POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na poriadok v Považskej Bystrici dohliada 86 kamier. Rozmiestnené sú po celom meste.
Naposledy pribudlo koncom septembra niekoľko nových pri stojiskách kontajnerov. Mesto chce prostredníctvom nich kontrolovať nakladanie s odpadmi.
„Hromadili sa čierne skládky, na stojiská ľudia vyhadzovali odpad, ktorý tam nepatrí, napríklad stavebný odpad či nábytok,“ informoval náčelník mestskej polície Juraj Lieskovský.

Takto sa pri nádobách na sklo alebo odev ocitol aj drez, stoličky či práčka.
Odpratanie nevhodného odpadu je pre mesto dlhodobou ekonomickou záťažou. Za likvidáciu nelegálnych skládok na stojiskách ročne zaplatí aj 200-tisíc eur. Nadrozmerný odpad zároveň často poškodzuje kontajnery.
„Služba, ktorá zabezpečuje odvoz smetí, tento kontajner nemôže vysypať, fyzicky musí nevhodný odpad vyložiť a uložiť na zberný dvor,“ doplnil Lieskovský s tým, že si musia objednať kontajner pre nadrozmerný odpad, čo sú pre mesto zbytočné náklady navyše.
Ešte sa dočítate:
- aký názor majú obyvatelia,
- či za priestupky rozdáva polícia aj pokuty,
- že za mesiac monitorovania zaznamenali cez 20 priestupkov
- a aké zmeny v odpadovom hospodárstve radnica pripravuje?
Na neporiadok sa sťažujú aj obyvatelia
Na stojiskách sa hromadí neporiadok z odpadu, ktorý tam nepatrí. Viacerí sa polícii sťažujú na nezodpovedných obyvateľov, ktorí znečisťujú okolie a zapĺňajú stojiská nadrozmerným odpadom.
„Ja som rada, že s tým konečne niečo urobia. Niektorí ľudia to bez rozmyslu hádžu a potom to tu vyzerá ako na smetisku,“ povedala nespokojná obyvateľka Marta Krasňanská.
Petrovi Luhovému taktiež prekáža neporiadok, ktorý sa v okolí kontajnerov hromadí pravidelne. „Ľudia sú príliš pohodlní, zvykli si, že bodrel za nich vždy niekto uprace. Kamery ich snáď donútia správať sa viac zodpovedne.“
Zaznamenali viaceré priestupky
Kamery osadili nad vopred vytipované problémové stojiská. Za necelý mesiac polícia zaznamenala už vyše 20 páchateľov.
„Kamerové záznamy vyhodnocujeme, spracúvame záznamy a následne priestupcov predvolávame, aby podali k veci vysvetlenie. Jednotlivé prípady riešime v blokovom konaní,“ uviedol náčelník polície.
Spätne si priestupcu vyhľadajú podľa vozidla alebo na základe vyhotovených fotiek z kamerových záznamov. Totožnosť ľudí potom preverujú u obyvateľov blízkych bytoviek, prípadne oslovia domovníka. Páchateľov upozornia, že sa dopustili priestupku a vyzvú ich, aby odpad preniesli na zberný dvor.
„Tieto opatrenia nie sú na to, aby sme ľudí naháňali a vyberali pokuty. V prvom rade ide o prevenciu,“ doplnil Lieskovský.
Pre mesto je to záťaž
Podľa hovorkyne mesta Ivety Pagáč Kováčikovej je to pre mesto ekonomická a ekologická záťaž. Obyvateľom sa pritom snažia ponúknuť nadštandardné možnosti, ako sa zbaviť odpadu.
„Na zberný dvor môžu zdarma odovzdať rôzny odpad, ktorý do bežných kontajnerov nepatrí. Spoplatnený je len drobný stavebný odpad a niektoré druhy nebezpečného odpadu.“
Zberný dvor sa nachádza pod Orlovským mostom a je k dispozícii od pondelka do piatku v čase 8.30 - 17.00 hodiny a v sobotu od 8.00 do 12.00 hodiny.
Považská Bystrica navyše organizuje aj jarné a jesenné pristavenie veľkokapacitných kontajnerov v mestských a prímestských častiach. Pravidelne, raz za mesiac, sa koná aj bezplatný zber nadrozmerného elektroodpadu priamo z adresy obyvateľov.
Radnica mení pravidlá v odpadovom hospodárstve
Samospráva chystá v odpadovom hospodárstve ďalšie novinky, v meste plánuje zaviesť takzvaný množstvový zber pre rodinné domy.
„Znamená to, že ľudia by neplatili za počet prihlásených osôb v domácnosti, ale poplatok by závisel od veľkosti nádoby na odpad a frekvencie jej vývozov,“ priblížila Daniela Sovíková z Referátu odpadového hospodárstva mesta.
Podľa hovorkyne je tento systém adresný, spravodlivejší, motivuje ľudí viac separovať, a tým pádom produkovať menej komunálneho odpadu.

„Legislatíva, ktorá je momentálne prijatá, zásadne zdvihla nielen poplatky za odpad uložený na skládku. Dokonca s platnosťou od 1. januára 2025 bola schválená mechanická biologická úprava komunálneho odpadu. Znamená to, že všetko, čo sa nachádza v čiernych nádobách, bude musieť zberová spoločnosť od uvedeného dátumu ešte predtým, než odovzdá odpad na skládku, predseparovať,“ doplnila Sovíková s tým, že za túto službu bude musieť samospráva zaplatiť.
Zmeny ešte musia odhlasovať mestskí poslanci, v prípade schválenia budú platiť od 1. januára 2025.