POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vďaka úspešnému projektu Záhrada v školskej poličke si môžu školáci vypestovať vlastnú mikrozeleninu. Aktuálne sa pestovateľmi stanú aj deti zo Spojenej školy na sídlisku SNP v Považskej Bystrici a žiaci z belušskej základnej školy, ktorým nedávno zakúpili potrebné vybavenie.
Financie na vstupnú investíciu získali z grantového environmentálneho programu Zelené oči, ktorý zriadil Trenčiansky samosprávny kraj (TSK).
„Obidva projekty dostali z tejto grantovej schémy 2 500 eur. Ich cieľom bolo predovšetkým deťom inovatívnym spôsobom priblížiť kolobeh života rastlín v prírode, a to formou rôznych pútavých výchovno-vzdelávacích aktivít zameraných na pestovanie a zber vlastnej úrody,“ informovala Lenka Kukučková, hovorkyňa TSK.

Prostredníctvom zážitkového učenia môžu počas celého roka spoznávať premenu semienka v jedlo a osvojiť si základy pestovania.
„Týmto spôsobom si budú rozvíjať emocionálny vzťah k prírode, zodpovednosť za rastliny, zmyslové vnímanie, motorické zručnosti a pracovné návyky, ktoré sú potrebné k ochrane prírody. Zároveň tak získajú aj hodnotné sociálne zručnosti, zapoja sa do tímovej práce a osvoja si zdravý životný štýl,“ doplnila Kukučková.
Za celou myšlienkou stojí Zuzana Vetešková z Púchova, ktorá sa venuje aktivitám zameraným na ochranu pôdy a osvetovú činnosť. Svoje pestovateľské znalosti a skúsenosti teraz ponúka aj školám.
Ešte sa dočítate:
- čím je výnimočná mikrozelenina,
- že si deti môžu vypestovať kapustu, či kukuricu,
- aké benefity za tým vidí pedagogická asistentka na Špeciálnej škole,
- ako sa budú o zeleninu starať deti,
- prečo je pre nich dôležitá manuálna práca.
„Našim cieľom je prinavrátiť deťom možnosť vyskúšať si na vlastnej koži ten úžasný pocit z vypestovania si vlastnej potravy, čo na jednej strane posilňuje pocit sebavedomia a na strane druhej posilňuje vzťah k pôde,“ uviedla Vetešková.