BELUŠA. Bocian biely je desaťročia neodmysliteľnou súčasťou koloritu obce Beluša. V súkromnom dvore na starom jaseni sa už vystriedalo niekoľko generácií. Obyvatelia majú k tomuto zvieraťu výnimočný vzťah, zvlášť keď pár prilieta každý rok po zime na to isté miesto.
Bocian, ktorý posledné roky hniezdil v obci, sa však na jar zranil po náraze do elektrického vedenia. Pád z asi desaťmetrovej výšky vďaka rýchlej akcii ochranárov z CHKO Strážovské vrchy a veterinárov našťastie prežil a po rekonvalescencii v Záchrannej stanici pre zranené živočíchy v Zázrivej už dnes lieta vo svojom domácom prostredí.

Za život vďačí svedkovi pádu
Za záchranu predovšetkým vďačí svedkovi udalosti Ladislavovi Binkovi, ktorý býva na Kukučínovej ulici v blízkosti miesta, kde sa zvykol kŕmiť bocianí pár.
„Asi 25 metrov odo mňa letel bocian krížom na hniezdo a v zobáku mal veľký úlovok. Ako nadletel ponad elektrické vedenie, zadymilo sa, zaiskrilo a bocian zletel do žita,“ opísal. Pri vzlietaní sa snažil obletieť blízky orech, priamo za ktorým sa nachádzala linka vysokého napätia.
Svedok nehody ihneď prišiel k bocianovi bližšie. „Bol hore nohami, no oči mal otvorené,“ uviedol a pokračoval, že urýchlene zavolal na pomoc ochranárov z CHKO Strážovské vrchy, ktorí prišli v priebehu pol hodiny.
„Som rád, že sa zachránil. Už som ho videl aj v hniezde, no jeho partnerka a žiaľ ani mladé, tam už neboli. Pýtal som sa na to a je možné, že sa opäť stretnú a prídu sem obaja zahniezdiť na budúci rok.“
Ešte sa dočítate:
- že bociany v Beluši hniezdia dlhodobo,
- prečo museli jeho historické hniezdo premiestniť,
- či sú si bocianí partneri verní,
- prečo sa zranení bocian vrátil do prázdneho hniezda,
- či sa partneri podľa ochranárky opäť raz stretnú,
- a že sa belušský bocian po náraze do elektrického vedenia už raz zranil.
Hniezdi tu odjakživa
Podľa Binku si neprítomnosť bocianov v čase liečby všimli ihneď aj ostatní obyvatelia. Toto zviera je pre Belušu mimoriadne vzácne, aj straší pamätníci uvádzajú, že vták v obci hniezdi odjakživa a je jej neoddeliteľnou súčasťou.
Jeho slová potvrdil aj vášnivý ornitológ a fotograf z Beluše Ľubomír Ondráško.