Igor Michalec je 21-ročný talent z Orlového v Považskej Bystrici, ktorý v ôsmich rokoch zostrojoval diaľkovo ovládané loďky, v štrnástich ho mesto ocenilo titulom Mladý talent Považskej Bystrice za vyšperkovanú solárno-veternú elektráreň a v júni dostal z rúk ministra školstva Tomáša Druckera Cenu svätého Gorazda za výnimočné výsledky a reprezentáciu krajiny v zahraničí.
S projektom Armádny robot prešiel viaceré celosvetové súťaže a vďaka nim sa v roku 2021 dostal aj na EXPO Dubaj. Za projekt ho nominovali aj na prestížnu súťaž Vernadsky Contest Moskva, kde získal ocenenie za multifunkčné riešenie.
Vyštudoval Strednú priemyselnú školu v Dubnici nad Váhom a aktuálne je študentom Žilinskej Univerzity odboru Letecká doprava. Jeho snom je vyvíjať lietadlá s bezpilotným systémom.

Mali ste blízko k technike už odmalička?
Áno, už odmalička som rád staval lego stavebnice a rozoberal elektro produkty.
V akom veku ste začali konštruovať? O čo konkrétne išlo a pomáhal vám niekto z rodiny?
Asi od ôsmich rokov som začal pracovať na svojich projektoch. Zameriaval som sa na diaľkovo ovládané loďky. Snažil som sa na nich robiť sám, pretože ma to bavilo a robil som si to podľa seba.
Už v štrnástich rokoch vás mesto ocenilo titulom Mladý talent Považskej Bystrice. Aký projekt ste vtedy prezentovali?
Prezentoval som projekt solárno-veternej elektrárne. Vyrobil som zmenšený model vylepšenej solárno-veternej elektrárne, ktorá dokáže otáčať fotovoltaické panely za slnkom a vrtuľu proti vetru. Išlo o prototyp, na ktorom bolo práve zaujímavé to, že dokáže vyrábať elektrickú energiu efektívnejšie ako obyčajné staticky postavené elektrárne.
Ste čerstvým držiteľom ocenenia Svätého Gorazda, taktiež ocenenia mesta Považská Bystrica. Získali ste ich vďaka vašim výnimočným výskumno-vývojovým výsledkom, aké ste mali pocity z oceňovaní?
Veľmi dobré, som rád, že som mohol byť ocenený na týchto podujatiach. Dodalo mi to sebavedomie a nové skúsenosti.
Ešte sa dočítate:
- čo všetko dokáže jeho armádny robot,
- na čo sa môže využívať,
- že už počas strednej školy ho na spoluprácu oslovila jedna firma
- a či chce po škole zostať na Slovensku
Zrejme najväčší úspech ste mali s projektom Armádny robot, o čo vlastne ide?
Je to vozidlo, ktoré vie zdolávať ťažký terén, pomocou mechanickej ruky prenášať nebezpečný materiál, robiť prieskum zo zeme a vďaka dronu zo vzduchu. Dron dokáže z vozidla vzlietnuť a následne naň aj pristáť. Vozidlo taktiež dokáže ísť autonómne podľa mnou zadaných súradníc na mape.