VRCHTEPLÁ. V auguste môžu byť aj laici svedkami úkazu, ktorý na nočnej oblohe vytvára takzvané slzy svätého Vavrinca - Perzeidy. Patria medzi najznámejšie a najobľúbenejšie meteorické roje, najmä pre ich výdatnosť.
Maximum dosahujú okolo 12. augusta, do tohto momentu množstvo meteorov narastá a následne pozvoľna klesá. Tento proces sa periodicky opakuje každý rok a trvá približne jeden mesiac.
„Aj človek, ktorý sa oblohou príliš nezapodieva, vidí, že sa tam niečo deje. Je to roj určený pre romantikov, aj bez použitia drahej techniky sa dá urobiť veľa muziky. Stačí ku tomu teplá deka, termoska s čajom alebo trochu vína,“ navnadil Boris Kardoš, predseda Astronomického klubu Juraja Bardyho v Plevníku-Drienovom.

Expedícia Perzeidy
Klub každoročne organizuje na lúke pod Pamätníkom SNP v obci Vrchteplá podujatie s názvom Expedícia Perzeidy, na ktorom sa stretávajú diváci tohto unikátneho divadla, astronomickí nadšenci spolu s laickou verejnosťou.
Tento rok sa zišli už po 38-krát, v čase od druhého do desiateho augusta. V malom stanovom mestečku sa okrem vizuálneho pozorovania meteorov početná skupina astrofotografov venuje foteniu nielen meteorického roja, ale aj objektov vzdialeného vesmíru - hmloviny či galaxie.
Ešte sa dočítate:
- či môžu dopadnúť aj na Zem,
- kto tvorí Astronomický klub Juraja Bárdyho,
- prečo si na pozorovanie vybrali Vrchteplú
„Čas si vybrala kométa. Keď sa dostáva do blízkosti slnka, začína vypúšťať ten svoj slávny chvost,“ opísal Kardoš. Ten sa skladá z malých meteorických častíc, ktoré po kontakte s atmosférou Zeme zhoria. Funguje medzi nimi určitý poriadok, tento jav sa označuje ako roj meteorov, v tomto prípade Perzeíd.
V čase maxima ich za hodinu spadne približne 120.
„Ak by mala byť pravda, že si pri padajúcej hviezde máme niečo priať, bolo by to celkom dobré nadelenie.“