POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vraj sa narodila do zlej doby. Súčasné odievanie jej nič nehovorí a najlepšie sa cíti v historickom kostýme. Doménou kostymérky Alexandry Heldesovej je svet fantázie, v ktorom naplno rozvíja svoje kreatívne cítenie. V súčasnosti spolupracuje na televíznych aj divadelných projektoch.
Film a divadlo ponúka predstavu o minulosti, ktorá však často nekorešponduje s odbornými faktami. Tak je to aj v prípade historického odievania.
Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici si preto pripravilo netradičnú výstavu, ktorá stavia do kontrastu svet fantázie verzus historické fakty. Výstavu s názvom Z histórie do rozprávky 8. augusta otvorila slávnostná vernisáž.
Nová výstava prináša výnimočné prepojenie fantasy sveta s históriou. Kto prišiel s touto myšlienkou?
S kamarátkou historičkou vo Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici - Dominikou Kukučovou sme nezáväzne polemizovali o tom, čo pekné by sme pre náš rodný kraj mohli vytvoriť. Obe máme radi povesť o Rafaelovi Podmanickom a krásnej Hedvige, a tak nám napadlo priviezť ich oboch k životu. Napadlo mi, že by bolo skvelé ukázať kontrast ako mohla Hedviga vyzerať v realite a ako by jej šaty vyzerali v rozprávke. Ja som si vzala na starosť rozprávkovú časť, a aby sme výstave dodali ešte väčší punc odbornosti, prizvali sme Lenku Pajer, ktorá múzeu poskytla svoje historické odevy. Dominika Kukučová to celé previazala a zorganizovala.

Akú úlohu zohráva kostým vo filme či divadle?
V divadle je kostým symbolom, preto tam musí byť všetko akoby prehnané a dovoľuje to väčšiu kreativitu. Taktiež výber látok je efektový, nie striktne historický. S filmom je to podobne, no viac sa približuje realite. Niekedy je ťažké rozoznať filmový kostým od historického odevu.
Alexandra Heldesová
je 29-ročná kostymérka z Považskej Bystrice, ktorá sa špecializuje na fantazy svet plný symbolov, ktoré vďaka odevu pomáhajú zobrazovať charakter postavy. Hoci vyštudovala marketingovú komunikáciu, jej vysnívaný film a divadlo si ju predsa len našli, aj keď len v zákulisí. Šitiu kostýmov sa venuje už 10 rokov a popritom stíha ďalšie štyri práce, pretože plnenie snov v umeleckej sfére si vyžaduje aktívnu prácu bez prestávok. Obzvlášť na Slovensku.
Symbol je to, čo ma na divadelnom, filmovom či fantasy svete najviac fascinuje. Baví ma premýšľať nad všetkými rovinami charakteru postáv a do toho kombinovať látky či prvky z dobových odevov. Mne civilné odevy súčasnosti nič nehovoria. Myslím si, že sa ani ja sama neviem pekne obliecť. Ak má odev nádych histórie, môj mozog ide vybuchnúť z pocitu, ako veľmi chcem niečo znova vytvoriť. Zároveň ma baví kostýmy nosiť. Ľudia mi hovoria, že som sa narodila v zlej dobe, ja im hovorím, že som sa narodila správne, lebo v akejkoľvek inej dobe by som sa nemohla uplatniť v tomto odvetví. Napríklad v stredoveku bol pracovný kreatívny svet len mužskou doménou.
Predpokladám, že samotnej tvorbe predchádzajú hodiny štúdia o historickom odievaní. Odkiaľ čerpáte námety?
Čo sa týka historických odevov, čerpám z dobových strihov, obrazov, portrétov, zachovaných opisov odevu a podobne. No vždy si ich trochu prispôsobím podľa toho, čo sa mne páči. Pre divadelný a filmový svet vychádzam z charakteru danej postavy. To je základ - charakter, pohnútky postavy, pohyb deja, to, či to bude korešpondovať so scénou a inými kostýmami v diele, produkčným zámerom, s dobovou siluetou a podobne.
Tvoríte kostýmy sama?
Samozrejme. Len v začiatkoch mi pomáhala mamina, ale inak šijem úplne všetko sama. Aj keby som chcela expandovať, je náročné nájsť posilu, keďže odevy sú veľmi špecifické.
Aké požiadavky na kostýmy má súčasný filmový a divadelný biznis?
To záleží od toho, kto film produkuje alebo naň dáva peniaze a aké sú režisérske požiadavky na precíznosť diela. Sú dobové filmy, v ktorých je všetko historické do posledného detailu. Dokonalé repliky, ktoré sú zároveň symbolmi. A sú produkcie, ktorým na tom až tak nezáleží. Ide o zámer. Ak sa nakrúca dramatická dobovka, ako napríklad nový seriál Mary a George, tvorcovia si dávajú záležať aj na posledných detailoch, lebo ich publikum je náročné a dokáže rozoznávať celú paletu emócií. Ak sa točí filmová rozprávka, kostýmy sú uvoľnenejšie, pretože detský divák vníma viac farby a prvky, ktoré vyjadrujú dobro alebo zlo.
Ešte sa dočítate:
- Ako sa dokázala samoštúdiom prepracovať na profesionálnu úroveň,
- že spolupracuje na divadelných hrách aj televíznych projektoch,
- že musí mať štyri práce, aby sa v umení uživila
Aký dôraz sa kladie na zvýraznenie ženskosti, prípadne mužskosti?
Podľa toho, aký je zámer s danou postavou. Z niektorých hercov a herečiek si produkcia vyslovene želá vytvoriť "sexsymboly", tak k tomu potom musia kostyméri pristúpiť. Ale to sa deje aj v seriáloch či filmoch s tematikou zo súčasnosti. Na marketingu sme sa ako prvé naučili, že "sex a šteniatka predávajú", a je to veľká pravda. Bolo to tak v minulosti a je to tak aj teraz.