PRUŽINA, TŔSTIE. Pružinská dolina bola koncom druhej svetovej vojny dejiskom partizánskych odbojov. V lesoch sa schovávali partizáni a dedina Tŕstie neďaleko Pružiny na to takmer kruto doplatila. Nebyť odvahy jednej mladej ženy, malá dedina v Strážovských vrchoch mohla zmiznúť v plameňoch ohňa.
30-ročná žena Oľga Droppová, rodená Taranzová vďaka znalosti nemčiny a šarmu zachránila dedinu v roku 1945 pred vypálením.
Po vypuknutí SNP v auguste 1944 prišli na Slovensko oddiely nemeckého Wehrmachtu, aby potlačili odboj. Jeden z nich prišiel v roku 1945 aj do obce Tŕstie. „Velil mu generál Winklov, ktorý sa ubytoval v sídle rodiny Taranzovej a rádoví vojaci sa nasťahovali k niektorým ľuďom do príbytkov. Ich úloha bola jasne daná – vyčistiť územie od partizánov a potlačenie odboja,“ uviedla historička Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, Dominika Kukučová.

Vedeli po nemecky
V kúrii rodiny Taranzových v tom čase bývali tri ženy. Medzi nimi aj Oľga Droppová, ktorá sa z Bratislavy prišla postarať o mamu. „Všetky vedeli dobre nemecky. Dom museli do 24 hodín vypratať a uvoľniť nemeckému oddielu,“ opísala Mária Čepelová, neter Oľgy Droppovej a dodala, že vojaci sa v ich dome správali slušne, boli veľmi poriadkumilovní, pred jedlom sa vždy modlili a nekradli.
Nemci už vedeli, že vojnu prehrajú, ale tak ako vo vojne, plnili svoje povinnosti a bojovali až do konca.
Čepelovej teta študovala v Brne, potom žila dlhší čas v Nemecku a Anglicku, kde tiež študovala. Jej manžel bol riaditeľom Dunajplavby v Bratislave. Rodina Taranzových vlastnila od roku 1919 Akciovú spoločnosť na spracovanie dreva, spolu s ňou aj veľa pozemkov.
Ešte sa dočítate:
- prečo chceli dedinu vypáliť,
- ako Droppová presvedčila Nemcov a čo im za to sľúbila,
- aké tvrdé osudy postihli mužov z ich rodiny,
- kde sa partizáni schovávali,
- že došlo aj k vážnej prestrelke v osade Ritka
Dedinu chceli vypáliť
V januári 1945 bol v katastri obce Tŕstie pri zvážaní dreva zastrelený nemecký vojak, vraj partizánom. „Keďže sa páchateľ nemohol nájsť, Nemci odvliekli mužov z Tŕstia a držali ich v budove školy vo Visolajoch, kde mali svoj štáb. Začalo sa vyšetrovanie. Ak sa vinník nepríde priznať, bude obec vypálená a muži poslaní do koncentrákov,“ pokračovala historička.