PÚCHOV. Mesto Púchovpo viac ako 30 rokoch zriadilo jasle vo svojej pôsobnosti. Zariadenie s názvom Jasle Margitka sú určené pre deti od jedného do troch rokov. Nachádzajú sa v areáli ZŠ s MŠ Slovanská, v mestskej časti Horné Kočkovce a fungovať budú od septembra.
Mesto tak reagovalo na potrebu viacerých mamičiek, ktoré museli predčasne nastúpiť do zamestnania.
Podľa sociológa Daniela Gerbéryho z Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR) jasle nepatria k najviac preferovaným riešeniam starostlivosti o malé deti, predovšetkým o deti do dvoch rokov. Avšak dopyt po nich je, dokazujú to aj výskumy IVPR.
„Problémom sú vysoké ceny, a to najmä v súkromných zariadeniach, ktoré suplujú nedostatok ponuky zo strany miest a obcí,“ uviedol Gerbéry.

Mestské jasle v Púchove sú spoplatnené fixnou sumou 350 eur, pričom za stravu rodič zaplatí 2,70 eura na deň. Výdavok za umiestnenie dieťaťa do zariadenia je tak o niečo nižší ako rodičovský príspevok, v súčasnosti je jeho výška 473,30 eura. (Pozn. red.: Od nového roka 2025 sa má príspevok zvýšiť na sumu 482,30 eura.) Poplatok je preto možné uhradiť z príspevku od štátu.
Názory sú rôzne
Názory mamičiek na starostlivosť o dieťa do troch rokov sa rôznia, predovšetkým v závislosti od ekonomickej situácie v rodine, prípadne od osobných preferencií.
„Pre ľudí, ktorí potrebujú ísť do práce, je to dobrá voľba, no ja si myslím, že pokiaľ je možnosť byť s deťmi do troch rokov doma, rodičia by to mali využiť. V tomto veku ešte potrebujú mamu,“ myslí si mama dvoch malých detí Petra Zelíková z Púchova.
Podľa Moniky Petraníkovej jasle v meste dlho chýbali. „Do práce som musela nastúpiť, keď mala dcéra necelé dva roky. Hľadala som možnosti, občas ju postrážila babka, občas opatrovateľka, aj keď nájsť spoľahlivú osobu je veľmi ťažké. Myslím si, že tieto jasle sa určite využijú.“
Ešte sa dočítate:
- akú majú jasle kapacitu,
- či budú brať len deti z Púchova,
- odkiaľ mesto čerpalo financie,
- aké je ich priestorové vybavenie,
- a či v meste v minulosti fungovali jasle.
Odborníci sa však zhodujú, že obdobie do troch rokov dieťaťa je veľmi dôležité pre jeho budúci vývoj.
„Starostlivosť o deti do troch rokov je mimoriadne zodpovednou úlohou. Deti sa v tomto veku učia vytvárať prvé pevnejšie vzťahové väzby mimo svojej rodiny, robia prvé väčšie kroky k osamostatneniu sa od primárnych vzťahových osôb, učia sa interakcii s rovesníkmi, vytvárajú si prvé väzby na výchovné autority mimo kruhu svojej rodiny,“ myslí si referentka grantových projektov Jana Vondrová.
O deti sa postará odborný personál
O deti sa budú starať štyri opatrovateľky, mesto ďalej zamestná vedúcu zariadenia, upratovačku a pracovníčku na výdaj stravy. Jasle s kapacitou 20 detí tvoria dve triedy, v každej je desať miest. Okrem nich je v priestore izolačná miestnosť pre prípad náhleho ochorenia dieťaťa. Triedy oddeľuje kuchynský kút, ktorý je určený na výdaj stravy.
Podľa mestskej poslankyne Ireny Kováčikovej v súčasnosti potrebuje veľa mamičiek ísť predčasne do práce, preto hľadajú možnosti umiestnenia dieťaťa. V meste fungujú aj súkromné cirkevné jasle, ktoré sa každý rok bez problémov zaplnia.
O naplnení kapacity nepochybuje ani Michaela Sakalová, referentka na sociálnom oddelení mesta. „Už teraz máme približne desať žiadostí, a aj dnes som mala tri telefonáty od oteckov.“ V prvom rade prijímajú deti z Púchova a mestských častí, v prípade nenaplnenej kapacity ponúknu miesto aj deťom z okolitých obcí.
Nakoľko poplatok za umiestnenie dieťaťa nepokryje celú réžiu, jasle bude dotovať aj mesto.
Peniaze získali z príspevku
Jasle mesto zriadilo vďaka nenávratnému finančnému príspevku ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ktorý získalo ešte v roku 2022. Jeho výška bola necelých 400-tisíc, pričom mesto sa na financovaní spolupodieľalo sumou takmer 20-tisíc eur.
Vyhradili pre ne prízemie B bloku v základnej škole, rekonštrukčné práce ukončili v závere minulého roka. Súčasťou prestavby bolo nielen vybudovanie jaslí s vnútorným vybavením a zariadením vrátane detského ihriska, ale aj zateplenie strechy a celého objektu. Energetickú časť projektu mesto financovalo z Envirofondu.
Horné poschodie budovy bude slúžiť naďalej pre potreby základnej školy. Jasle majú samostatný vchod, preto by sa deti nemali navzájom rušiť. V priebehu nasledujúceho obdobia dobudujú ešte prístupovú cestu s parkovacími miestami.

Mestské jasle zavreli v roku 1990
V čase socializmu mali Púchovčania jasle s kapacitou 80 detí s názvom Sídlisko. „Tieto veľké mestské jasle boli účelovo postavené, mali kompletné vybavenie vrátane vlastnej kuchyne. Boli veľmi využívané, no v roku 1990 prišlo rozhodnutie poslancov mestského zastupiteľstva, ktoré ovplyvnila situácia vo svete. Razila sa myšlienka, že deti by mali vyrastať v domácom prostredí s rodičmi,“ opísala poslankyňa a doplnila, že budova pôvodných jaslí dnes slúži ako materská škola.
Vývoj spoločnosti však postupne ukázal, že potreby rodičov sú rôzne a je dobré, keď majú možnosť výberu.
„Mesto Púchov vybudovaním mestských jaslí pomôže zvýšiť kvalitu života obyvateľov, a to zlepšením dostupnosti verejných služieb a vybudovaním sociálnej infraštruktúry, s cieľom prispieť k efektívnemu a vyváženému, trvalo udržateľnému rozvoju,“ dodala primátorka Púchova Katarína Heneková.