Chrbticu ohrozuje sedavý štýl života, stereotypné pohyby, napríklad pri práci za pásom, no v súčasnosti stále viac aj moderné technológie. Telefón nám už akoby prirástol k ruke, pri neustálom predklone trpí predovšetkým krčná chrbtica.
Fyzioterapeut MICHAL PALKECH však upozorňuje aj na takzvaný radikulárny syndróm, ktorý spôsobuje tŕpnutie v ruke. Ľudia si ho často zamieňajú za karpálny tunel a zbytočne podstupujú operácie. Pritom riešenie je častokrát jednoduchšie.
O tom, prečo neodporúča nosiť korektory pre lepšie držanie tela a či môžu bolesti chrbtice súvisieť aj so psychikou porozprával v rozhovore.
Akí klienti k vám prichádzajú najčastejšie, čo ich obvykle trápi?
Najčastejšie chodia klienti s bolesťami chrbtice, ktorá im spôsobuje obmedzenia pri pohybe a bolesť pri bežných, denných činnostiach. U mnohých trvajú bolesti niekoľko mesiacov aj rokov.

Je to následok dnešnej doby, keď prevláda sedavý štýl života?
Častokrát je to následok zvýšeného statického zaťaženia, čiže zaťaženia bez pohybu pri sedavom zamestnaní, alebo pri práci v stoji. Chrbticu však ohrozujú aj stereotypné pohyby, ktoré vykonávajú napríklad ľudia za pásom. Celú zmenu robia nonstop tú istú činnosť a chýba im rozmanitý pohyb. A to je základný problém.
Michal Palkech
Michal Palkech z Visolají absolvoval odborné štúdium ako diplomovaný fyzioterapeut, následne pokračoval štúdiom v Piešťanoch. Má za sebou prax v Kúpeľoch Nimnica či v súkromnej rehabilitačnej ambulancii v Žiline a množstvo odborných kurzov. V súčasnosti spolupracuje so psychologicko-fyziatrickým centrom v Považskej Bystrici, ktoré sa snaží o prepojenie tela so psychikou človeka.
Čo odporúčate ľuďom, ktorým v zamestnaní tento rozmanitý pohyb chýba?
Napríklad ľuďom so sedavým zamestnaním odporúčam, aby sa aspoň raz za hodinu postavili, prešli a trochu sa povystierali. Tí, čo musia v práci vykonávať stereotypný pohyb, a nielen oni, by sa mali venovať kompenzačným cvikom, ktoré chrbticu ponaťahujú, pouvoľňujú a posilnia oslabené svaly. Ak si človek len sadne za televízor a do večera už nič nespraví, tak sa mu určité svalstvo môže skrátiť alebo môžu vzniknúť blokády.
Ako často by sme mali robiť tieto kompenzačné cviky?
Minimálne trikrát do týždňa.
Ako chrbticu deformuje napríklad práca za počítačom?
Každý kĺb trpí najmenej, keď je v osovom zaťažení, čiže je vystretý. Pri práci za počítačom trpí predovšetkým krčná chrbtica, ktorá je dlhodobo v predklone a predsune a pri nevhodnom zaťažení sa môže zablokovať. Predísť tomu môžeme napríklad hlavovou opierkou, dobré je sa čo najviac prisunúť k stolu a monitor si nasmerovať do úrovne očí.
Väčšina mladých má často v rukách mobil, máte viac mladých klientov oproti minulosti?
Keď som pred trinástimi rokmi začínal, mal som pacientov prevažne v mladšom strednom veku. Dnes sa na bolesti sťažujú dvadsiatnici. Akoby sa to posunulo o dekádu. Problémy majú už aj tínedžeri, ale je to pochopiteľné. Keď sa pozriete na zastávku, každý tam má zvesenú hlavu a ťuká do telefónu. Málo kto sa vo voľnej chvíli venuje pohybu.
Akú má „životnosť“ krčná chrbtica? Za aké dlhé obdobie pravidelného držania hlavy v neprirodzenej pozícii sa prejavia vážnejšie ťažkosti?
Ako u koho, je to veľmi individuálne. Niekomu vydrží 30 rokov, niekto má problémy už po piatich rokoch.
Ďalej sa dočítate:
- ako sa môže predísť operácii karpálneho tunela,
- aké môže mať následky ignorácia vlastného tela,
- či fyzioterapeut odporúča používať korektory držania tela,
- či môže fyzický stav súvisieť so psychikou.
Čo ešte trpí v dôsledku neustáleho pozerania do telefónu?
Zasahuje to niekoľko stavcov, no najväčšia záťaž je práve na krčnú chrbticu, postupne nižšie sa tlak zmierňuje. Celá hmotnosť hlavy, čiže desať percent z váhy tela visí len na siedmich stavcoch, čo vytvára obrovskú záťaž.
Dlhodobé držanie telefónu v ruke môže spôsobiť aj takzvaný „radikulárny syndróm“, keď vysunutá platnička tlačí na nervový koreň v chrbtici a nerv vyžaruje až do ruky.