PÚCHOV. Púchovská samospráva spustila s cieľom úspory na spracovateľských nákladoch a zároveň ochrany životného prostredia jeden zo svojich najvýznamnejších projektov.
Mestskú kompostáreň v susednej obci Streženice za vyše 2,5 milióna eur mesto financovalo kombináciou nenávratného príspevku ministerstva životného prostredia vo výške 1,8 milióna eur a úveru z envirofondu.
Doteraz biologicky rozložiteľný odpad vyvážali súkromné spoločnosti na skládky, prípadne spaľovne, ktorým samosprávy za tieto služby platili. Vlastnou kompostárňou ušetria, v blízkej budúcnosti preto radnica nebude musieť zvyšovať poplatky za komunálny odpad.

„Je to jedna z najvýznamnejších stavieb v celom regióne a som rada, že po dlhom čase sa nám ju podarilo zrealizovať,“ informovala primátorka Púchova Katarína Heneková.
Kompostáreň chcú začať naplno využívať o niekoľko týždňov, službu bude zabezpečovať Podnik technických služieb mesta Púchov.
Kompost využijú pri úprave zelene
Do kompostárne budú voziť biologicky rozložiteľný odpad z mesta, kuchynský odpad z domácnosti, zároveň bude slúžiť aj pre potreby okolitých samospráv.
Výsledkom bude kvalitný kompost, ktorý mesto využije na svoje zelené plochy. V budúcnosti by si kompost mohli zakúpiť aj obyvatelia.
„Zámerom je v rámci cirkulárnej ekonomiky vracať zem do zeme. Správať sa ekologicky a chrániť životné prostredie,“ doplnila primátorka.
Nachádza sa na okraji Streženíc, v tesnej blízkosti Púchova. Na pozemkoch pôvodne stála staršia hospodárka budova, ktorá slúžila na odkladanie zeleného odpadu.
Využíva najmodernejšiu technológiu
Ročne môže spracovať až 1 600 ton biologicky rozložiteľného odpadu.
„V rámci kompostovacích procesov je to najmodernejšia technológia, ktorá spĺňa všetky zákonné požiadavky. Je tu použitá technológia prevzdušňovania, odsávania, čistenia vzduchu zavlažovania a spracovania kompostu,“ opísal zástupca dodávateľskej spoločnosti JRK Slovensko, Vladimír Petráš. Z odpadu by mal hotový kompost vzniknúť po 10-12 týždňovom procese.
Kompostáreň navrhli s prihliadnutím na zápachové emisie, ktoré by mohli byť problémom pre susedné firmy. Podľa Petráša by zápach nemali ucítiť ani oni, ani iní občania.
Pre kuchynský odpad, ktorý pri spracovaní môže najviac zapáchať naprojektovali prijímaciu halu, ktorá disponuje odsávaním, práčkou plynov a biofiltrom. Ten zabezpečí eliminovanie zápachu na 95 percent.
Biologicky rozložiteľný odpad sa po dovezení do kompostárne roztriedi, poseká, rozdrví, zmieša a uloží do dozrievacích boxov. Hotový kompost sa ešte preoseje na požadovanú veľkosť.
Ďalej sa dočítate:
- že ministerstvo plánuje zmapovať kompostoviská na Slovensku,
- že ďalšími významnými projektami bude budovanie vodovodu a kanalizácie,
- že už v roku 2015 malo byť odkanalizované celé Slovensko
- a ako to chce ministerstvo riešiť.