Predseda združenia Prales deťom Tomáš Šmátrala z Trenčína je dobrovoľným strážcom prírody a venuje sa ochrane prírody na Slovensku. Zverejňuje unikátne zábery slovenskej prírody, ktoré vznikli počas monitoringu v rámci projektu Oko medveďa.
V minulosti monitoroval aj vzácne šelmy ako tigre v Indonézii alebo jaguáre na Kostarike. Poznatky zo sveta začal pred piatimi rokmi využívať pri ochrane našich šeliem ako sú medvede, vlci alebo rysy.
Prales deťom
Organizácia Prales deťom sa venuje ochrane slovenskej divokej prírody. Monitoruje šelmy, ako je medveď, vlk, rys, mačka divá a iné zvieratá pomocou fotopascí. Odhaľuje v lesoch ilegálne aktivity, či už nezákonnú ťažbu dreva, skládky alebo pytliactvo. Venuje sa aj nevhodnému vnadeniu poľovníkmi, ktoré spôsobuje synantropiu medveďov, či zdravotné problémy. Zábery z fotopascí používa na vzdelávanie detí na školách alebo širokej verejnosti. Snaží sa šíriť povedomie o význame šeliem v slovenských lesoch.
Súčasné politické nastavenie podľa neho nepraje zachovaniu divokej prírody na Slovensku. Dochádza k nevhodným ťažbám dreva a ukazuje sa, že tí, ktorí stáli na strane ochrany prírody, sú dnes prenasledovaní. Situáciu vníma ako rozklad ochrany prírody.
Vďaka projektu Oko medveďa od roku 2019 monitorujete zver v slovenských lesoch, prečo je dôležité sledovať jej pohyb?
Monitorujeme migráciu a výskyt zvierat z dôvodu využitia dát, ktoré ďalej posúvame Štátnej ochrane prírody alebo Ministerstvu životného prostredia. Pokiaľ tam sedia rozumní ľudia, tak na základe týchto dát sa môže zastaviť výstavba oplotených zverníc alebo hotelov. Ďalej je užitočné sledovať migračné správanie zvierat, dá sa zistiť aj približný počet alebo druhy, ktoré žijú v danej lokalite.

Podieľali ste sa aj na poslednom genetickom sčítavaní medveďa hnedého z roku 2022, ako prebiehal zber vzoriek? Čo konkrétne ste sledovali?
Genetický monitoring medveďa je najpresnejšia metodika, ako sa dá odhadnúť jeho približná populácia. Trvalo to dva roky, bolo do neho zapojených mnoho ľudí, či už aktivisti, ochranári, štátna ochrana, poľovníci a ďalší. Po celom Slovensku prebiehal zber zber genetického materiálu ako trus alebo srsť medveďa, ale aj vlka. Na základe údajov sa dá zistiť početnosť populácie, určiť pomer pohlaví alebo zloženie ich potravy.
Vzorky vyhodnocovali na Karlovej univerzite v Prahe, kde sa matematickými modelmi určila minimálna populácia medveďa hnedého. Zdôrazňujem, že ide o najpresnejšiu metodiku na svete, výsledok hovorí o približnom počte 1100 medveďov na území Slovenska.

Vidíte situáciu s výskytom medveďa hnedého na Slovensku tak čierne, ako poľovníci?
Samozrejme nie. Za posledné roky je táto kauza veľmi nafúknutá a zveličená. Je zneužitá mediálne a politicky. V snahe získať voličov politici vyvolávali strach u obyvateľov, následne ponúkali riešenie v podobe odstrelu. Správy o medveďovi sa šíria veľmi rýchlo, čo v minulosti nebolo. Vidím za tým záujem určitých skupín, pretože ide o veľký biznis.
Vďaka vašej aplikácii Nekŕm môže verejnosť nahlásiť ilegálne vnadisko. Prečo je dôležité poukazovať na problematiku prikrmovania divej zveri?
Aplikácia ponúka jednoduchý návod, čo má človek urobiť, keď v lese nájde nevhodné vnadenie. Napríklad mäsitú návnadu, ktorá sa používa na vnadenie šeliem, čo je ilegálne. Bežný turista môže nevhodné kŕmenie odfotiť a nahrať do aplikácie, ktorá zároveň určí GPS- súradnice miesta. My ďalej podnet riešime s kompetentnými úradmi.
Nevhodné vnadenie je problémom preto, lebo mení správanie zvierat. Vzniká medvedia synantropia, strácajú plachosť a zvykajú si na ľudský pach. Od toho je len krok k tomu, aby medvede hľadali potravu v kontajneroch v dedinách.
Ešte sa dočítate
- ako sa k medveďom stavajú naši susedia v Českej republike,
- ktoré zviera im spôsobuje problémy,
- ktoré šelmy žijú v slovenských lesoch a aký je ich počet,
- kto sa nazýva aj Duch lesa,
- či sa ho treba obávať,
- či vlk schádza medzi ľudí častejšie ako v minulosti,
- ako sa treba zachovať pri strete s ním,
- či ochranárov z OZ Prales deťom niekto financuje,
- čo si Tomáš Šmátrala myslí o súčasnom politickom nastavení ochrany prírody?
V rámci organizácie Justice for Nature spolupracujete aj s Českou republikou, aká je situácia s medveďmi u našich západných susedov?
V Českej republike sa medveď objavuje len výnimočne. Dostáva sa tam cez hranice zo Slovenska, je to prirodzené, pretože je tam dostatok voľného priestoru. V minulosti bola v Česku populácia medveďa takmer až vykynožená. Široká verejnosť si zvykla na voľný pohyb po lesoch, preto neakceptuje ich prítomnosť, čo je podľa mňa veľmi smutné.