Sliepka, alebo aj kura domáca je dodnes súčasťou mnohých dvorov na dedinách. Pre benefit v podobe čerstvých domácich vajec ju obľubuje stále veľa chovateľov.
Ich chov však častokrát prináša mnohé úskalia. Vo voľnom výbehu je hrozbou výskyt parazitov, ktoré k nim prenesú voľne žijúce zvieratá. Zvlášť obozretní treba byť v prípade zníženej znášky vajec, chudnutí či zlej kvalite peria. Niektoré parazity však pre sliepku predstavujú aj riziko smrti.
Takým je aj roztoč-čmelík, odborným názvom klieštikovec kurí, ktorý má približne pol milimetra a živí sa krvou sliepky. Niektorí chovatelia upozorňujú na početné úmrtia v chove, ktoré napadol práve tento parazit. V rozhovore s veterinárkou, odborníčkou na chov hospodárskych zvierat Paulínou Marčekovou predstavíme možnosti, čo si treba v chove všímať a ako sa dá proti tomuto parazitovi bojovať.

Ako a kedy môžeme čmelíka v chove spozorovať?
Sliepky napáda hlavne v noci, cez deň sa schováva do rôznych škár. Aktívny začína byť po zotmení, ale pri veľkom premnožení ich môžeme spozorovať aj cez deň. Dokážu prežiť až desať mesiacov, jedna samica čmelíka je schopná vyprodukovať desať vajíčok. Možno ich spozorovať voľným okom, po nasatí krvou sú jasne červené.
Objavuje sa počas celého roka?
Najčastejšie sa so zamorením chovu čmelíkom stretávame počas leta, keďže ideálna teplota na rozmnožovanie je od 25-35 stupňov Celzia. Kritická je aj jeseň kedy je vyššia vlhkosť napriek stále pomerne vysokej teplote. Pri teplote pod mínus 20 stupňov Celzia čmelíky zomierajú.
Ako sa vôbec dostane do kurína?
Nákaza je možná prostredníctvom akéhokoľvek vonkajšieho vtáctva a taktiež aj hlodavcami.

Je pravda, že môže za noc vysať krv zo sliepky?
Jeden čmelík nie je schopný vysať sliepku počas noci, no v prípade, že sa vám tieto parazity premnožia, tak veľké množstvo čmelíkov sajúcich sliepky počas dlhšieho obdobia môže viesť aj k smrti hlavne u mladých, starších a imunitne slabších jedincov. Predpokladá sa až trojpercentná strata krvi za jednu noc. Ďalším problémom je možný prenos ochorení krvou, a to lymská borelióza, salmonelóza i vtáčia chrípka.
Aké ďalšie škody môže čmelík napáchať? Môže sliepka zmeniť svoje správanie?
Sliepky môžu byť nervóznejšie, častejšie sa čistia, môže dôjsť až k vytrhávaniu peria, zhoršenej kvalite peria. Nervozita sliepok môže viesť k zvýšenej agresivite v chove, až ku kanibalizmu. Neustála starostlivosť o perie kvôli svrbeniu vedie k narušeniu spánkového cyklu, čo má vplyv na celkový zdravotný a imunitný stav sliepok.
Čo si má chovateľ všímať, aké náznaky ho navedú na prítomnosť parazita?
Príznaky sú spočiatku znížená znáška, v posledných štádiách pri veľkom zamorení si možno všimnúť bledé hrebienky, ako znak chudokrvnosti a tá môže viesť až k smrti. Jednoduchým testom na prítomnosť čmelíka je aplikácia lepiacej pásky v kuríne, na ktorú sa čmelíky prilepia.
Ďalej sa dočítate:
- ako sa dá pred čmelíkom preventívne chrániť,
- čo robiť, keď kurník napadol parazit,
- že niektoré prostriedky na dezinfekciu sú rakovinotvorné,
- či je potrebné vypáliť kurník,
- či je po ošetrení nutné počkať s konzumáciou vajec a mäsa,
- aké ďalšie parazity sliepku napádajú.
Dá sa pred ním preventívne chrániť?
Najrizikovejšie sú drevené kuríny s množstvom škár, ktoré nie je prakticky možné vystriekať vhodným postrekom. Čmelíky tieto škáry radi používajú ako svoje útočisko. Jednou z možností prevencie je teda zapchatie čo najväčšieho množstva škár v kuríne, prípadne plastové kuríny sa javia ako vhodná alternatíva, ktorú možno kedykoľvek jednoducho dezinfikovať a nepredstavuje ideálne prostredie pre ektoparazity.