POVAŽSKÁ TEPLÁ. Považská Teplá, ktorá je mestskou časťou Považskej Bystrice, mala v minulosti poslúžiť pre rozvoj kúpeľníctva. Spomienkou na tieto smelé plány je vila z 19. storočia, ktorú vybudovali so zámerom zriadiť kúpeľné sídlo pre návštevníkov regiónu.
Vzácnu pamiatku v centre mestskej časti dala v roku 1874 vybudovať barónka Popperová. Dôkazom myšlienky vybudovania kúpeľov je citácia z roku 1892, ktorú uvádzajú literárne pramene Výlet do Vágvölgy, Exkurzie Maďarského turistického spolku:
„Kyslá voda Manínskeho prameňa s obsahom železa a divoká romantika regiónu prinútili hostí hlavného mesta uvažovať o tom, že tento región by bol veľmi vhodný na zriadenie prázdninového tábora. A s radosťou sme sa od hlavného lesníka baróna Poppera dozvedeli, že panstvo už na tomto pláne pracuje, ale zatiaľ len oddelenie Vágvölgyi zriaďuje dom, aby uspokojilo, aj keď len čiastočne, potreby mnohých turistov navštevujúcich Manín. "

Ako popísal architekt Marek Turošík, ktorý sa roky venuje štúdiu architektúry Považskej Bystrice, kúpele tu nakoniec nezriadili, lebo komisia z Viedne určila, že výdatnosť minerálnych prameňov v Považskej Teplej nie je dostatočná.
Spájajú ju s Kukučínom
Vilu dnes mnohí mylne označujú za sídlo Martina Kukučína. Ten sa v skutočnosti v Považskej Teplej zdržal len pár týždňov.
„Po vojne roku 1922 to bol Martin Kukučín, ktorý ponuku prijal a z Južnej Ameriky pricestoval na Slovensko a ubytoval sa v Považskej Teplej,“ opisuje citácia z publikácie Literárnym Považím z roku 1995, ktorá bola uverejnená v roku 2004 v týždenníku Obzor.
Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr je spájaný predovšetkým s chorvátskym ostrovom Brač, kde vykonával lekársku prax, istý čas pôsobil aj v Južnej Amerike.
Ďalej sa dočítate:
- aké využitie mala vila počas 150-ročnej histórie,
- aké využitie má v súčasnosti
- a či si zachovala svoju historickú tvár.
V rokoch 1922 -1923 sa vrátil na Slovensko, jeho spolužiak a priateľ Jozef Minárik mu poskytol krátkodobé útočisko vo svojej vile v Považskej Teplej. „Ubytovaný tu bol asi tri mesiace. Chodieval na prechádzky do Manínskej tiesňavy a chytal pstruhy,“ opísal Turošík.