Božena Kulhanová je 88-ročná Považskobystričanka, ktorá napriek vyššiemu veku ovláda prácu s počítačom, komunikuje cez e-mail a sociálne siete a pravidelne si číta správy na internete. Svoj dôchodok sa rozhodla prežiť aktívne, pred pár rokmi absolvovala trikrát Univerzitu tretieho veku, do školy chodila deväť rokov.

Z úcty k svojmu zosnulému manželovi Miloslavovi Kulhanovi v dôchodkovom veku prijala funkciu tajomníčky Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, kde pôsobila 22 rokov. Dnes už tajomníčkou nie je, členkou však naďalej zostala.
V júni jej mesto Považská Bystrica udelilo verejné uznanie za dlhoročný prínos v oblasti udržiavania historických hodnôt, za obetavú, aktívnu a dlhoročnú prácu v Slovenskom zväze protifašistických bojovníkov a za spoluprácu s mestom.
Zanietená bojovníčka proti fašizmu
Jej práca v zväze spočívala v šírení odkazu bojovníkov za našu slobodu počas druhej svetovej vojny. „Staráme sa o to, aby sa na hrôzy vojny nezabudlo. Vidíte aká je teraz situácia, veď to visí na vlásku,“ myslí si aktívna seniorka.
Spomína si na vetu, ktorú povedala svojej vnučke, ktorá sa nedávno stala dvojnásobnou mamou. „Ja ťa nechcem strašiť, ale synov by sme teraz rodiť nemali.“
Vníma napätú politickú situáciu a myslí si, že aj v našej spoločnosti sú buriči, ktorí propagujú fašistické myšlienky. A proti takým treba ostro vystúpiť. O šírenie osvety sa spolu so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov snažila dlhé roky.
„No my môžeme len vysvetľovať. Je demokracia a každý môže mať vlastný názor. Je však rozdiel, keď si človek názory overuje, ako keď sa snaží vtĺcť iným do hlavy dezinformácie. Na internete je všeličo, sú tam aj klamstvá a ja by som to aj prenasledovala, pretože páchajú zlo.“
O vojne spolu so zväzom diskutovali na rôznych spoločenských stretnutiach, na školských besedách a samozrejme na rôznych pietnych akciách organizovaných nielen v okrese Považská Bystrica. „S našimi ľuďmi sme chodili aj na školy, deti boli chtivé, oni o vojne chceli počuť.“
Ešte sa dočítate:
- Aká tragédia postihla jej rodinu v mladosti,
- že dlhé roky pracovala v Slovenskom zväze žien,
- že podľa nej by sa dnes mali ľudia viac informovať a nielen klebetiť
Informácie mala z prvej ruky
Jej manžel počas druhej svetovej vojny bojoval v protifašistickom odboji v zahraničí. Bol aj prenasledovaný, no koncom vojny sa mu podarilo utiecť do Poľska. Božena Kulhanová bola vtedy ešte malé dieťa, no hrôzy vojny mala takpovediac z prvej ruky - zo spomienok a z rozprávania svojho muža.