Festival poznania podľa organizátorov ponúka „švédsky stôl“ s pokrmami pre dušu. Jeho súčasťou sú prednášky zamerané na psychológiu a sebarozvoj, ktoré vedú skúsení a autentickí slovenskí i zahraniční lektori. Na festivale nenájdete alkohol ani mäso, je to zásada organizátorov.
Posledný júlový víkend sa konal už jeho deviaty ročník. Do areálu bývalého rekreačného strediska v Podskalí, v okrese Považská Bystrica prišla viac ako tisícka návštevníkov z Česka a Slovenska. O festivale, ale aj o náuke o vedomom živote, ktorá sa nesie celým podujatím v rozhovore porozprávala jeho organizátorka, Ivica Grimová.
Aké boli začiatky festivalu?
Nápad vznikol od kolegyne Katky Rosinovej a študentov školy, ktorá sa venuje osobnostnej psychológii, ktorej som spoluzakladateľkou spolu s Leri Veleslavom Švecom a Beátou Hlohovskou. Našli sme krásny priestor, Planinku pod Katarínkou pri Trnave, blízko lesa. Celé sme to spravili „na kolene“, napriek tomu prišlo asi 350 ľudí. Celý víkend lialo, no nikto neodišiel.
Dážď nám nakoniec zahral do kariet, pretože všetci boli na prednáškach a ľuďom sa podujatie veľmi zapáčilo. Postupne sme tomu začali dávať formu a festival začal nadobúdať svoju tvár. To ľudí zaujalo, takže účastníkov pribúdalo.

Koľko účastníkov prichádza dnes?
V priemere chodí okolo 1 300 ľudí, čo je neporovnateľné so začiatkami. Sme jedinečný festival, pretože tvoríme edukačné podujatie so zameraním na psychológiu a sebarozvoj.
Pred troma rokmi ste sa presťahovali do Podskalia, ako sa vám tu páči?
Ja som do tohto miesta zaľúbená. Keď sme hľadali vhodnú lokalitu, prešli sme polku Slovenska. Už pri prvom vstupe do areálu som tušila, že toto miesto bude to pravé. Som rada, že sme sa s majiteľmi zladili a dokážeme si vyjsť navzájom v ústrety. Navyše sa pod krásnou skalou, ktorá chráni celý areál cítime bezpečne.
Kto je Ivica Grimová?
Ivica Grimová je 53-ročná bývalá manažérka, ktorá 12 rokov pracovala v oblasti poisťovníctva. Pred približne desiatimi rokmi sa začala venovať organizovaniu meditačnej skupiny, neskôr administratíve v alternatívnej škole, ktorá vznikla ako požiadavka ľudí so záujmom o ucelenú náuku sebarozvoja. Praktické organizačné skúsenosti nadobudla nielen organizovaním Festivalu poznania, ale i svojou účasťou pri organizovaní iných podujatí, ako sú napríklad Festival letectva v Piešťanoch, či SIAF v Kuchyni pri Malackách.
Na festivale nie je alkohol, je to zásada od začiatku?
Áno, od začiatku sme bez alkoholu a podávame čisto vegánsku stravu. Stalo sa, že za mnou návštevníci prišli s tým, že by si chceli dať aspoň klobásku. Vtedy som povedala, že je to naše pravidlo a ľudia sa ho naučili rešpektovať. Celková energia je tu iná, neviem si predstaviť, ako by festival vyzeral, keby tu bol alkohol. Chodia sem rodiny s deťmi, takže pre mňa je to také čisté prostredie. Ďalším pravidlom je, že od polnoci je nočný pokoj.
Aké miesto na Festivale poznania majú deti?
My sme rodinný festival, v rámci neho funguje už druhý ročník Detského festivalu poznania, ktorý má pod správou Dominika Sárková, kde nemáme animátorov, ale profesionálnych lektorov. Deti si odnášajú poznanie, majú vyskladaný program ako dospelí, avšak so zameraním na deti.
Ďalej sa dočítate:
- že festival venuje veľký priestor vzdelávaniu v oblasti výchovy detí,
- ako Grimová vníma náuku o slobodnej výchove detí,
- čo je to podľa nej vedomý život,
- že spolupracujú s výnimočnými predajcami a lektormi
K výchove a k správnemu prístupu k deťom sa viažu mnohé prednášky. Považujete tieto témy za dôležité?
Nemôžeme chcieť vzdelané deti, keď nemáme vzdelaných dospelých. Z detí, ktoré od rodičov dostanú primerané naplnenie potrieb raz vyrastú sebavedomí a zodpovední dospelí ľudia. Máme tu výborných lektorov, ktorí sa venujú práci s deťmi, výchove a nástrojom v komunikácii s nimi.