POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poslanci mestského zastupiteľstva Považskej Bystrice na pondelkovom (21.10.) zasadnutí schválili prijatie päťmiliónového úveru na kapitálové výdavky.
Podľa opozičných poslancov chýba konkrétny zámer a vyčíslenie položiek, proti prijatiu uznesenia sa v posledných dňoch zdvihla vlna odporu.
Proti ďalšiemu zadlženiu mesta aktivisti spísali aj petíciu, za štyri dni ju podporilo 650 obyvateľov.
Úver prichádza v čase, keď je Považská Bystrica podľa nezávislého Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) piate najzadlženejšie mesto na Slovensku. Dlhové zaťaženie za rok 2023 inštitút určil na 35,2 percenta. Priemerná hodnota celkového dlhu v rámci slovenských miest je pritom 23,1 percenta.
V rámci úrovne hospodárenia sa ocitla na 138. priečke, čiže na štvrtom mieste od konca.
„INEKO má svoj spôsob hodnotenia, my naše mesto hodnotíme úplne ináč. Riadime sa hodnoteniami ministerstva financií a hodnoteniami, ktoré robia banky, ktoré s nami spolupracujú. Tie to hodnotia ako bezproblémový akt,“ opísal primátor mesta Karol Janas a zároveň spochybnil objektívnosť analýzy inštitútu, pretože ide len o bilanciu bežného účtu a neberie do úvahy celkovú úroveň života v meste.
„Znamená to, že musíme robiť vysoké prebytky, ale my to účelovo nerobíme. Nikdy sme sa neriadili takýmito rebríčkami a to z viacerých dôvodov,“ poznamenal.
Ďalej sa dočítate:
- na aký účel budú peniaze využité,
- čo aktivista vedeniu mesta vyčíta,
- prečo sa rozhodol spísať petíciu,
- prečo mesto zatiaľ neprišlo s konkrétnejšími výpočtami.
S verejnými zdrojmi treba narábať zodpovedne
Mesto v rámci pro-sociálnej politiky investuje nemalé finančné prostriedky do podpory kultúry, športu či do mestskej hromadnej dopravy, ktorá je pre deti a seniorov zadarmo.
„Bez ohľadu na ekonomickú situáciu je povinnosťou každého politika voči občanom narábať s verejnými zdrojmi zodpovedne. Slovensko dnes, bohužiaľ, nie je v dobrej kondícii a dôsledky brutálnej konsolidácie prijatej vládnou koalíciou pocítia všetci občania. O to dôležitejšie je v týchto ťažkých časoch zodpovedne zvažovať, ktoré výdavky sú pre mesto a služby pre jeho občanov kľúčové,“ opísal aktivista a iniciátor petície proti ďalšiemu úverovému zaťaženiu Maroš Chudovský.

Podľa primátora je však prijatie päťmiliónového úveru bezpečné. „Ministerstvo financií v súčasnosti umožňuje, aby boli mestá zadlžené do úrovne 60 percent. Podľa prepočtov by sme sa budúci rok mali dostať na úroveň 36 percent, čo je absolútne bezpečné.
Dokonca podľa hodnotenia INEKO máme bezproblémovú schopnosť splácať. Zo šiestich možných bodov sa nachádzame na úrovni 5,4, čo znamená, že naše mesto je vnútorne zdravé.“

Na stole je niekoľko projektov
Radnica má na stole niekoľko rozrobených projektov v miliónoch eur. Na mestskom zastupiteľstve primátor vymenoval viacero oblastí, ktoré by potrebovali finančnú injekciu. „Na meste máme požiadavky na opravu miestnych komunikácií možno za 15 miliónov eur. No máme aj ďalšie veci, ktoré treba investične doriešiť,“ informoval Janas.
Ako napríklad dokončenie rekonštrukcie domu kultúry, v ktorom chce radnica zriadiť mestské múzeum. Ďalšie prostriedky plánujú investovať do obnovy verejného osvetlenia, či do vybudovania lávky ponad Váh v Považskej Teplej.
„Zaujímavá investícia by mala ísť aj na sídlisko Stred, kde sa sťahuje hokejová škola a chcú tam doriešiť športový areál. Môžeme sa uchádzať o eurofondy, ale tie nie všetko zaplatia. Bude tam potrebná vysoká spoluúčasť,“ doplnil Janas.
V rámci parkovacej politiky by zas chceli za peniaze vybudovať záchytné parkoviská, aby boli k dispozícii čo najskôr.
„Máme pred sebou dve cesty, buď desaťročia šetriť a postupne plátať, alebo to urobiť a užívať,“ dodal primátor.
Požadujú väčšiu transparentnosť
Aktivista však očakával od mesta väčšiu transparentnosť. Podľa Chudovského by mal primátor jasne vysvetliť a vyčísliť, na čo chce peniaze v nasledujúcich dvoch rokoch použiť.
„Nikto nespochybňuje, že niektoré investície do rozvoja mesta sú potrebné a úver môže byť riešením. Ale týchto päť miliónov je doslova bianko šek.“
Podľa jeho slov sa na neho obrátilo viacero obyvateľov, ktorí sa prijatia tak vysokého úveru obávajú. „Rozhodli sme sa teda vyvinúť občiansky tlak priamo na primátora a poslancov. Vzhľadom na krátkosť času sme spolu s členmi petičného výboru Veronikou Pauer a Michalom Hájekom zvolili formu občianskej petície. Za necelé štyri dni ju podpísalo približne 650 občanov.“
Podpisy stále pribúdajú, aj napriek tomu, že mestskí poslanci prijatie úveru odhlasovali.

Chcú mať jasnejšie v otázke zdrojov
Vedúci ekonomického odboru mesta Anton Martaus v dôvodovej správe uviedol, že v tejto fáze nejde o exaktné menovanie projektov, ale o to, aby pri zostavovaní rozpočtu na roky 2025 - 2027 malo mesto jasnejšie v otázke zdrojov.
„O ich konkrétnom použití, čo sa týka akcií, ako aj súm, sa bude rozhodovať pri schvaľovaní rozpočtu. Pretože nechceme strácať čas, tak aj za pomoci návratných zdrojov chceme zabezpečovať potrebné rekonštrukcie a modernizácie objektov, respektíve budovanie nových," uviedol Martaus s tým, že prioritou mesta je využitie eurofondov, na čo je potrebné zabezpečiť financie na spoluúčasti.