LEDNICA. Bývalé kráľovské mestečko s unikátnym hradom vsadeným do skalného masívu, Lednica, v minulosti predstavovalo dôležité obchodné spojenie s Moravou. Dnes je to tichá dedinka, ktorú pred svetom uzatvára hornatý terén. Obec sa v súčasnosti snaží rozvíjať svoj turistický potenciál, okrem významnej pamiatky ponúka aj krásne prírodné scenérie.
Práve tie chce vyzdvihnúť turistom aj Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región (KOCR TN), ktorá do Lednice prišla s novým projektom. Je ním nadrozmerná lavička, ktorá má zvýšiť atraktivitu lokality. Nadrozmerné lavičky sú súčasným trendom nielen na Slovensku, ale aj vo svete.
Tá lednická, na kopci s názvom Skalíková má jeden a pol tony, meria 2,5 krát 4 metre, je z borovicového dreva a je osadená do betónových základov, hlbokých takmer jeden meter. Je jednou z najväčších v Trenčianskom kraji a verejnosti ju predstavili 25. septembra.

„Hlavným zámerom bolo prilákať do oblasti návštevníkov a pozdvihnúť úroveň rozvoja cestovného ruchu. Myšlienku sme smerovali do regiónu Horné Považie, ktorý je charakteristický peknými výhľadmi,“ priblížil Pavol Štefčík, riaditeľ KOCR TN.
Na projekte sa podieľali viacerí
Náklady vo výške šesťtisíc eur financovali vďaka dotácii z ministerstva cestovného ruchu a športu. Na projekte sa podieľala aj obec Lednica a Historicko-astronomická spoločnosť, ktorá sa dlhodobo stará o hradnú zrúcaninu.
„Je to jeden z ďalších krokov, ako obec zviditeľniť. Je tu nádherný výhľad na zrúcaninu hradu Lednica a na široké okolie,“ uviedol starosta obce Kamil Karas. K lavičke vedie nenáročná trasa po zelenej turistickej značke, so začiatkom od obecného úradu. V roku 2022 tu osadili aj grafickú sklenú tabuľu s akademickou rekonštrukciou hradu Lednica s názvom Okno do minulosti. Návštevníci ju nájdu cestou k novej lavičke.
Ešte sa dočítate:
- čo je hlavnou dominantou údolia,
- že pred 20 rokmi bol hrad len ruina,
- čo sa všetko podarilo zrekonštruovať a aké majú ďalšie plány,
- prečo je hrad na jar zatvorený.
Láka množstvo návštevníkov
Nepochybnou dominantou údolia je hradná zrúcanina, ktorú spomínajú prvé písomné zmienky v roku 1259, no nálezy potvrdzujú, že ľudia na brale žili už pred dvetisíc rokmi. Približne v deviatom storočí tu vzniklo prvé opevnené slovanské sídlisko.
Pôvodne do hradu viedla jediná cesta – cez dva padacie mosty a takmer desať metrov dlhý tunel vytesaný do skaly. Týmto tunelom sa na nádvorie vchádza aj dnes.