DUBNICA NAD VÁHOM. Dubnica nad Váhom prekvapuje množstvom investícií v posledných rokoch a v pláne má ďalšie miliónové projekty. Obyvatelia sa preto zaujímajú, či sú peniaze využité naozaj zmysluplne.
Radnica, okrem iného, za posledné obdobie podporila množstvo projektov zameraných na rozvoj športu. Čoskoro ich čaká ďalšia niekoľkomiliónová investícia do novej krytej plavárne.
Niektorí Dubničania však vidia prioritu inde, predovšetkým v oprave významnej národnej kultúrnej pamiatky, ktorá je pýchou mesta – Dubnického kaštieľa, bývalého rodového sídla šľachtického rodu Ilešháziovcov zo 17. storočia.
Ten spolu s Parkom J. B. Magina a bývalým domom záhradníka, nazývaným aj Chateau Mignon, vytvára obrovský potenciál pre rozvoj kultúry a cestovného ruchu.

„Rozlohou patrí Dubnický kaštieľ medzi najväčšie šľachtické kaštiele v strednej Európe a bez preháňania ho môžeme označiť za najdôležitejšiu historická pamätihodnosť v meste Dubnica nad Váhom,“ myslí si miestny historik Viliam Schmidbauer. Aj to by malo byť dôvodom na jeho rýchlu rekonštrukciu.
Prečo na kaštieľ peniaze chýbajú?
O stav pamiatky sa zaujíma aj dubnický aktivista Marián Stráňavský. Vníma rozbehnuté niekoľkomiliónové investície radnice a nerozumie, prečo práve na kaštieľ peniaze chýbajú.
Podľa jeho slov má táto historická stavba obrovský potenciál. „Boli tu nejaké snahy, niekoľkokrát opravovali strechu, ale pre žiadneho primátora nebola priorita kaštieľ zachrániť a vytvoriť v ňom kultúrno-spoločenské centrum. Sú tu priestory pre reštaurácie, múzeá, špecializované učebne pre spolky alebo pre intelektuálne skupiny, napríklad šachistov alebo filatelistov.“

Chátrajúci kaštieľ trápi aj 79-ročnú obyvateľku Evu Ondrusovú. „Ako deti sme sa tam chodili hrávať. Trošku sa to zveľadilo, ale je škoda, že zvyšok kaštieľa chátra. Chodím okolo denne a trápi ma, že sa to neopravuje. Chodí sem aj veľa cudzích ľudí, no z kaštieľa sú sklamaní.“
Je prioritou samosprávy
Radnica sa bráni a Dubnický kaštieľ označuje za jednu z najväčších priorít súčasného vedenia mesta.
„Len v minulom roku sme pristúpili ku komplexnej obnove súčasti tejto kultúrnej pamiatky – pamiatkového objektu domu záhradníka známeho aj ako Chateau Mignon, na ktorú mesto z Plánu obnovy získalo približne dva milióny eur,“ informoval hovorca mesta Ľubomír Bobák.
Ešte sa dočítate:
- ako je to s jeho ďalšou rekonštrukciou,
- prieskum ukázal, že Dubničania preferujú opravu pamiatky,
- prečo mesto podporuje rozvoj športu,
- odkiaľ berú na miliónové investície peniaze?
Mesto ešte v roku 2009 vrazilo takmer 300-tisíc eur do rekonštrukcie čelného krídla kaštieľa, v ktorom aktuálne sídli Dubnické múzeum. V roku 2020 zas investovalo do sanácie oporného múru približne 200-tisíc eur.
Radnica chce v obnove kaštieľa pokračovať, minulý rok vypracovala projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu východného krídla.
„Ide o rozsiahly projekt, ktorý je z pohľadu investície enormne nákladný. Predbežne odhadované náklady sa pohybujú v sume viac ako 12 miliónov eur. Vzhľadom na potrebu rozvoja mesta v celom spektre jeho pôsobnosti, nie je možné naraz vynaložiť takýto objem financií,“ doplnil Bobák. Podľa neho radnica čaká na vhodné výzvy z nenávratných finančných zdrojov.