BELUŠA. Hoci má Alexandra Ridošková len 17 rokov, už súťaží v kategórii žien a nedávno sa jej podarilo obhájiť titul majsterky Slovenska v IPSC - športovej dynamickej streľbe v divízii štandard lady.
Dokonca sa prebojovala na 3. miesto v celkovom súčte pretekárov v jednotlivej divízii, čo znamená, že zdolala aj súperov súťažiacich vo všetkých kategóriách.
„Vzhľadom na môj vek by som mala ešte stále súťažiť v kategórii juniorov, ale chcem mať väčšiu konkurenciu, a tým pádom sa doťahovať na svetovú špičku,“ povedala mladá Belušanka.
Presedlala z krasokorčuľovania
Streľbe sa Alexandra venuje tretí rok, predtým 12 rokov robila krasokorčuľovanie.
„Už po roku, čo súťažne strieľala, jej bola ponúknutá možnosť zúčastniť sa majstrovstiev sveta v pištoli v Thajsku, kde sa umiestnila na 15. mieste v ženskej kategórii,“ hovoril jej otec Jozef.
„Zámer bol, aby sa ´otrkala´ na najvyššom svetovom fóre. Rok na to, po splnení kvalifikačných podmienok štartovala na majstrovstvách Európy, kde si v silnej ženskej konkurencii vybojovala výborné piate miesto,“ pokračoval.

Z krasokorčuľovania Alexandra presedlala na športovú streľbu- „V roku 2021 som v televízii pozerala letnú olympiádu v Tokiu a zapáčila sa mi športová mierená streľba. Pre krasokorčuliarov bola väčšina zimných štadiónov dlhodobo neprístupná, takže sme nemali veľa možností na prípravu. Vo veku 13 až 15 rokov sa krasokorčuliari učia najťažšie skokové prvky a aj z hľadiska zranení je nebezpečné, keď netrénujú pravidelne.
EŠTE SA DOČÍTATE:
- Aké špecifiká majú jednotlivé zbrane,
- prečo Alexandra presedlala z krasokorčuľovania na streľbu,
- aké prísne bezpečnostné pravidlá majú súťaže.
Na krytej strelnici v Beluši som si vyskúšala viacero druhov zbraní a oslovilo ma to. Nejaký čas som sa venovala obom športom súčasne, ale vzhľadom na lepšie tréningové možnosti som sa rozhodla, naozaj nerada, krasokorčuľovanie zavesiť na klinec a zostať len pri športovej streľbe. Už po mesiaci, ako som začala strieľať, som sa zúčastnila prvých súťaží v mierenej streľbe. Chýbal mi však pohyb, na ktorý som bola zvyknutá z krasokorčuľovania. A tak som sa našla v športovej dynamickej streľbe - I.P.S.C.,“ vysvetľovala.
Alexandra strieľa z 9 mm pištole a tiež 9 mm karabíny, v ktorej sa v roku 2022 stala juniorskou majsterkou Slovenska. To boli jediné preteky, v ktorých súťažila v juniorskej kategórii. Trénovať chodieva najčastejšie na strelnice do Beluše, Čachtíc, Trenčína a Piešťan.
„Napríklad zajtra ideme s Alexandrou na individuálny tréning s majstrom Slovenska v karabíne na Zohor. ´Pendlujeme´po celom Slovensku, v príprave sa snažíme využiť maximum možností,“ hovoril otec Jozef.
Súčasťou tréningového procesu je aj príprava zameraná aj na silu, koordináciu, vytrvalosť a výbušnosť. Víkendy trávi väčšinou na súťažiach, niekedy stihne aj dve.
„Okrem toho denne doma trénujem aj technické zručnosti so zbraňou.“
Každá zbraň má svoje špecifiká.
„Niektoré veci idú lepšie s krátkou zbraňou. Hlavne presuny okolo zásten. Napríklad mierenie je lepšie s karabínou, pretože má kolimátor a oveľa dlhšiu hlaveň oproti pištoli. Ale veľmi ma bavia obe divízie,“ prezradila Alexandra.
Prvoradá je bezpečnosť
„Čo sa týka karabíny, myslím si, že je náročnejšia najmä z bezpečnostných dôvodov. Hlavne, keď sa strelec pohybuje okolo stien a prekážok. Aby som dokončila súťaž, či už v jednej alebo druhej divízii, nesmiem porušiť žiadne z pravidiel bezpečnosti. Musím stopercentne dodržiavať predpísané uhly, nesmiem si premieriť žiadnu časť tela a samozrejme, ani ohroziť druhých ľudí,“ vysvetľovala.

V športovej dynamickej streľbe - IPSC sú rôzne vekové kategórie: superjunior, junior, ženy, regular (dospelí muži), seniori, superseniori a grandseniori. A tieto sa ešte členia na divízie podľa druhov zbraní. „V jednotlivých divíziách platia určité pravidlá, ktoré sú charakteristické pre každú z nich, napríklad predpísaný počet nábojov v zásobníkoch alebo iný typ spúšte, či iný kaliber zbrane. Toto všetko rozhodcovia prísne sledujú. Na súťažiach od úrovne level 3 a vyššie musí každý jeden strelec prejsť kontrolou, tzv. guncheckom, kde sa vykonáva kontrola zbraní, zásobníkov a výstroje.“
Za akékoľvek porušenie zásad bezpečnosti nasleduje okamžitá a nekompromisná diskvalifikácia. „Áno, stalo sa to už aj nejednému výbornému strelcovi. Stačila chvíľka nepozornosti. Je veľmi fyzicky aj psychicky náročné udržať sústredenosť počas celých pretekov.“
Pri squadoch, skupine strelcov na danom stojisku, sa títo presúvajú na ďalšiu streleckú pozíciu. „Myšlienkami sú ešte pri poslednom terči, frustrovaní pri zlom či nadšení pri dobrom zásahu. Ale sústrediť sa už musia na ďalšiu streleckú situáciu, pri ktorej sú iné terče, inak postavené bariéry,“ hovorila o neľahkom športe.
„Napríklad majstrovstvá sveta sú v trvaní piatich streleckých dní. Z toho každý deň sa strieľa šesť streleckých situácií a trvá to cca päť hodín. Pri šestnástich situáciách trvajú preteky od 8 do 10 hodín. Za celý ten čas nemôžem oddychovať, musím stále zostať aktívna a pohybovať sa,“ hovorila.
Rozhoduje bezpečnosť, presnosť a rýchlosť
V IPSC sa používajú papierové a kovové terče, ktoré sú rôznej veľkosti, rozmiestnené v rôznych vzdialenostiach a výškach. Terčami bývajú aj pohyblivé zariadenia či už kovové alebo papierové. Strieľa sa na rôznych povrchoch, pohyblivých platformách a hojdačkách. „Tí, čo stavajú strelecké pozície, sa s tým vedia naozaj vyhrať. Neraz sa stali aj úrazy, napríklad podcenením náročnosti terénu alebo z nepozornosti.“
Na súťažiach rozhoduje rýchlosť a presnosť. „Ale najskôr bezpečnosť. Keď je strelec rýchly, ale nepresný, tak je to rovnako na škodu, ako keď je stopercentne presný, ale pomalý. Treba medzi tým nájsť balans, naučiť sa bezpečnosť, potom pohyb po stojisku, presnosť a až keď sa toto všetko zvládne, tak sa zrýchľuje.“

Úspešná strelkyňa navštevuje Gymnázium v Púchove. „Profesne nechcem nasledovať otca, ktorý je bývalý profesionálny vojak. Baví ma čisto ten šport. K zbraniam veľmi neinklinujem, zaujímajú ma iba tie moje, ktoré mi slúžia čisto na športové účely. Rozmýšľam nad fakultou telovýchovy a športu. V škole ma baví biológia.“
Momentálne Alexandra plní kvalifikáciu na svetový šampionát v športovej dynamickej streľbe z karabíny, ktorý sa bude konať na budúci rok v susednom Česku. Súčasne plní aj nominačné kritériá na majstrovstvá sveta v pištoli, ktoré sa uskutočnia v Juhoafrickej republike.
Úspešná strelkyňa sa pripravuje a súťaži aj vďaka slovenskej a českej zbrojovke. „V prvom rade by som sa chcela poďakovať mojej rodine za podporu, za to, že so mnou cestujú na tréningy, sústredenia a súťaže. Pomáhajú mi, vedú ma a robia zo mňa lepšieho človeka. Veľká vďaka patrí aj všetkým mojim podporovateľom. Tiež sa chcem poďakovať môjmu trénerovi z Čiech, ktorý za mnou dochádza na Slovensko,“ vyznala sa na záver.