POVAŽSKÁ BYSTRICA. Motocykle boli fenomén, ktorý z Považskej Bystrice vytvoril svetoznáme mesto. Považské strojárne z dediny pomohli vytvoriť moderné socialistické mesto, ktoré v druhej polovici 20. storočia zažívalo hospodársky aj urbanistický rozmach.
„Modely vyvážali takmer do celého sveta. Česko-slovenskí konštruktéri patrili vtedy k svetovej špičke,“ opísala historička z Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Dominika Kukučová.
Konštruktérstvu venoval celý život
Jedným z nich bol aj konštruktér Zdeno Metzker st., ktorý v Považských strojárňach pracoval od roku 1959. Celý svoj profesijný život venoval považskobystrickým motocyklom.

„Mojou úlohou bolo stáť pri tabuli a kresliť výkresy. Boli sme nadšenci, pre ktorých bola práca aj koníčkom. Celý život som prežil na skútri Tatran, chodil som na ňom do práce aj v zime.“
Počas najlepších rokoch vyrábali 47-tisíc motocyklov ročne a exportovali ich ďaleko za hranice Československej socialistickej republiky a to nielen na východ, ale aj na západ.
„V tom čase sme s modelom Jawa 90 konkurovali aj Japoncom v Kanade a v Amerike. Urobili sme technologickú revolúciu v Československu, ale aj vo svete.“
Po vojne hľadali výrobný program
Počiatkom Považských strojární bola bratislavská Patrónka a brnianska Zbrojovka, ktoré sa v roku 1929 spojili a vytvorili spoločnú fabriku. Výroba zbraní sa po druhej svetovej vojne utlmila, strojárne sa začali orientovať na športovú muníciu, ale aj na úplne nové výrobky ako kolobežky či školský nábytok- tabule aj lavice.
Po vojne mala každá zbrojárska fabrika problémy a preto aj Považská Bystrica hľadala hlavný výrobný program.
„Prvým skutočne strojárenským výrobkom po roku 1945 bol jednostopový motocykel Manet. Prvý kus bol verejnosti predstavený v roku 1947,“ informovala Kukučová.
Prvé modely vzbudzovali obrovský záujem a nádej u ľudí, že si ich raz budú môcť kúpiť. „Boli toho plné noviny. Na trhu vtedy nebol podobný výrobok, ľudia sa po vojne chceli voziť, no na autá nemali,“ poznamenal Metzker.
Na počiatku bola chladnička
Prvý motocykel z Považských strojární – Manet dostal pomenovanie po chladničke, ktorá sa v tom čase v Považskej Bystrici začala vyrábať. „Volala sa Maneta, podľa Manína. Niekto hovoril, že je to podľa francúzskeho maliara, ale nie je to pravda,“ vysvetlil Metzker.
Do mesta na Považí sa vraj dostala netradičným spôsobom. „Oproti jednému výskumnému ústavu v Prahe mala zastúpenie aj americká armáda, ktorá vlastnila modernú chladničku. V noci sa tam nejakí Česi dostali a chladničku ukradli a schovali ju v Považskej Bystrici. Naši ľudia ju okopírovali a za pár mesiacov už bola vo výrobe.“
Ďalej sa dočítate:
- že Považské strojárne museli platiť Prahe licenčný poplatok,
- aké druhy motocyklov sa v Považskej Bystrici vyrábali,
- kedy skončila ich výroba
- a ako motocykle zmenili mesto na Považí.
Bol to začiatok výroby považskobystrického motocykla, kompresor s chladiacimi rebrami na valci bol ako stvorený pre výrobu motorky. Na jej zhotovenie prizvali aj konštruktérov z Česka. Výroba chladničiek sa neskôr presunula do Zlatých Moraviec a Považská Bystrica sa naplno zamerala na motocykle.