POVAŽSKÁ BYSTRICA. Dobrovoľníci, pod vedením študentky Alexandry Ďuricovej a lekára na Detskom oddelení v považskobystrickej nemocnici Petra Truchlého, už štyri roky obnovujú Židovský cintorín v Považskej Bystrici, ktorý zničili vandali a pohltil lesný porast.
Mesto na Považí bolo niekoľko storočí domovom početnej komunity Židov, podľa Romana Horeckého z občianskeho združenia Historická Považská Bystrica, v roku 1939 tvorili 3,5 percenta z celkového počtu obyvateľov.
Takmer všetci sa stali obeťami krutej doby, zostala len hŕstka ľudí, ktorým sa podarilo uniknúť. V Považskej Bystrici zanechali stopu v podobe vily rodiny Milchovcov (budova dnešnej Považskej knižnice) a cintorína.
Židovský cintorín s rozlohou takmer päťtisíc metrov štvorcových je ukrytý za stenami betónového múru, donedávna ho maskoval aj hustý les. Nachádza sa pod diaľničnou estakádou, na juhovýchodnej strane Šibeničného vŕšku.

„Keď sme pred štyrmi rokmi začali obnovovať cintorín, tak mnohí ľudia ani nevedeli, kde vlastne leží. Myslím si, že je tragédia, že o tunajšej veľkej židovskej obci s niekoľko storočnou tradíciou ani ľudia nevedia,“ uviedla Alexandra Ďuricová, ktorá sa odhodlala na boj nielen s hustou vegetáciou na pozemku cintorína, ale aj, ako hovorí, na boj s veternými mlynmi. Myslí tým nezáujem Považskobystričanov, ale aj samosprávy.
Ďalej sa dočítate:
- že z cintorína zmizlo niekoľko náhrobných kameňov,
- aké práce majú dobrovoľníci ešte v pláne,
- čo dobrovoľníčku motivovalo pomáhať židovskej komunite,
- že ich prácu sledujú aj v zahraničí.
Nedokážu ich financovať
Pozemok vlastní Ústredný zväz židovských náboženských obcí SR. Na Slovensku je viac ako 800 židovských cintorínov, zväz dokáže financovať údržbu len zlomku z nich, asi len 40.
„V Považskej Bystrici je krásny a veľký cintorín, ktorý bol úplne zarastený. Je to nad naše sily a veľmi si vážime, keď sa nájdu aktivisti, ktorí nám s tým pomáhajú,“ oboznámila Oľga Hodálová, predsedníčka Židovskej náboženskej obce Trenčín.
Na brigáde sa pravidelne schádza do päť ľudí. Okrem nezávislých dobrovoľníkov sa o cintorín stará aj Občianske združenie Historická Považská Bystrica, ktoré sa zaviazalo, že miesto bude dvakrát ročne kosiť.
„Povedali sme si, že v meste je historických prvkov tak málo, že toto by stálo za nejakú snahu,“ povedal Peter Truchlý, ktorý je zároveň aj členom združenia. Hlavným cieľom ich snahy je nedovoliť, aby opäť zarástol.
Zničili ho vandali
Doposiaľ pod dohľadom odborníkov odstránili 15 poškodených mohutných stromov a ďalšiu rozsiahlu vegetáciu. Okrem nej sa o devastáciu postarali aj vandali, ktorí pravdepodobne pováľali väčšinu náhrobkov.