PAPRADNO. V Papradne oceňovali ženy v súťaži Vidiecka žena roka - Líderka 2024. Ako v tlačovej správe informovala Mária Behanovská, Svetový deň vidieckych žien (15. október) bol vyhlásený v roku 1995, oslavuje sa pod záštitou Organizácie spojených národov (OSN) a ide o príležitosť prejaviť uznanie vidieckym ženám.
Na Slovensku organizuje od roku 2002 VIPA SK (Vidiecky parlament Slovensko) v tento deň konferenciu pre ženy, a pri tejto príležitosti vyhlasuje aj výsledky súťaže Vidiecka žena roka. „Medzi nami žijú ženy z vidieka s výnimočnými schopnosťami, sú nevyčerpateľnou studnicou energie, inšpirácie, motivácie, nadšenia a nápadov. Áno, väčšinou ich berieme ako samozrejmosť. Tieto ženy pritom svojou prítomnosťou a pôsobením obohacujú život na vidieku a robia ho aktívnejším," uviedla Behanovská.

Súťažiace boli oceňované vo viacerých kategóriách. V kategórii Aktivistka zvíťazila Jana Žitňáková, ktorá je v súčasnosti predsedníčkou Odborového zväzu pracovníkov poľnohospodárstva na Slovensku a okrem toho sa angažuje v živote obce Rišňovce, kde žije s rodinou. Organizovala napríklad detský tábor a každoročne sa podieľa na zbierke trvanlivých potravín pre rodiny v núdzi. Participuje tiež v samospráve obce.
V kategórii politička bola ocenené Ľubica Kuková. Nominovaná bola za svoj prínos pre rozvoj obce v okrese Banská Štiavnica. Na konte má tiež úspešnú prácu s tamojšou komunitou obyvateľov aj chalupárov, a tiež pracuje s miestnou rómskou komunitou. Usiluje sa tiež o udržanie miestnych zvykov a folklóru. „Nie len v rámci OZ Mikroregión Južné Sitno pôsobí, ako zceľovací prvok, inciátorka, organizátorka viacerých podujatí, ktoré podporujú miestnu identitu," uviedla Behanovská.
V kategórii Podnikateľka sa laureátkou stala Elena Majeríková. Venuje sa tvorbe z rôznych materiálov, vyšívaniu a šitiu, a tiež kresleniu a maľbe. Tvorí tiež ilustrácie pre deti a jej publikácie využívajú aj školy. „Sú obľúbeným nástrojom, pomôckou pre deti predškolskom a školskom veku, pre žiakov prvého ročníka. Knižka je písaná pútavo s množstvom ilustrácii, rozprávok, básničiek, omaľovánok, ako aj rôznych doplňovačiek, hádaniek, ale hlavne možnosťou naučiť sa čítať a písať písmenká," priblížila Behanovská tvorbu tejto ocenenej.

V kategórii remeselníčka bola ocenená Mária Mizeráková, ktorá sa venuje propagovaniu, uchovávaniu i prezentácii tradičných remesiel, konkrétne drotárstvu a paličkovanej čipke. Vyrába tiež ozdoby a šperky z drôtu, drôtom opletá aj vajíčka. Jej kraslice možno nájsť napríklad v Múzeu v Trebišove a Balneologickom múzeu Imricha Wintera v Piešťanoch. Venuje sa tiež skúmaniu ľudovej kultúry vo svojej obci a jej okolí.
Mimoriadne ocenenie bolo udelené 92-ročnej remeselníčke Žofii Dobešovej. Ako 80-ročná sa vrátila k tkaniu na krosnách. „V roku 2022 sa OZ Kultúra podarilo uskutočniť projekt pod názvom Kúdeľná izba s podporou VÚC Žilina a tu sú umiestnené staré pôvodné krosná pani Žofie, ktorá dodnes, aj ako dobrovoľníčka odovzdáva svoje znalosti a zručnosti tkania na krosnách svojmu okoliu a záujemcom, ktorí si chcú skúsiť tkať a naučiť sa toto remeslo," priblížila Behanovská.