POVAŽSKÁ BYSTRICA. Osadu Ritka v Pružinskej doline v okrese Považská Bystrica natrvalo poznačili smutné udalosti, ktoré sa odohrali v časoch Slovenského národného povstania.
Osada, ktorá leží pod významným hradiskom Mesciská z čias Veľkej Moravy, bola v jeden deň svedkom hneď niekoľkých tragédií. Zomrelo tu šesť ľudí vrátane trojročného chlapca a dve rodiny prišli o živobytie a strechu nad hlavou.
1. októbra si obec Pružina pietnym aktom pri pamätníku v Ritke uctila spomienku na udalosti spred 80 rokov.
„Vždy prvého októbra mama plakávala, mala deň, kedy s ňou nebola reč,“ uviedol Ľubomír Jánoška, ktorého rodičia, pôvodom z Považia sa v mladosti usadili na Kysuciach. Ku koncu života ku nej synovia chodili trénovať jej pamäť a Pružina a Ritka boli pre ňu veľkou témou.
Ľubomír Jánoška sa tak postupne dozvedal o okolnostiach z roku 1944. Jeho mama Emília, rodená Kozáková mala vtedy 12 rokov, no bolesť z tragických momentov sa jej natrvalo vryla do srdca. Rozhodol sa pátrať po neprebádanej histórii, na ktorú sa akoby zabudlo. Natrafil na smutný osud židovskej rodiny.

Mesiac prežili v jaskyni
V rámci povinného presídlenia v roku 1944 sa židovská rodina Blayerovcov dostala z východného Slovenska do Pružiny. Najskôr našli prechodný domov u miestneho zubára, v čase vypuknutia SNP sa však báli naďalej zostať v obci. Odišli do hôr, kde sa uchýlili v malej jaskyni, tam zostali celý september.

„Mama si pamätala, že ich rodičia posielali s mliekom a chlebom do jaskyne na hore Svrčinovec. Vedela, že tam žijú ľudia, no nechápala súvislosti.“ Židovskú rodinu tvoril mladý pár a trojročný syn Alfréd.
Dieťa im však ochorelo, preto sa vydali po ceste smerom do Tŕstia. Nevedeli, že sa tam sústreďujú Nemci. Tí podľa žijúceho storočného pamätníka Jána Veliča z Pružiny dostali od niekoho tip, že sa v osade združujú partizáni. Vpadli im rovno do cesty a Nemci ich na mieste zastrelili.
Ďalej sa dočítate:
- že Židia neboli jediní, kto v ten deň prišiel o život,
- že tragédia postihla aj dve rodiny Kozákových,
- že s miestom súvisí aj jedna šťastná udalosť.
„A toto si mama pamätala. Telá tam ležali, pretože sa ich ľudia báli pochovať. Potom ich umiestnili do plytkého hrobu pri ceste. Neskôr boli ich pozostatky pravdepodobne prenesené na židovský cintorín v Dolnom Lieskove,“ opísal Jánoška.
Hľadali partizánov
Podľa historičky z Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Dominiky Kukučovej bol rok 1944 pre obyvateľov Pružinskej doliny mimoriadne búrlivý.