PÚCHOV. Graffiti, to nie sú len neželané čarbanice na plotoch a stenách budov. Graffiti alebo street art môže byť umením, ktoré skrášli verejný priestor a z nevábnych stavieb vytvorí maliarske plátno.
Street art umelci, ktorí boli od deväťdesiatych rokov označovaní skôr za vandalov, dnes zažívajú svoju renesanciu. Trendom v niektorých mestách je ponúkať verejný priestor talentovaným ľuďom, ktorí ho nielen skrášlia, no obyvateľov môžu dokonca aj vzdelať.
Svetlým príkladom je mesto Púchov, ktoré už niekoľko rokov spolupracuje s výnimočným umelcom, Púchovčanom Martinom Kremeňom, ktorého oslovujú aj ďalšie slovenské a české mestá, ale aj súkromné firmy.

„Počiatky spolupráce sa viažu k menším projektom, ktoré začal Martin v meste realizovať a postupom rokov sa táto spolupráca rozrástla do väčších rozmerov a dnes už sú jeho diela neoddeliteľnou súčasťou verejného priestranstva v meste,“ uviedla Vanesa Čuriková, hovorkyňa Púchova.

Maľby vzdelávajú
Mesto mu ponúklo zanedbané stavby, ako ploty, múry a staré trafostanice, určilo koncept, a Martin Kremeň spolu s partnerkou a dizajnérkou Kristínou Novosadovou ho naplnili do bodky.
„Každý jeden objekt sa snažíme prispôsobiť konkrétnej lokalite, udalosti a histórii, a preto sa na trafostaniciach nachádzajú aj významné osobnosti, podľa ktorých sú v meste pomenované ulice. Tým vyjadrujeme úctu, hrdosť a zároveň sa verejnosti snažíme priblížiť kus histórie i umenia,“ dodala hovorkyňa.

Najnovšie pribudla maľba s motívom Štefánika na Okružnej ulici. Obyvatelia diela vítajú s nadšením.
Ešte sa dočítate:
- ako sa dostal ku graffitom,
- že používa vlastnú techniku,
- či je dostatok legálnych plôch.
Snahu skrášliť sídliská oceňuje aj obyvateľka Žofia Ševčíková. „Je to pekné, aj deti tam často chodia pozerať. Moji vnuci hovoria, že babka, toto je rozumná vec.“ Aj keď väčšine sa umelecké maľby páčia, nájdu sa vraj aj takí, ktorí street art nechápu.
„Názory už boli všelijaké, staršia generácia tomu veľmi nerozumie,“ opísal umelec, pre ktorého je pouličné umenie srdcovkou už od deväťdesiatych rokov. Vypracoval sa sám, bez vzdelania so zameraním na umelecký smer.