POVAŽSKÁ BYSTRICA. Nemocnica s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici predstavila významnú novinku, ktorá je prelomom v diagnostike pacientov. Posledný aprílový deň do nemocnice dorazila dlho očakávaná magnetická rezonancia, ktorá je vrcholom v rámci rádiodiagnostiky.
„Magnetická rezonancia (MRI) bola snom nemocnice a sme radi, že sa splnil,“ opísal riaditeľ nemocnice Igor Steiner.
Hlavný prínos je v skvalitnení a rozšírení diagnostiky, pacientov potešia kratšie čakacie lehoty. Vďaka prístroju nemocnica ponúkne široké spektrum vyšetrení, po jeho zabehnutí zaradia aj zložitejšie, nadštandardné úkony.

MRI s charakteristikou trojteslové je aktuálne vyššou radou spomedzi prístrojov na trhu, zabezpečuje lepšiu kvalitu poskytovaných vyšetrení. V súčasnosti ide o jedinú magnetickú rezonanciu vo vlastníctve trenčianskej župy.
Vybrali stenu
Jej príchod sprevádzali technicky zložité úkony. Budovu diagnostického centra museli z bočnej strany otvoriť, pre vloženie prístroja museli dokonca vybrať stenu. Za asistencie žeriavu ho premiestnili do vnútra budovy. Aj napriek náročnosti operácie prebehlo všetko bez komplikácií.
Ešte sa dočítate:
- kedy sa pacienti dočkajú spustenia prevádzky,
- aké úkony tomu predchádzajú,
- aké mali pacienti možnosti doteraz,
- aká veľká je spádová oblasť považskobystrickej nemocnice,
- či je diagnostické centrum už plne vybavené?
„Už v projektovej dokumentácii sme rátali s tým, že v tejto časti bude magnetická rezonancia, predpríprava bola urobená v zmysle takzvanej surovej stavby,“ informoval Steiner. Po vysúťažení prístroja ešte doladili technické špecifiká a v piatok, 24. mája ju nemocnica prebrala od dodávateľskej firmy Siemens Healthineers.
„Momentálne prebieha zaškolovanie personálu a takzvané protokoly. Každý program sa musí samostatne prebehnúť preveriť, či správne funguje,“ vysvetlil riaditeľ.
Priestory zároveň musia posúdiť hasiči, stavebný úrad a regionálny úrad verejného zdravotníctva. Následne nemocnica požiada poisťovne o zazmluvnenie výkonov.
Hospitalizovaných pacientov budú vyšetrovať už v priebehu leta. Verejnosť si pre úkony súvisiace s nastavovaním prístroja musí počkať na jesenný termín.
Pacienti museli za MRI cestovať
Pacienti z regiónu museli za MRI vyšetrením cestovať desiatky kilometrov, doposiaľ využívali služby súkromných spoločností v Žiline a v Trenčíne. Nedávno pribudlo ďalšie pracovisko, ktoré patrí pod Fakultnú nemocnicu v Trenčíne a slúži prednostne pre hospitalizovaných pacientov.
Podľa Steinera bola dĺžka čakacej doby v závislosti od úkonov, pričom na zložitejšie, MRI chrbtice, sa čakalo približne tri až štyri mesiace. Navyše, magnetická rezonancia v Považskej Bystrici čiastočne odľahčí aj krajské pracoviská.
„Už bolo na čase. Keď človek potrebuje rýchle stanovenie diagnózy, nemôže predsa tri mesiace čakať na termín. Dúfam, že sa čakacie doby výrazne skrátia,“ povedala Zuzana Bazalová z Považskej Bystrice.
Vladimír Ondrášek zatiaľ na takomto vyšetrení nebol a dúfa, že ani ho nebude potrebovať. „Ale určite je to výborné, aspoň nemusia ľudia dochádzať do iných miest.“
Spádovú oblasť tvorí 250-tisíc ľudí
Nemocnica s poliklinikou zastrešuje spádovú oblasť s počtom približne 250-tisíc ľudí, domnieva sa primátor mesta Považská Bystrica Karol Janas.
„Toto je možno jedna z najvyťaženejších nemocníc, pretože po zatvorení dôležitých častí nemocníc v Púchove alebo v Ilave vznikla spádová oblasť od Dubnice nad Váhom až po Bytču. Sme veľmi radi, že tu MR-ko máme, a veríme, že v krátkom období ho budú môcť využívať nielen obyvatelia mesta, ale aj ľudia zo širšieho regiónu,“ povedal.
Nemocnica bude na prevádzku nabiehať postupne, Steiner momentálne nevie odhadnúť, o koľko sa čakacie lehoty pre pacientov skrátia, prednosť však budú mať hospitalizovaní pacienti.
MRI bude slúžiť všetkým, nielen obyvateľom spádovej oblasti. „Na Slovensku neplatí selekcia, nemáme danú rajonizáciu pre odborné vyšetrenia,“ spresnil Steiner a doplnil, že k obmedzeniu z hľadiska bydliska môže dôjsť jedine v prípade preplnenej kapacity. V súčasnosti však na to nevidí dôvod.

Diagnostické centrum otvorili pred dvomi rokmi
V Považskej Bystrici dlhodobo chýbali potrebné diagnostické prístroje. Veľký posun nastal v roku 2022, keď sprístupnili nové moderné Diagnostické centrum, ktoré disponuje CT pracoviskom, mamografiou, sonografiou, skiagrafiou a denzitometriou.
„S príchodom magnetickej rezonancie bude centrum v rámci diagnostickej rádiológie komplexne vybavené. Má to ekonomické výhody a nemocnici to prinesie určitú prestíž, pretože rezonancia je vrcholom v rádiodiagnostike, je to najlepšia diagnostická metóda. Má to aj stabilizačný potenciál, mladí lekári si skôr vyberú pracovisko, ktoré je komplexne vybavené,“ v minulosti uviedol primár rádiodiagnostického oddelenia Eduard Sirotný.