Rezort životného prostredia zažíva turbulentný rok. Ochranu prírody sa snažia ovládnuť politici, ktorí z koncepčnej záležitosti vytvárajú politickú tému.
Dôležitým krokom k dosiahnutiu vlastných cieľov je dosádzanie „svojich ľudí“, ktorí nahrádzajú odborníkov s celoživotnou praxou v ochrane prírody. Prvé kolo výpovedí na dôležitých postoch prebehlo na jar, v septembri si neodôvodnenú výpoveď prevzal aj šéf Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Strážovské vrchy, BEŇADIK MACHCINÍK. Na jeho stoličke ho nahradí Maroš Kapusta.
Beňadik Machciník vo vedení CHKO Strážovské vrchy pôsobil štyri roky, ako štátny ochranár pracoval 20 rokov. Popri lesníctvu sa venoval téme veľkých šeliem, hendikepovaných živočíchov, biokoridorov a jaskyniarstva. Jeho odvolaní kolegovia sa podľa neho nestratia, no ich odchodom stráca výnimočných odborníkov Štátna ochrana prírody.

Patrí politika do ochrany prírody?
Závisí to od toho, čo pod pojmom "politika" myslíme. V kontexte súčasných personálnych zmien, ktorými si jedna strana presadzuje svoje záujmy určite nie.
Pociťovali ste v minulosti vplyvy politiky do vašej práce?
Dialo sa to aj v minulosti, pamätám si obdobie, keď si na vedúce pozície správ národných parkov a CHKO dosadzovala svojich ľudí konkrétna politická strana. Teraz zažívame déjá vu. Bolo to podobné, ale nie až v takom veľkom rozsahu, ako teraz.
Môžu tieto personálne zmeny ohroziť eurofondy?
V širšom kontexte áno. Otázka životného prostredia je jednou z prioritných tém v rámci Európskej komisie (EK), takže to môže ohroziť aj čerpanie eurofondov. EK pozorne sleduje dianie na našej politickej scéne a to aj vo vzťahu prístupu Slovenska k medzinárodným záväzkom a ich plneniu.
Vládne čistky začali už na jar. Ako ste vnímali prepustenie svojich kolegov?
Bol som z toho smutný a rozčarovaný, pretože to boli ľudia, ktorí ochrane prírody venovali celý život. Viem, že títo ľudia sa z ochrany prírody nevytratia, no pre organizáciu je to určite veľká strata.
Ďalej sa dočítate:
- či v ochrane prírody bude pracovať aj naďalej,
- či sa pozná so svojim nástupcom,
- aká je v súčasnosti spolupráca medzi ochranármi a lesníkmi,
- či sa lov medveďa hnedého týka aj Strážovských vrchov,
- a čo hrozí ekosystémom v prípade nedostatočnej ochrane prírody.
Dajú sa nahradiť? Je na Slovensku dostatočné množstvo odborníkov?
Každý je nahraditeľný, ale z hľadiska kvalitatívneho a ľudského určite nie. Napríklad odvolaní riaditelia Ján Korňan alebo Tomáš Olšovský, sa celý život venovali ochrane prírody, sú uznávanými odborníkmi vo svojom odbore a takí ľudia sa nahrádzajú veľmi ťažko.
Ako ste prijali informáciu o odvolaní?
Keďže som to čakal, nebolo to pre mňa prekvapenie. Už na jar som vedel, že nebudem vo funkcii riaditeľa pokračovať.

Čo bolo podľa vás dôvodom vášho odvolania?
To sme v rovine špekulácií. Konkrétny dôvod mi nebol povedaný, hovorili len o nespokojnosti z hora. Nedostal som žiadnu konkrétnu odpoveď, aby som sa mohol obhájiť. Pravá príčina sa uvidí časom. Uvidíme, čo prinesie nové vedenie správy a ako sa nový riaditeľ postaví k citlivým témam, ako napríklad k projektom v územiach Natura 2000, k dokončeniu a následnému prerokovaniu programu starostlivosti o CHKO alebo k problematike veľkých šeliem.
Čo to je Natura 2000?
Je to sústava chránených území európskeho významu. Sú to takmer celé Strážovské vrchy, v rámci nich aj Chránené vtáčie územie Strážovské vrchy a Územie európskeho významu Strážovské vrchy. K týmto územiam je potrebné pristupovať oveľa citlivejšie z hľadiska možných negatívnych vplyvov, čo je zakotvené aj v príslušných právnych predpisoch.