LEDNICKÉ ROVNE. Rodinnému sadu pri Lednických Rovniach sa podaril unikátny počin. V severozápadnej časti Slovenska sa im prvýkrát podarilo vypestovať takmer šesť ton melónov. "Je to nebíčko v papuľke," hovoria zákazníci.
Bohatú úradu a sladkú chuť dosiahli inovatívnym spôsobom. Sadenicu melóna nechali vrásť do odolnejšej tekvice, pripravili preň slamenú podstieľku a denne jej dopriali osem litrov vody.
„Na okolí sme jediní, najbližšie sa melóny pestujú v Prievidzi a potom až na juhu Slovenska,“ ozrejmil Martin Kӧrmendy, majiteľ sadu.
Úrode ani neverili, išlo len o pokus. „Zo začiatku takmer nekvitli a až do poslednej chvíľky sme si mysleli, že to bude prepadák. Bola to skúška, keďže teploty sa každoročne posúvajú. A vyšlo to.“
Ďalej sa dočítate:
- prečo melón pestujú na tekvici,
- ako na zmeny počasia podľa pestovateľa reaguje príroda,
- prečo sa pôvodom zdravotník stal pestovateľom.
Záujem je veľký
Na desaťárovom pozemku zasadili 270 kusov sadeníc a z nich dokázali získať okolo 1000-1400 melónov. Predali zatiaľ všetky, ktoré stihli dozrieť.
„Máme zákazníkov, ktorí chodia aj obdeň, dokonca nám posielali fotky z Chorvátska, kam si priniesli náš melón.“ Na rozdiel od tých z juhu sú ich plody menšie a majú tenšiu stenu.
Dobrý melón sa vraj pozná podľa zvuku, po poklepaní cítiť, akoby bol plný vody a po rozrezaní musí praskať. Majú červené, ale aj netypické žlté a oranžové melóny.
„To je taká dobrota, ten žltý mi pripomína vanilku. Hovorím, že je to nebíčko v papuľke,“ opísal Ján Mackovčin z Lednických Rovní, ktorý si pre melón prišiel piatykrát. Pochádza z rodu veľkopestovateľov, preto podľa jeho slov vie oceniť to, čo je naozaj dobré.

Z kvality je prekvapená aj Ľubica Hlaváčová z Púchova, ktorá preň taktiež chodí opakovane. „Je výborný, vždy sa zje veľmi rýchlo.“
Potrebujú veľké množstvo vody
Pri dozrievaní sú melóny náchylné na prasknutie, predísť znehodnoteniu sa dá každodennou závlahou. „Ak by bez pravidelného zalievania prišla búrka, tak nám ich postrieľa,“ objasnil Kӧrmendy.
Rastliny polievajú kvapkovou závlahou, k jednému melónu vytečie približne osem litrov vody. Dôležité je zalievať ich ku koreňu, aby zamedzili plesňovým ochoreniam. Vypestovali ich na slame, ktorá zabraňuje vysychaniu pôdy, bez umelej textílie aj chémie.