, naučí ju ako si viazať tehotenské aj popôrodné bruško. Pred aj počas pôrodu môže poskytnúť takzvanú rebozo masáž. Rebozo je špeciálna šatka, vďaka ktorej dochádza nielen k uvoľneniu celého tela, úľave od bolesti, ale dieťatko pri nej dostáva možnosť zaujať čo najlepšiu pozíciu.

Pri samotnom pôrode dula žene asistuje, aby sa cítila čo najkomfortnejšie a je oporou pre celú rodinu.

Aké máte skúsenosti s personálom v nemocnici? Sú duly na pôrodnej sále vítané?

Ja osobne nemám zážitok, ktorý by bol vyslovene zlý, že by ma niekam nepustili alebo vyhodili, no poznám aj takéto prípady. Vždy mám na pamäti výrok doktora Nilsa Bergmana, že každý, kto sa zúčastňuje pôrodu, by mal pomáhať vytvárať oxytocín. Je to „hormón lásky“, no zároveň bez neho maternica nemôže dobre pracovať.

Dávam bokom všetky prípadné nesympatie, ľudia to zvyčajne cítia a napoja sa. Niekto to berie tak, že pozeráme personálu na prsty, no my chceme len sprevádzať klientku a navodzovať príjemnú atmosféru.

V minulosti bol pôrod čisto ženská záležitosť. Myslíte, že otec patrí na pôrodnú sálu?

Vždy je to o dohode oboch rodičov. Oproti minulosti mávajú partneri medzi sebou užšie väzby, muž chce byť súčasťou celého procesu tehotenstva, často aj pôrodu. Niektorí muži dokonca chodia so svojimi ženami na predpôrodné prípravy. Môžu vytvoriť výborný tím, ale len pokiaľ tam on chce byť a partnerka ho tam chce mať.

Napísali sme Pre meškanie dotácie z ministerstva možno obnovu unikátnej veže kostola na Považí nestihnú Čítajte 

Čo prežíva žena prvé dni po pôrode? Mení sa pôrodom na matku aj na mentálnej úrovni?

V ideálnom prípade sa má zmeniť na matku aj mentálne, je to úloha hormónov, ktoré telo produkuje. Nevhodný priebeh pôrodu môže mať na tieto procesy negatívny dopad.

Ak sa nedeje to, na čo sme, takpovediac prírodou naprogramované, môžu sa dostaviť problémy s dojčením, alebo dokonca popôrodná depresia. Keď sa dieťatko narodí, matka ho potrebuje vidieť a cítiť, aby jej telo vedelo, že existuje. Že má začať produkovať viac mlieka a hormóny, ktoré zabezpečujú materinské správanie.

Vytvára sa jedinečná citová väzba medzi matkou a dieťaťom, tento proces je známy pod pojmom bonding.

Ak sa tak nestane, aké to môže mať následky?

Matka a dieťa má tvoriť jeden celok, ako náhle sa rozdelí, nemôže to fungovať na sto percent. Tak, ako to vidíme v zvieracej ríši. Keď mláďa oddelia od samice, odvrhne ho.

My ho samozrejme neodvrhneme, no chýba nám hormonálna podpora. Bonding síce prebieha aj v prípade, keď nie sú matka s dieťaťom v neustálom kontakte, no ide to ťažšie.

Matka má niekedy pocit, že dieťaťu nerozumie, že nevie, ako sa má oň postarať. Aj bábätko sa začne inak správať. Je častokrát spavé, nevie sa prisávať na prsník a má ťažšiu popôrodnú adaptáciu. Môže mať problémy so srdcovou činnosťou, dýchaním alebo hladinou cukru v krvi. Toto všetko reguluje kontakt koža na kožu.

Ženy často prichádzajú do nemocnice s pôrodným plánom, myslia aj na to, čo bude po pôrode?

Pre prvorodičku je príznačné, že jej úvahy o materstve sa často končia pôrodom a nie vždy myslí na to, čo sa bude diať potom. Na predpôrodných prípravách preto venujeme pozornosť aj prvým momentom po narodení bábätka, rozprávame sa o dojčení či šestonedelí.

Aké informácie v súvislosti s dojčením by mala žena vedieť?

Že sa má vždy na koho obrátiť, v prípade komplikácií jej môžu pomôcť laktačné poradkyne. Aj partner by mal mať základné informácie, pretože práve on môže byť najväčšou oporou, ak sa dostavia ťažkosti.

Veľká pomoc je, keď sa muž, prípadne iní členovia rodiny, postarajú o všetky praktické záležitosti. Zabezpečia, aby bolo nakúpené, navarené, a upratané a žena sa plne sústredí len na seba a dieťa.

Svoje dve deti ste porodili doma. Prečo?

Prvé dve deti sa mi narodili v pôrodnici. Vďaka vzdelávaniu som postupne zistila, že vo svete existujú možnosti, ktoré mne osobne sedia viac. Keď som sa pripravovala na tretí a štvrtý pôrod, mala som samozrejme aj niekoľko záložných plánov, kam by sme v prípade potreby vyrazili. Išlo to však dobre, a tak som porodila doma.

Súvisiaci článok Púchov po tridsiatich rokoch otvára mestské jasle. Záujem zo strany rodičov je veľký Čítajte 

Nemali ste strach z možných komplikácií?

Ak by som mala strach, nemôžem rodiť doma. Samozrejme, rešpekt je tam vždy, no žena musí mať svoje obavy spracované, inak to neprebehne dobre.

Porovnajte domáci pôrod a pôrod v nemocnici na základe vlastných skúseností.

V známom prostredí som sa vedela dobre uvoľniť, pôrody aj vďaka tomu prebiehali v podstate hladko a bez komplikácií. Veľký rozdiel bol v tom, ako mohol zvyšok rodiny, čiže súrodenci a partner, bábätko privítať.

Dá sa povedať, že dieťatko plynule vplávalo do rodinného života. A ja som sa cítila úžasne, len som odpočívala, dojčila a túlila sa s bábätkom vo vlastnej posteli a partner sa o nás staral.

Ako je to s nastavením legislatívy, sú domáce pôrody povolené?

V Ústave Slovenskej republiky je napísané, že žena si môže vybrať miesto a okolnosti pôrodu. Druhá vec je tá, či jej v tom môže niekto oficiálne pomáhať. Na Slovensku tá pomoc chýba, preto ženy často využívajú české pôrodné asistentky, alebo vycestujú porodiť do zahraničia.

Má mať podľa vás žena možnosť voľby?

Určite áno, žena by mala mať možnosť výberu s ohľadom na osobné preferencie a tiež zdravotný stav.

V mnohých krajinách majú ženy na výber až z troch možností. Rodiť môžu v pôrodnici alebo v pôrodnom dome, čo je zdravotnícke zariadenie, kde pracujú pôrodné asistentky. Nachádza sa v blízkosti kliniky, aby v prípade komplikácií mohla prísť ďalšia pomoc.

Ženy s takzvaným nízkorizikovým tehotenstvom si môžu vybrať aj tretiu možnosť – domáce prostredie s účasťou pôrodných asistentiek, ktoré sú na to školené.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 300
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 937
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 435
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 339
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 032
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 104
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 906
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  2. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  3. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  4. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  5. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  6. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  7. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 067
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 996
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 906
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 478
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 425
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 252
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 900
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 535
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Územie pod hradom Matúša Čáka láka históriou aj unikátnymi scenériami.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Normálne podmienky sú približne na štvrtine územia.


TASR
Nezvestný Ľubomír Belavý z Pružiny.

Rodina má o 77-ročného Ľudovíta Belavého strach a nemá o ňom žiadne správy.


Ilustračná fotografia.

Pre chrípku museli minulý týždeň v kraji prerušiť vyučovanie v troch materských školách.


TASR
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  2. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  3. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  4. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  5. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  6. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  7. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 067
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 996
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 906
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 478
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 425
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 252
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 900
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 535
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu